reklama

Zadržanie vodičského oprávnenia

Vodičov zaujíma aký je postup v prípade zadržania vodičského oprávnenia teraz, a o akom sa uvažuje v návrhu nového zákona o premávke na pozemných komunikáciách. Asi pred trištvrte rokom prebehla tlačou informácia, že ak prekročíte rýchlosť napríklad na diaľnici idúcej cez Bratislavu o 20 km/hod tak vám na meste odoberú vodičské oprávnenie. Veľa ľudí sa ma pýtalo čo potom s vozidlom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)
Obrázok blogu

Aby som veci uviedol na správnu mieru spýtal som sa kompetentných z PZ. Ak v súčasnosti niekto poruší pravidlá cestnej premávky tak je riešený v závislosti od závažnosti konania.

Drobné priestupky sa riešia dohovorom až blokovou pokutou do 2 000 Sk, informácia o nich ide v každom prípade do karty vodiča.

Závažné priestupky ako výrazné prekročenie rýchlosti, sa rieši pred komisiou. Na mieste sa vodičské oprávnenie neodoberá, vodičovi ostane a môže pokračovať v jazde. Následne dostane predvolanie na komisiu, kde podľa závažnosti a histórie priestupkov z karty vodiča bude uložený trest, napríklad peňažný do 7000 Sk, alebo aj odňatie vodičského oprávnenia na niekoľko rokov. Keby sa vodičské oprávnenie odoberalo na mieste, tak by na cestách zostávalo veľa vozidiel blokujúcich premávku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vodičské oprávnenie sa zadrží na mieste a vodičovi sa v prípade potreby aj fyzicky musí zabrániť pokračovať v jazde, pokiaľ je pod vplyvom alkoholu a iných látok, alebo je inak nebezpečný pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Vtedy má vodič možnosť zavolať si iného vodiča (rodina, známy, kolega) na odvoz vozidla. Ak nie a vozidlo tvorí prekážku na ceste, tak správca komunikácie vozidlo odtiahne na náklady vodiča.

Ak vodič použije vozidlo ako zbraň. Napríklad ako nedávno na hraniciach, keď vodič úmyselne prerazil vozidlom zátarasy a zrazil príslušníkov polície stojacich za nimi, tak sa na mieste zadrží nielen vodičské oprávnenie, ale aj vodič a vozidlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to bude má byť po novom ?

Zdôvodnenie návrhu nového zákona:
Upravuje sa okruh dôvodov na zadržanie vodičského preukaz tak, aby tento mohol policajt zadržať vždy, ak možno za také porušenie pravidiel cestnej premávky uložiť zákaz činnosti. Novo sa ustanovuje oprávnenie na zadržanie vodičského preukazu, ak páchateľ priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky je vodičom motorového vozidla a nemá prostriedky na zaplatenie pokuty. Takýmto opatrením sa dôrazne zabezpečí zaplatenie pokuty t.j. pohľadávky štátu a predíde sa tak následnému výkonu rozhodnutia, ktoré je zložité a nie je vždy úspešné. Po zaplatení uloženej pokuty sa vodičský preukaz bezodkladne vráti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Text návrhu zákona:
§ 70 Zadržanie vodičského preukazu

(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz vydaný orgánom Slovenskej republiky alebo iným štátom ak

a) za porušenie tohto zákona alebo všeobecne záväzného právneho predpisu možno na základe osobitného zákona ) uložiť trest alebo sankciu zákazu činnosti, spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla,

b) má vodič súdom uložené ochranné liečenie alebo súdom alebo iným príslušným orgánom uložený zákaz viesť motorové vozidlo,

c) je vodičský preukaz neplatný podľa § 101 a 106.

(2) Za podmienok uvedených v odseku 1 možno zadržať aj medzinárodný vodičský preukaz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

(3) Policajt vydá o zadržaní vodičského preukazu potvrdenie a najneskôr v nasledujúci pracovný deň po zadržaní vodičského preukazu zašle vodičský preukaz príslušnému správnemu orgánu podľa miesta, kde bol vodičský preukaz zadržaný. V potvrdení môže policajt povoliť ďalšiu jazdu s vozidlom najviac na dobu 15 dní, ak takou jazdou nebude ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.

(4) Príslušný správny orgán podľa odseku 3 vydá do 15 dní odo dňa zadržania vodičského preukazu rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu, ak dôvody, pre ktoré bol zadržaný, trvajú alebo ak možno dôvodne predpokladať, že súd alebo iný príslušný orgán uloží zákaz viesť motorové vozidlo38); inak zadržaný vodičský preukaz bezodkladne vráti. Rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu zadržanom podľa odseku 1 písm. b) a c) sa nevydáva.

(5) Rozhodnutím o zadržaní vodičského preukazu sa jeho držiteľovi zakazuje viesť motorové vozidlo do času jeho vrátenia.

(6) Všetky orgány, ktoré konajú vo veci súvisiacej so zadržaním vodičského preukazu, sú povinné v každom štádiu konania skúmať, či dôvody zadržania vodičského preukazu trvajú. Ak dôvody zadržania pominú, musí sa vodičský preukaz vodičovi bezodkladne vrátiť.

(7) Vodičský preukaz je oprávnený zadržať aj vojenský policajt za podmienok uvedených v odseku 1, ak ide o osoby, ktorých priestupky môže objasňovať Vojenská polícia. Povinnosti policajta podľa odsekov 3 a 4 sa vzťahujú aj na vojenského policajta.

(8) Ak je držiteľom zadržaného vodičského preukazu cudzinec, ktorý na území Slovenskej republiky nemá trvalý alebo prechodný pobyt, tento sa zašle štátu jeho pobytu.

Záver:
Pribudne možnosť na mieste zadržať vodičské oprávnenie (aj medzinárodné, aj cudzincom) s možnosťou vystaviť náhradné vodičské oprávnenie s výrazne obmedzenou dobou platnosti, čím sa chce dosiahnuť vyššia vymáhateľnosť pokút a dostavenie sa vodiča na riešenie priestupku pred komisiou.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 235
  •  | 
  • Páči sa:  1 050x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu