reklama

Nie všetky klasické žiarovky sa dajú nahradiť

Takmer všetky žiarovky som nahradil žiarivkami, ledkami a halogénkami, ale nedokážem nahradiť obyčajnú stolovú lampu s 60 a 75 wattovou mliečnou žiarovkou. Keď rozoberám elektroniku a jemnú mechaniku, potrebujem plné, rovnomerné a stále svetelné spektrum. Navyše doteraz, keď som lepil drobné veci, využíval som aj teplo zo žiarovky, aby spoj rýchlejšie zatvrdol, teraz si tak môžem akurát založiť otvorený oheň. :(

Písmo: A- | A+
Diskusia  (65)

Zastavil som sa na výstave svetelnej techniky a prešiel všetkých výrobcov a dodávateľov svetelných zdrojov s jednou otázkou. Máte náhradu 60 a 75 wattovú mliečnu žiarovku do stolovej lampy aby mala plné svetelné spektrum, svietila stále a rovnomerne ? Odpoveď bola nemáme!

Obrázok blogu


Obr. 1. Klasická mliečna žiarovka 60W a 75W ju už viac ako rok v EU zakázaná.

Keď som sa pýtal renomovaných výrobcov, tak mi vysvetlili, že aby bol vysoký jas svetelných zdrojov, tak žiarivkové / výbojkové aj ledkové žiarovky blikajú. Na osvetlenie to nevadí, lebo človek vníma rýchlo blikajúce svetlo ako súvislí dej, vid 100 Hz televízory, ale ak niekto robí s mechanikou, kde sú točiace sa súčiastky, tak vznikajú interferenčné javy, a tam sú takéto zdroje svetla nepoužiteľné alebo ich použitie je nebezpečné, lebo ľudské oko vyhodnotí točiacu súčiastku za stojacu a môže dôjsť k úrazu. Pre vyhodnocovanie napríkladfarebného značenia odporov alebo káblov sa tiež tieto svetelné zdroje nehodia, lebo neobsahujú plné spektrum a niektoré farby sú následne navzájom nerozoznateľné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Obr. 2. Číra halogénová žiarovka 53W s frekvenčne ideálnym spektrom, ale nerovnomerne vyžarovaním svetelným tokom.

Keď som sa pýtal na rovnomernosť osvetlenia plochy pri halogénových žiarovkách, tak odpoveď bola ešte zaujímavejšia. Vedia, že halogénové žiarovky majú plné a trvalé svetelne spektrum, ale intenzita vyžarovaného svetla nie je rovnomerná. Pramení to z konštrukcie samotnej vnútornej banky. Keď som sa pýtal prečo halogénovú žiarovku nespravia mliečnu, tak odpovedali, že je to EU zakázala. Ale vedia o nejakom súkromníkovi, ktorý číre halogénové žiarovky vie pieskovať alebo leptať a tak dosahuje toho, že sú ako mliečne a vyžarujú rovnomerný svetelný tok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Obr. 3. Fotografia nerovnomerne vyžarovaného svetla halogénovej žiarovky z obr. 2. na rovnú, farebne rovnomernú plochu vo vzdialenosti 60cm.

Záver:
Keď niekomu v EU sa rozum zastavil, tak treba ho nechať tak a vynájsť riešenie ako našiel nemecky podnikateľSiegfried Rotthäuser, ktorý vyhlásil žiarovky za tepelne zdroje a bez porušenia legislatívy ich prostredníctvom svojej firmy dodáva na trh EU. Osobne si myslím, že predstavitelia v EU nespravil poriadne analýzu a zakázali klasické žiarovky aj v takých aplikáciách, kde sa zatiaľ nahradiť nedajú.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 235
  •  | 
  • Páči sa:  1 050x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu