Zvýšenie minimálnej rýchlosti na diaľnici

Autor: Jozef Drahovský | 4.9.2007 o 0:01 | Karma článku: 10,75 | Prečítané:  12099x

Oznámené bolo, že na diaľniciach má byť zvýšená minimálna rýchlosť na 80 km/hod a v obci na 65 km/hod. Bol som zvedavý, ako to bude v návrhu zákona definované, či rýchlosť 80 km/hod je myslená konštrukčná alebo skutočná minimálna, ako bude obmedzený vjazd vozidiel, ktoré nespĺňajú  podmienky atd.

Zistil som, že text príslušného paragrafu je informačne veľmi strohý, nič nehovorí o konštrukčnej rýchlosti a nič o zákaze vjazdu na diaľnicu vozidlám, ktoré nie je schopne dosiahnuť predpísanú rýchlosť. Tých čo sa obávajú nulovej tolerancie rýchlosti pre nákladné vozidlá, upozorňujem, že sa pre ne zvyšuje aj maximálna povolená rýchlosť na 90 km/hod.

Text návrhu zákona:

§ 35 Osobitosti premávky na diaľnici a rýchlostnej ceste  

(1)   Na diaľnici smú vodiči motorových vozidiel a jazdných súprav jazdiť rýchlosťou najmenej 80 km.h-1. V úseku diaľnice prechádzajúcom cez obec smú vodiči motorových vozidiel a jazdných súprav jazdiť rýchlosťou najmenej 65 km.h-1. Iným účastníkom cestnej premávky je používanie diaľnice zakázané.

(2)   Vodič smie na diaľnicu vchádzať a z diaľnice vychádzať len na miestach na to určených. Pred vjazdom do priebežných pruhov na diaľnici sa musí použiť pripájací pruh. Tam, kde pripájací pruh nie je, vodič musí dať prednosť v jazde vozidlám idúcim v priebežných pruhoch.

(3)   Ustanovenie odseku 1 sa nevzťahuje na vozidlá použité pri vykonávaní činností spojených so správou a údržbou diaľnic; použitie vozidla na takýto účel je povinný vodič preukázať.

Samotný zámer hodnotím ako prínos k plynulosti dopravy, ale text zákona by som sprehľadnil nasledovne:

(1)   Na diaľnici mimo obce je predpísaná najnižšia dovolená rýchlosť 80 km.h-1  na diaľnici v obci je predpísaná najnižšia dovolená rýchlosť 65 km.h-1. Vozidlá, ktoré z ľubovoľného dôvodu nie sú schopné dosiahnuť takúto rýchlosť, majú vjazd na diaľnicu a používanie diaľnice zakázané.

(2)   Vodič smie na diaľnicu vchádzať a z diaľnice vychádzať len na miestach na to určených.

(3)   Ustanovenie odseku 1 sa nevzťahuje na vozidlá vykonávajúce správu a údržbu diaľnic.

 

Text "rýchlosťou najmenej 80 km.h-1" odporúčam nahradiť textom "najnižšia dovolená rýchlosť 80 km.h-1  " z dôvodu, že prvým pojmem evokuje dodržiavanie uvedenej rýchlosti za každú cenu a druhy pojem korešponduje s povinnosťami vyplývajúcimi s dopravnej značky najnižšia dovolená rýchlosť, ktorá je viazaná na vyhovujúce objektívne podmienky (počasie, stav cesty, hustota dopravy) a navyše je ju možne lokálnou úpravou meniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?