Neteší ma, keď raste minimálna mzda

Autor: Jozef Drahovský | 24.7.2007 o 10:10 | (upravené 29.1.2012 o 23:12) Karma článku: 15,93 | Prečítané:  6076x

Nie, nikoho nezamestnávam a nezávidím, že si ľudia s najnižšími príjmami prilepšia. Vadí mi to, že . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

... zvýšenie minimálnej mzdy znižuje čistú mzdu. Áno znižuje! Pre tých ktorí nevedia, zvýšenie minimálnej mzdy pre malé percento pracujúcich, znamená zníženie čistej mzdy pre oveľa väčšie percento pracujúcich. Je to preto lebo na násobok minimálnej mzdy je zavesený minimálny a maximálny vymeriavací základ pre výpočet odvodov a tieto odvody sa u priemerne a lepšie zarábajúcich zvýšia bez toho, že stúpne hrubá mzda čo len o jednu korunu.

Taktiež ma neteší keď štatistický úrad ohlási vyššiu priemernú mzdu, lebo na jej násobok je zavesený maximálny vymeriavací základ. Štátni a mestskí úradníci a poslanci majú zvyčajne výšku svojho platu zavesenú na valorizácii práve na násobku priemernej mzdy. Lenže do tej priemernej mzdy sa zarátava aj ich plat a tak aj keď nikomu inému plat neporastie, úradnícke a poslanecké platy zavesené na násobku priemernej mzdy zdvíhajú samé seba.

Je to potrebne zmeniť. Treba zafixovať minimálnu a maximálnu výšku odvodov inak ako na násobok minimálnej a priemernej mzdy. Štatistický úrad by mal oznamovať dve priemerné mzdy. Jednu priemernú mzdu ktorej výška záleží od skutočnej práce a nie je automaticky valorizovaná na základe priemernej mzdy v predchádzajúcom období. Druhu priemernú mzdu, ktorá by obsahovala ostatné mzdy, ktoré sú zavesené na násobku predchádzajúcej priemernej mzdy.

Potom mi nebude vadiť zvyšovanie minimálnej mzdy a budem jej zvyšovanie vítať. Naopak poslanci budú nútení snažiť sa aby rástla priemerná mzda tým, ktorí skutočne pracujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?