Maximálna rýchlosť na diaľnici a mimo obce

Autor: Jozef Drahovský | 6.9.2007 o 0:01 | Karma článku: 10,48 | Prečítané:  35096x

Hoci bolo avizované možné paušálne zvýšenie maximálnej rýchlosti na diaľniciach až na 160 km/hod, v návrhu zákona je to definované inak.

Maximálna rýchlosť sa mení pre nákladné vozidlá mimo obce a na diaľici z 80 km/hod na 90 hod/hod a autobusy na diaľnici zo 110 na 100 km/hod. Pre osobné vozidla na diaľnici zostáva maximálna rýchlosť paušálne na 130 km/hod, ale je ju možné zvýšiť miestnou úpravou v závislosti od konkrétnej situácie, pričom horná hranica nie je stanovená a záleží na rozhodnutí cestného správneho organu.

Osobne som očakával aj paušálnu zmenu rýchlosti mimo obce z 90 km/hod na 100 km/hod, napríklad tak ako je v Rakúsku, ale takáto zmena sa v návrhu nenachádza i keď aj tu pribudla možnosť lokálnou úpravou maximálnu rýchlosť zvýšiť.

Text návrhu zákona:

§ 16 Rýchlosť jazdy

(1)   Vodič je povinný ísť rýchlosťou primeranou svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať tak, aby mohol zastaviť vozidlo na vzdialenosť na ktorú má rozhľad.

(2)   Vodič autobusu a vodič motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg smie jazdiť rýchlosťou najviac 90 km.h-l. Na diaľnici a na ceste pre motorové vozidlá vodič autobusu smie jazdiť rýchlosťou najviac 100 km.h-l a vodič motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg rýchlosťou najviac 130 km.h-l.

(3)   Vodič iného motorového vozidla, než je uvedené v odseku 2, ako aj vodič autobusu s prípojným vozidlom, ktorého celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, a vodič motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg s prípojným vozidlom, ktorého celková hmotnosť prevyšuje 750 kg, smú jazdiť rýchlosťou najviac 90 km.h-1.

(4)   Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km.h-1, a ak ide po diaľnici v obci alebo po ceste pre motorové vozidlá v obci, najviac 80 km.h-1.

(5)   Vodič nesmie prekročiť rýchlosť jazdy vozidiel, stanovenú príslušnou dopravnou značkou.

(6)   Najvyššie dovolené rýchlosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 nemožno prekročiť ani, ak je dopravnou značkou alebo dopravným zariadením dovolená vyššia rýchlosť; to neplatí pre vodiča motorového vozidla s celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg bez prípojného vozidla.

(7)   Vodič nesmie prekročiť najväčšiu konštrukčnú rýchlosť vozidla, a ak ide o jazdnú súpravu, ani najväčšiu konštrukčnú rýchlosť žiadneho z vozidiel súpravy [1].

(8)   Najvyššie dovolené rýchlosti ustanovené v odsekoch 2 až 4 nie sú povinní dodržiavať vodiči vozidiel ozbrojených síl, ozbrojených bezpečnostných zborov a Slovenskej informačnej služby, ak to vyžaduje plnenie osobitných úloh, ktorých okruh určí príslušný minister a riaditeľ Slovenskej informačnej služby. Najvyššie dovolené rýchlosti ani rýchlosti obmedzené dopravnou značkou nemusia dodržiavať vodiči vozidiel s právnom prednostnej jazdy podľa § 40.

Osobne sa domnievam, že v texte návrhu je jeden preklep a to konkrétne v bode 6 kde je uvedené "v odsekoch 2 až 4" a domnievam sa, že má byť uvedené "v odsekoch 2 až 3". Lebo inak by autobus a nákladne vozidlo nad 3,5 tony nemohli využívať lokálne zvýšenie rýchlosti v obci ani v rámci svojho limitu. Napríklad na výjazde z Bratislavy (v obci) kde je miestnou úpravou definovaná maximálna rýchlosť 80 km/hod by museli ísť maximálnou rýchlosťou 50 km/hod. Z titulu, že ide ešte len o pracovnú verziu návrhu zákona, nie sú takéto preklepy prekvapením.

Maximálne rýchlosti v km/hod obec mimo obce obec diaľnica mimo obce diaľnica
Motorky 50 (až max)* 90 (až max)* 80 (až max)* 130 (až max)*
Vozidlá do 3,5 tony 50 (až max)* 90 (až max)* 80 (až max)* 130 (až max)*
Autobusy 50 (až 100) * 90 (až 100) * 80 (až 100) * 100
Vozidlá nad 3,5 tony 50 (až 90)* 90 80 (až 90) * 90
Vozidlá s prívesom 50 (až 90)* 90 80 (až 90) * 90

Prehľadová tabuľka maximálnych rýchlosti, za predpokladu odstránenia vyššie uvedenej chyby. Hviezdička sa vzťahuje pre lokálne zvýšenie rýchlosti stanovenú príslušnou dopravnou značkou.

Všimnite si, že všetky vozidlá majú za štandardnej situácie v obci aj mimo obce definovanú rovnakú maximálnu rýchlosť 50 a 90 km/hod. To naznačuje, že ak na ceste nestretnete technicky alebo úmyselne pomalé vozidlo, tak by sa mal počet predbiehaní na týchto cestách znížiť, lebo všetky vozidlá môžu ísť rovnako rýchlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Minúta po minúte: Situácia v Česku sa zlepšuje

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí.


Už ste čítali?