Maximálna rýchlosť na diaľnici a mimo obce

6.9.2007 o 0:01 | Karma článku: 10.48 | Prečítané  18938-krát

Hoci bolo avizované možné paušálne zvýšenie maximálnej rýchlosti na diaľniciach až na 160 km/hod, v návrhu zákona je to definované inak.

Maximálna rýchlosť sa mení pre nákladné vozidlá mimo obce a na diaľici z 80 km/hod na 90 hod/hod a autobusy na diaľnici zo 110 na 100 km/hod. Pre osobné vozidla na diaľnici zostáva maximálna rýchlosť paušálne na 130 km/hod, ale je ju možné zvýšiť miestnou úpravou v závislosti od konkrétnej situácie, pričom horná hranica nie je stanovená a záleží na rozhodnutí cestného správneho organu.

Osobne som očakával aj paušálnu zmenu rýchlosti mimo obce z 90 km/hod na 100 km/hod, napríklad tak ako je v Rakúsku, ale takáto zmena sa v návrhu nenachádza i keď aj tu pribudla možnosť lokálnou úpravou maximálnu rýchlosť zvýšiť.

Text návrhu zákona:

§ 16 Rýchlosť jazdy

(1)   Vodič je povinný ísť rýchlosťou primeranou svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať tak, aby mohol zastaviť vozidlo na vzdialenosť na ktorú má rozhľad.

(2)   Vodič autobusu a vodič motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg smie jazdiť rýchlosťou najviac 90 km.h-l. Na diaľnici a na ceste pre motorové vozidlá vodič autobusu smie jazdiť rýchlosťou najviac 100 km.h-l a vodič motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg rýchlosťou najviac 130 km.h-l.

(3)   Vodič iného motorového vozidla, než je uvedené v odseku 2, ako aj vodič autobusu s prípojným vozidlom, ktorého celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, a vodič motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg s prípojným vozidlom, ktorého celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, smú jazdiť rýchlosťou najviac 90 km.h-1.

(4)   Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km.h-1, a ak ide po diaľnici v obci alebo po ceste pre motorové vozidlá v obci, najviac 80 km.h-1.

(5)   Vodič nesmie prekročiť rýchlosť jazdy vozidiel, stanovenú príslušnou dopravnou značkou.

(6)   Najvyššie dovolené rýchlosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 nemožno prekročiť ani, ak je dopravnou značkou alebo dopravným zariadením dovolená vyššia rýchlosť; to neplatí pre vodiča motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg bez prípojného vozidla.

(7)   Vodič nesmie prekročiť najväčšiu konštrukčnú rýchlosť vozidla, a ak ide o jazdnú súpravu, ani najväčšiu konštrukčnú rýchlosť žiadneho z vozidiel súpravy [1].

(8)   Najvyššie dovolené rýchlosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 nie sú povinní dodržiavať vodiči vozidiel ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov a Slovenskej informačnej služby, ak to vyžaduje plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určí príslušný minister a riaditeľ Slovenskej informačnej služby. Najvyššie dovolené rýchlosti ani rýchlosti obmedzené dopravnou značkou nemusia dodržiavať vodiči vozidiel s právnom prednostnej jazdy podľa § 40.

Osobne sa domnievam, že v texte návrhu je jeden preklep a to konkrétne v bode 6 kde je uvedené "v odsekoch 2 až 4" a domnievam sa, že má byť uvedené "v odsekoch 2 až 3". Lebo inak by autobus a nákladne vozidlo nad 3,5 tony nemohli využívať lokálne zvýšenie rýchlosti v obci ani v rámci svojho limitu. Napríklad na výjazde z Bratislavy (v obci) kde je miestnou úpravou definovaná maximálna rýchlosť 80 km/hod by museli ísť maximálnou rýchlosťou 50 km/hod. Z titulu, že ide ešte len o pracovnú verziu návrhu zákona, nie sú takéto preklepy prekvapením.

Maximálne rýchlosti v km/hod obec mimo obce obec diaľnica mimo obce diaľnica
Motorky 50 (až max)* 90 (až max)* 80 (až max)* 130 (až max)*
Vozidlá do 3,5 tony 50 (až max)* 90 (až max)* 80 (až max)* 130 (až max)*
Autobusy 50 (až 100) * 90 (až 100) * 80 (až 100) * 100
Vozidlá nad 3,5 tony 50 (až 90)* 90 80 (až 90) * 90
Vozidlá s prívesom 50 (až 90)* 90 80 (až 90) * 90

Prehľadová tabuľka maximálnych rýchlosti, za predpokladu odstránenia vyššie uvedenej chyby. Hviezdička sa vzťahuje pre lokálne zvýšenie rýchlosti stanovenú príslušnou dopravnou značkou.

Všimnite si, že všetky vozidlá majú za štandardnej situácie v obci aj mimo obce definovanú rovnakú maximálnu rýchlosť 50 a 90 km/hod. To naznačuje, že ak na ceste nestretnete technicky alebo úmyselne pomalé vozidlo, tak by sa mal počet predbiehaní na týchto cestách znížiť, lebo všetky vozidlá môžu ísť rovnako rýchlo.

Hlavné správy

WWW.SME.SK

Prezident: Nastal čas na pravdu

V justícii nastal podľa prezidenta ANDREJA KISKU čas, aby kompetentní povedali, či vedia kauzy vyriešiť.

PÍŠE MARIE VRABCOVÁ

V prípade Róberta Bezáka sa happyend nekoná

Pápež sa bývalému trnavskému arcibiskupovi ospravedlnil, slovenskí biskupi mlčia.

AKTUALIZOVANÉ

Podarilo sa skontaktovať s tromi Slovákmi v Nepále. Dotrasy spustili lavíny

Zemetrasenie v Nepále si vyžiadalo takmer dvetisíc obetí, do krajiny prúdi pomoc.


Už ste čítali?