Vodičské oprávnenia a vek

Autor: Jozef Drahovský | 1.7.2007 o 0:01 | Karma článku: 11,04 | Prečítané:  6662x

Pri pozeraní amerických filmov nejedno dieťa položí otázku: prečo tam môžu mať vodičské oprávnenie aj dospievajúci a u nás až po 18 roku. Keď získam vodičské oprávnenie v USA môžem s nim jazdiť aj u nás? Po právnej stránke je odpoveď jednoduchá: rozdiel je v legislatíve.

Dobrý deň.
Dopočul som sa, že vodičské oprávnenie pre skupinu B môžem získať už v 17 rokoch, ale iba so súhlasom (podpisom) rodičov. Chcel by som sa Vás teda opýtať, čo je na to pravdy, lebo na žiadnej stránke som takúto informáciu nenašiel.
Za odpoveď vopred ďakujem. Marek

Za určitých okolnosti môžete získať vodičské oprávnenie ako 17 ročný, a na niektoré druhy vozidiel aj mladší. Je to ako s manželstvom, za bežnej situácie môže do manželstva vstúpiť až v 18 roku, keď sa stanete plnoletý, ale súd môže v odôvodnených prípadoch, na základe aj výsledkov vyšetrenia konkrétnej osoby znalcami (psychológovia ap.), vyhlásiť aj mladšiu osobu za plnoletú, následkom čo sa na ňu pozerá ako keby mala 18 rokov.

Vek a ďalšie podmienky na získanie vodičského oprávnenia určuje vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 225/2004 Z. z. z 29. marca 2004, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona Národnej rady Slovenskej republiky o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

§19 - Vek na udelenie vodičského oprávnenia
(1) Vodičské oprávnenie skupiny AM možno udeliť len osobe staršej ako 15 rokov.
(2) Vodičské oprávnenie podskupiny A1 a B1 možno udeliť len osobe staršej ako 16 rokov.
(3) Vodičské oprávnenie skupiny T možno udeliť len osobe staršej ako 17 rokov.
(4) Vodičské oprávnenie skupiny B, B + E, C, C + E a podskupiny C1 a C1 + E možno udeliť len osobe staršej ako 18 rokov.
(5) Vodičské oprávnenie skupiny D, D + E a podskupiny D1 a D1 + E možno udeliť len osobe staršej ako 21 rokov.
(6) Vodičské oprávnenie skupiny A na vedenie vozidla s výkonom nepresahujúcim 25 kW alebo s pomerom výkon/hmotnosť nepresahujúcim 0,16 kW/kg alebo vozidla s postranným vozíkom s pomerom výkon/hmotnosť nepresahujúcim 0,16 kW/kg možno udeliť len osobe staršej ako 18 rokov.
(7) Vodičské oprávnenie skupiny A na vedenie vozidla s výkonom presahujúcim 25 kW alebo s pomerom výkon/hmotnosť presahujúcim 0,16 kW/kg alebo vozidla s postranným vozíkom s pomerom výkon/hmotnosť presahujúcim 0,16 kW/kg možno udeliť len osobe staršej ako 21 rokov alebo osobe, ktorá spĺňa podmienku ustanovenú v § 17 ods. 2.
(8) Osobe ťažko zdravotne postihnutej možno udeliť vodičské oprávnenie skupiny B, ak je staršia ako 17 rokov.

§ 15 Skupiny a podskupiny motorových vozidiel

(4) Skupina B
a) motorové vozidlá okrem vozidiel uvedených v odsekoch 2, 3 a 16, ktorých celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a ktoré nemajú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg,
b) jazdné súpravy zložené z ťažného vozidla podľa písmena a) a prípojného vozidla, ak celková hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg a celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje pohotovostnú hmotnosť ťažného vozidla.
(5) Podskupina B1
trojkolesové motorové vozidlá, štvorkolesové motorové vozidlá a pásové motorové vozidlá skupiny B, ktorých najvyššia povolená rýchlosť prevyšuje 45 km.h-1, s ktorýmkoľvek druhom pohonu a s pohonom spaľovacím motorom s objemom valcov presahujúcim 50 cm3, alebo sú poháňané akýmkoľvek iným zariadením dosahujúcim rovnaké technické údaje. Pohotovostná hmotnosť týchto vozidiel nesmie presahovať 550 kg; do pohotovostnej hmotnosti vozidla poháňaného elektromotorom sa nezapočítava hmotnosť akumulátorov.
 

Záver:
Áno, vodičské oprávnenie na vozidlo kategórie B1 môžete získať ako 17 ročný bez problému. Horšie je, že takých vozidiel na našom trhu je poskromne. Za určitých okolností môžete ako 17 ročný získať aj oprávnenie na samostatné vedenie motorového vozidla skupiny B, ale po praktickej stránke má to význam iba ak ide o vážny dôvod. S možnosťou keď príde sem vodič s vodičským oprávnením z USA a ešte nemá 18 rokov tak sa to riadi legislatívou o vzájomnom uznávaní vodičských preukazov, to isté platí keď slovenský 18 ročný vodič príde do krajiny kde sa vodičské oprávnenie udeľuje až od 21 roku. Bohužiaľ momentálne netuším ako je to ktorou krajinou zadefinované. Inak ak by ste chceli získať oprávnenie na samostatné pilotovanie lietadiel, napríklad  L13, L23 atd. tak vám stačí vek 15 rokov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo sa vám stane, keď sa kamarátite s Kočnerom

Bývalý generálny prokurátor čelí ešte aj disciplinárnemu konaniu.

Fico si na rehabilitáciu vybral kaštieľ s nejasným pozadím

Bývalý premiér po dlhom čase naznačil, kde v súčasnosti býva.


Už ste čítali?