reklama

Neodôvodnené zákazy zastavenia

V Bratislave je zvykom osádzať značky zákaz zastavenia aj v rozpore so zákonom 8/2009 Z.z. Ďalším zvykom je osádzať dopravné značky bez povolenia. Kým vodič je pokutovaný políciou alebo úradom pre dopravu, za každý priestupok, tak nad protiprávnym konaním správcov komunikácií a investorov sa prižmurujú oči.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu
(zdroj: Foto: Pravda)

Ak niekto chce niekde zmeniť dopravne značenie, tak musí vypracovať návrh na zmenu, ktorý musí spĺňať predpísané náležitosti, túto zmenu musí prerokovať príslušný správny orgán, kotrý ako jedno zo stanovísk si vyžiada aj stanovisko dopravnej polície a na základe všetkých podkladov buď súhlasí alebo požiadavku zamietne, pripadne vráti na dopracovanie.

Kto je správny orgán?
Pre diaľnice a rýchlostné cesty je to Ministerstvo dopravy, Pre cestu I triedy sú to krajské úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, pre cesty II. a III. triedy je to obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie.Kontakty sú tu. Pre miestne komunikácie, ktoré sa tiež delia na triedy, je to v závislosti od kompetencií a organizačnej štruktúry obce, príslušný správny orgán. Napríklad v Bratislave je toCestný správny orgán. Preto keď niekto dostane dieľčí súhlas, napríklad od dopravnej polície, ešte to nemusí znamenať, že príslušný správny orgán rozhodne o celej žiadosti kladne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Občas sa stane, že príslušný úrad rozhodne kladne sa rozhodne aj proti zákonu 8/2009 Z.z. a vykonávacej vyhlášky 9/2009Z.z. Napríklad značka zákaz zastavenia B 34 sa má používať len z dôvodu plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky, ale používa sa aj s cieľom naháňania tržieb platených parkovísk, tak že v ich okolí je vodičom zakázané aj zastaviť na niekoľko sekúnd kým posádka auta nastúpi alebo vystúpi. Za takéto zneužitie dopravného značenia ešte nebol nikto potrestaný ale to sa môže zmeniť.

9/2009 Z.z. (38) K značke č. B 34:
Značka Zákaz zastavenia (č. B 34) sa používa v prípade, keď by zastavenie vozidla mohlo s prihliadnutím na dané dopravné podmienky výrazne ohroziť bezpečnosť cestnej premávky alebo narušiť jej plynulosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa majú vodiči brániť?
Je to ťažké, lebo bežný vodič nemá možnosť rozoznať či ide o platnú dopranú značku alebo nelegálne umiestnenú dopravnú značku a teda neplatnú. Ak má podozrenie, že daná dopravná značka nie je zmysluplne umiestnená a podobne, tak môže požiadať príslušný úrad pre dopravu. V prípade nezmyselného dopravného značenia ako je na obrázku je možné využiť výklad zákona, že vyobrazená značka zakazuje zastaviť vozidlám ktoré sú uvedené na dodatkovej tabuľke. Totiž v našich predpisoch neexistuje výhražná dodatková tabuľka. Povodne som tento výklad napísal ako žart, ale po konzultácii s právnikmi je to reálny právny stav.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na túto tému som poskytol rozhovor denníku Pravda. Ktorý moje vyjadrenie zapracoval do článku Firma opäť osadila značky nelegálne. Jediná pripomienka, ktorú mám, je v tom, že sa im podarilo namiesto "pár sekundám zastavenia" uviesť "pár sekundám parkovania" čo v hovorovej reči je to iste, ale v právnej reči to má rozdielny význam.

Záver:
V prípade nelegálneho dopravného značenia ťahajú vodiči za kratší koniec. Kto by mal zasiahnuť sú správne orgány.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 235
  •  | 
  • Páči sa:  1 053x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu