Japonsko a sila prírodného živlu

Autor: Jozef Drahovský | 13.3.2011 o 23:01 | (upravené 14.3.2011 o 9:45) Karma článku: 9,07 | Prečítané:  3561x

Zrejme každý číta, počúva a pozerá správy z Japonska, kde po silnom zemetrasení prišla cunami a ničila všetko čo jej stálo v ceste. Teraz som si pozrel video, ktoré ukazuje silu a rýchlosť vody a to, že proti takýmto živlom sa vie človek chrániť len minimálne.

Seizmológovia hovoria, že zemetrasením sa uvoľnilo dlhodobo narastajúce napätie na hrane tektonických dosiek. Teraz došlo k posunu hmoty, niečo sa zdvihlo, niečo pokleslo, niečo posunulo, následkom čoho sa zmenilo rozloženie hmoty zeme až tak, že sa merateľne zmenila rýchlosť jej otáčania a posunula os.

To, že zemská os cestuje, nie je novinka ani to, že cele kontinenty cestujú niekoľko cm za rok, tiež už nikoho neprekvapí, najmä keď sa to musí korigovať aj GPS.

Ďalšia informácia od seizmológov, je závažnejšia, tvrdia, že po zemetrasení prešli planétou nielen cunami, ale aj mechanické kmity, ktoré v tých miestach kde je napätie na hrane, môžu byť poslednou kvapkou k uvoľneniu nahromadenej energie. Preto by sme nemali byť prekvapený, keď niekde dôjde k sekundárnemu uvoľneniu nahromadenej energie.

Dúfam, že to nebude tak skazonosné, ako na nasledujúcom videu, kde sa prírodný živel hrá z loďami, autami, domami, ako by to boli detské hračky.

Záver:
Príroda je mocnejšia než, človek a zrejme to tak zostane ešte veľmi dlho. Dúfam, že sa Japonsku podarí následky tejto prírodnej katastrofy zvládnuť v relatívne krátkom čase.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Keď sa raz prezident príde spýtať, čo by mali robiť

Spýtala som sa, čo by chcel a on povedal, aby neboli bezdomovci. Prihlásil sa ku Kollárovi do strany, lebo si myslel, že tam sa to podarí.

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.


Už ste čítali?