Divé svine

Autor: Jozef Drahovský | 22.8.2012 o 8:28 | (upravené 22.8.2012 o 23:04) Karma článku: 16,09 | Prečítané:  3243x

Keď vám zabliká vodič oproti idúceho vozidlá, tak to znamená výstrahu. Väčšinou vás napadne, že sú tam policajti a merajú rýchlosť. Tak to bolo aj túto noc na Devínskej ceste v Bratislave. Pozriem na tachometer, rýchlosť mám v poriadku, ale aj tak podvedome spomaľujem a dávam väčší pozor. Áno, vidím jednu sviňu, je na okraji cesty a pozerá na prichádzajúce autá.

Divá sviňaDivá sviňa

V zapätí druhá, tretia, a potom cele stádo. Zastavujem a divím sa. Toľko divých svíň som v živote nevidel. Vynárajú ja z húštiny od ramena Dunaja, prejdú kúsok po pravej strane cesty. Pozrú sa či nejde auto, prebehnú na druhú stranu cesty, idú kúsok po nej až zmiznú v húštine hore kopcom.

Správajú sa rozumnejšie než mnohí chodci. Narátal som 4 dospelé a viac ako 10 mladých ešte pruhovaných. Veľká sviňa, ktorá dávala pozor, na prichádzajúce autá, odchádza ako posledná, až vtedy ma napadne vytiahnuť fotoaparát. Doma pozerám fotky,  vidieť len húštinu a odlesk blesku v očiach divej svine.

 

Záver:
Keďže sme sa priblížili nielen k divým sviniam aj inej zveri až veľmi blízko, popretŕhali sme im ich biokoridory, cez ktoré chodili k vode, nastavali sme ploty, preto sa nemôžeme sa čudovať že ich stretávame aj na cestách v meste.

Zver musí na niektorých úsekoch používať tie isté cesty ako ľudia, navyše zver sa tiež učí, zvyčajne chodí až keď je nižšia hustota dopravy (v noci) a pokiaľ ide v skupinke, naučila sa dávať pozor na autá.

Zdá sa vám to divné, že zvieratá dokážu rozmýšľať? Mne nie, ak chcú prežiť je to ich jediná možnosť, keďže ľudia pri územnom pláne nerozmýšľajú a likvidujú im ich prirodzené biokoridory, pritom stačí tak málo, ponechať im súvislý pás zelene a prechod pod alebo nad cestou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Deklarácia zločinu

Harakiri morálky, azda aj tak sa dá pomenovať deklarácia súčasnej moci.


Už ste čítali?