Prevod medzi bankami je niekedy rýchly a niekedy extréme pomalý

Autor: Jozef Drahovský | 24.6.2011 o 10:38 | Karma článku: 11,54 | Prečítané:  11165x

Prečo sa komerčné banky vyhovárajú na Národnú Banku Slovenska, že im zakazuje vykonať prevod do inej banky na Slovensku  v priebehu jedného dňa? Zavolal som do viacerých bánk a opýtal sa kedy mám poslednú možnosť dať cez ich internetbanking príkaz na úhradu tak, aby prišli peniaze z ich banky do inej banky na Slovensku cez SIPS. Odpovede boli rôzne, niektoré až zarážajúce.

EURO SIPS, časový harmonogramEURO SIPS, časový harmonogramwww.nbs.sk

Väčšina bánk mi odpovedala, posledný termín na pondelkové doručenie peňazí je v priebehu piatku do konca ich pracovnej doby.  Možnosť zadať príkaz v sobotu alebo nedeľu bola rarita ale našiel sa aj prípad nutnosti podať príkaz najneskôr štvrtok.

Len jedna banka mi povedala, že môžem zadať príkaz na prevod aj v daný deň ráno medzi 6 a 7 hodinou, tak aby to stihli do 8 hodiny spracovať a odoslať do EURO SIPS (výmenný systém  medzi bankami na Slovensku prevádzkovaný NBS).   Neveril  som im!

Neveril som im preto, lebo dve iné banky mi povedali, že na Slovenku je prevod behom jedného dňa zakázaný a že to zakazuje priamo NBS tým, že definuje pre medzibankové prevody povinnú lehotu   D+1 čo znamená, že medzibankový prevod sa musí uskutočniť až v nasledujúci pracovný deň po zadaní.

Realita je však také, že solídna banka berie tento termín nie ako najkratší ale ako najdlhší. Tak dopadol aj dnešný test. Dnes o 06:12 som si dal previesť 100 Euro z mBank  do Volksbank a o 09:24 mi prišla SMS z Volksbank, že peniaze už mám na učte a zvýšil sa mi disponibilný zostatok.

Záver:
Nemám účty a internetbanking vo všetkých bankách na Slovenku aby som si to mohol otestovať, preto uvítam informáciu, ktorá ďalšia banka umožňuje vykonať medzibankový prevod v ten istý deň, respektíve aspoň vykoná v pondelok prevod ak bol príkaz k nemu zadaný v nedeľu večer.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?