Znovu o detských autosedačkách a zrejme nie naposledy

Autor: Jozef Drahovský | 10.8.2007 o 23:30 | Karma článku: 8,95 | Prečítané:  3106x

Myslel som si, že o detských autosedačkách, presnejšie o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách som napísal všetko, ale mýlil som sa. Dostávam e-maily, ktoré svedčia o tom, že aj tak je v tom chaos.

Vyber z pošty:
... Ak nemám bezpečnostné pásy vzadu a nemám autosedačku a prevážam v aute dieťa čí majú pravo policajti ma pokutovať ...
... chcela by som sa tu posťažovať na policajta, ktorý mi dal včera pokutu 500 Sk (a to bol na mňa vraj dobrý), spýtal sa ma čí chcem zabiť vlastne dieťa, čo som to za matku. A prečo? Pretože sedelo v pripútanej škrupinke (má 8 mes. a asi 9 kg) v protismere na prednom sedadle spolujazdca ...

Najprv prečo je v tom chaos:
Prepravu deti rieši zákon 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách, kde je definovaná povinnosť používať autosedačky, ale len na predných sedadlách. Z dôvodu aby Slovensko stihlo nejaký termín od Európskej Komisie, nebol novelizovaný zákon, ale vláda vydala neštandardný právny predpis a tým je Nariadenie vlády Slovenskej republiky 554/2006 Z.z., ktoré sa dotýka prepravy detí na sedadlách, ktoré sú vybavene bezpečnostným pásom.

§ 1 Predmet úpravy (1) Toto nariadenie vlády ustanovuje podrobnosti o podmienkach používania bezpečnostných pásov1) a detských zadržiavacích zariadení2) vo vozidlách kategórie M1, M2, M3, N1, N2 a N3 uvedených v osobitnom predpise3) s konštrukčnou rýchlosťou prevyšujúcou 25 km.h.-1, ktorých sedadlá sú vybavené bezpečnostným pásom4) a ktoré sú určené na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách.

Bohužiaľ nariadenie vlády má v sebe preklep a to konkrétne v § 7 Spoločné a prechodné ustanovenia, odsek (4) Preprava dieťaťa je zakázaná na predných sedadlách za podmienok ustanovených v odseku 2.

Odsek 2 uvedeného paragrafu nemá s prepravou na predných sedadlách nič spoločné a tak veľa ľudí sa nesprávne domnieva, že preprava detí na prednom sedadle je zakázaná aj za použitia autosedačky. Správne tam malo byť § 4 odsek 2. Ten totiž hovorí: (2) Detské zadržiavacie zariadenie nesmie byť obrátené dozadu na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom, ak nebol airbag vyradený z činnosti alebo nebol automaticky deaktivovaný. Obrátenie dozadu je otočenie v opačnom smere, ako je smer jazdy.

K e-mailom:
1, Ak mate vozidlo ktoré oficiálne nemá bezpečnostné pasy (veterán), tak v prípade prepravy detí na zadných sedadlách, nemá policajt právo vám udeliť pokutu, ak udelil treba sa sťažovať. Osobne by som veteránom, okrem prehliadky a prípadnej jazdy po pomalých mestských komunikáciách deti neprepravoval.

2, Treba sa na postup policajta sťažovať. Zrejme je jeden z tých ktorý sa naučil naspamäť 554/2006 Z.z., § 7 (4) Preprava dieťaťa je zakázaná na predných sedadlách... a neuvedomil si, preklep a ani si neuvedomil, že v prípade kolízie právneho predpisu nariadenie vlády 554/2006 Z.z., so zákonom, má väčšiu váhu zákon, konkrétne 315/1996 Z.z.

Je to smutne, že pre takú samozrejmosť akou je detská autosedačka, je občan Slovenska zaťažovaný nekvalitnou prácou zákonodarcu a musí študovať ďalšie predpisy aby vedel, ako postupovať keď si jednotlivé predpisy navzájom odporujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.


Už ste čítali?