Stromy

Autor: Jozef Drahovský | 9.9.2007 o 22:01 | (upravené 1.1.2011 o 18:37) Karma článku: 12,06 | Prečítané:  3952x

Nemám vo zvyku, miešať sa ochranárskym organizáciám do kapusty, ale dnes spravím výnimku. Neviem prečo, ale vždy keď je niečo nesprávne, tak si to všimnem. Teda okrem pravopisu ;-)

Na jednom Bratislavskom sídlisku som si všimol stromy. Poviete si nič zvláštne. Pokiaľ primátor, starosta a poslancami nepredajú aj posledný kúsok zelene, tak je pravdepodobné, že na sídliskách budú aj stromy. Tento krát nejde o stromy ako také, ale o ich ošetrovanie. Keď boli stromy malé, tak sa okolo nich dali koly a vyviazali sa, aby ich vietor nedolámal. Lenže stromy rástli, rástli a všetci dávno zabudli na koly a na vyviazanie stromov, ktoré ich malo chrániť.

Lenže teraz sa situácia otočila, to čo ich malo chrániť to ich teraz ničí. Nie trochu alebo zanedbateľne ale riadne, až tak, že doterajšia práca vysádzania stromov môže byť zbytočná. Určite sa niekoľko ľudí (ak sa dajú nazvať ľuďmi) poteší keď stromy uhynú, lebo nebude potrebné získavať povolenie na ich výrub a stavebné firmy rýchlo postavia do už teraz zahustenej výstavby polyfunkčný objekt a ešte rýchlejšie zmiznú. Zmiznú skôr než si jeho noví majitelia všimnú, že objekt nie je polyfunkčný ale polofunkčný, že nemá dosť parkovacích miest ani pre vlastníkov, nehovoriac o parkovaní pre zamestnancov, návštevy a zákazníkov.

O čo vlastne ide je zrejmé z nasledujúcich fotografií:


Obr. 1. Z diaľky je všetko v poriadku. Je to mladý živý strom a okolo neho len rozpadávajúce sa ukotvenie, ktoré už nepotrebuje.


Obr. 2. Pohľad z blízka hovorí o niečom inom. Horné dosky už nepotrebného ukotvenia spôsobujú poranenie stromu, po celom obvode a na pomerne veľkú výšku mu zodrali kôru.


Obr. 3. Vyviazanie lanom nie je o nič lepšie, zarezáva sa do kôry.


Obr. 4. Pohľad z druhej strany prezrádza, že kôra je už obrúsená úplne.


Obr. 5. Ďalší strom pôsobí zdravším dojmom, ale je to len zdanie.


Obr. 6. Aj tu je kôra stromu rozodratá od vrchného ukotvenia.


Obr. 7. Vyviazanie tiež spôsobuje poranenia.


Obr. 8. Dolná časť kmeňa je obmotaná drôtmi. Tie železné zhrdzavejú a strom si poradí, ale ten horný drôt je z nehrdzavejúceho materiálu a časom sa zareže do stromu, až strom môže odumrieť, pripadne sa v tomto mieste pri silnejšom vetre môže ulomiť.

Ak sa chcete pýtať prečo som si nezašiel pre náradie, pracovné oblečenie a z autom nezacúval na trávnik, stromy neošetril a odpad nezaniesol do OLO, tak odpoveď je tu:

Viem, že svojvoľné vysadenie stromov alebo svojvoľné ich ošetrovanie hrozí pokuta. Pamätám si to, z čias keď som chcel odpíliť konár z lipy, ktorý trčal do chodníka v úrovni očí, vtedy takmer na mňa zavolali políciu. Následne prišla poverená organizácia a zrezala lipu podstatne viac, ale ona to vykonala na základe povolenia.

Tieto stromy a ďalšie v okolí nevysádzal niekto len tak. Vysádzali sa na náklady mestskej časti a vysádzala ich poverená organizácia ... , ktorá sa ďalej už o výsledok svojej práce nezaujíma, presne tak ako stavebné firmy ktoré postavia polofunkčné objekty a zmiznú.

Pritom by stačilo aby keby mestská časť zaplatila oprávneného odborníka, ktorý by raz za rok prešiel všetky stromy a nepotrebné ukotvenia a zbytky drôtov z vyväzovania odstránil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?