reklama

Náš právny systém je demokracia, diktatúra alebo anarchia ?

Po právnej stránke tu máme demokraciu, diktatúru alebo anarchiu? K tejto otázke ma donútila medializovaná kauza keď Dopravný podnik MHD vymáha údajne nezaplatenú pokutu takmer z pred desiatich rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (132)
Obrázok blogu

Pripadá mi to ako právna anarchia. Nie pripadá, ale je!Ak niekto dostane príkaz zaplatiť pokutu a zaplatí ju obvyklým spôsobom napríklad ako napríklad Slovenskou poštou, bankovým prevodom alebo osobne v pokladni, nemal by existovať mechanizmus vymáhania takejto pokuty takmer po desiatych rokoch.

Takáto možnosť vyvoláva anarchiu a treba ju ihneď zmeniť.

Desať rokov je viac ako je archivačná doba väčšiny dokumentov. Je to dlhšia doba než je možné podať reklamáciu na Slovenskej pošte, je to dlhšia doba než je možné podať reálnu reklamáciu v peňažnom ústave, je to dlhšia doba než je možné zažalovať pracovníkov pokladne za neodvedenie peňazí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlastne teraz môže hociktorá organizácia, či už štátna alebo súkromná, ktorej som bol povinných hocičo zaplatiť na základe rozhodnutia súdu alebo obdobného štátneho organu, vymáhať čokoľvek a z titulu dlhého obdobia od platby nemám možnosť dokázať, že druha strana peniaze dostala.

  • Ústrižok zo Slovenskej pošty nie je dokladom, že druha strana dostala peniaze, lebo ich pošta nemusela doručiť.

  • Výpis z peňažného ústavu nie je dokladom, že druha strana dostala peniaze, lebo nemuseli byť pripísané na cieľový účet v cieľovej banke.

  • Príjmový pokladničný lístok z pokladne pri platení v hotovosti nie doklad, že pokladníčka odovzdala peniaze organizácii pre ktorú pracuje. Mohla si ich nechať pre seba a jej príjmový doklad zničiť.

Takže občan tohto štátu pri lehote 10 ročného vymáhania nemá právnu istotu a môže žiť iba v strachu, že sa objavy niekto s exekúciou na majetok, na základe toho, že takmer pred desiatimi rokmi nedostala nejaká organizácia peniaze za ľubovoľný úradný poplatok, daň, odvody, povinné poistné, clo, pokutu a podobne. Pritom ľahko sa môže sať, že po takmer desiatych rokoch čušania narastie údajný dlh s úrokmi na astronomickú sumu prevyšujúcu majetok občana. Pritom nie je právna možnosť aby občan mohol dokázať, že uvedenú povinnosť si dávno splnil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa mňa je potrebne zjednotiť všetky lehoty tak, aby v prípade, oznámenia nesplnenia si povinnosti, mal občan právnu aj reálnu možnosť dokázať, že si svoju povinnosť splnil.

Ak je nárok reklamovať doručenie peňazí cez Slovensku poštu iba 12 mesiacov tak lehota na vymáhanie od občana, by mala byť o 1/3 kratšia, čiže 8 mesiacov, lebo opačne, predlžiť možnosť reklamácie u všetkých finančných inštitúcií o jednu tretinu viac, ako je lehota na možné vymáhanie.

Najlepšie by bolo keby naši vrcholní poslanci rozmýšľali a určili by maximálnu lehotu na vymáhanie podlžností od občanov (inak považovať povinnosť za splnenú), k nej pridali aspoň rok na nárok reklamovať doručenie peňazí cez finančné inštitúcie (podmienka licencie) a pridať dva roky pre minimálnu povinnú archiváciu dokumentov.

Jozef Drahovský

Jozef Drahovský

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 235
  •  | 
  • Páči sa:  1 053x

Venujem sa analýzam v doprave a vývoju v oblasti informačných technológií. Zoznam autorových rubrík:  DopravaRôzneZoznam článkov

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu