Dopravná nehoda a privolanie polície až od škody 160000Sk

Autor: Jozef Drahovský | 14.9.2007 o 11:01 | Karma článku: 11,83 | Prečítané:  6118x

Návrh nového zákona o premávke na pozemných komunikáciách mení pohľad na to čo je a čo nie je dopravná nehoda a kedy je povinnosť volať na vyriešenie dopravnej nehody orgány Policajného zboru. Ak nedošlo k zraneniu, a iným špecifikovaným udalostiam, tak doteraz to bol desaťnásobok minimálnej mzdy asi 80 000 Sk a po novom to má byť dvojnásobok väčšej škody, čo je momentálne približne 160 000 Sk.

V dôvodovej správe MVSR sa uvádza nasledovné:

Predkladaný materiál tiež zužuje okruh dopravných nehôd, ktoré sú povinní objasňovať orgány Policajného zboru. Táto zmena súvisí najmä so skutočnosťou, že pri tzv. malých dopravných nehodách občania plne nevyužívajú právo vybaviť si vec cestou náhrady škody, ale hlásia aj také dopravné nehody, kde vznikla len zanedbateľná škoda. Tým dochádza k najmä zbytočnému blokovaniu cestnej premávky až do príchodu policajta, ako i nezanedbateľnému nárastu počtu evidovaných dopravných nehôd. Návrh zákona však definuje, kedy je aj v takom prípade potrebné ohlásiť dopravnú nehodu policajtovi. Predkladaný materiál tiež obsahuje podrobnosti o evidenciách dopravných nehôd. V súvislosti s týmto sa zavádza inštitút škodovej udalosti, ktorú už nebudú objasňovať orgány Policajného zboru, ale táto bude riešená len cestou dohody jej účastníkov alebo príslušnej poisťovne.

Z uvedeného vyplýva, že bežné „plechariny“ bez zranení, bez ohrozenia života napríklad z titulu prevozu nebezpečných látok a podobne, nebudú považované za dopravnú nehodu, ale len škodovú udalosť a je odporúčané vodičom aby si takúto udalosť vyriešili sami, neblokovali dopravu a zbytočne nezaťažovali políciu.

Na tento zámer MVSR som počul veľa kritiky z viacerých strán vrátane poisťovní. Skôr aby som sa k nemu vyjadril treba vziať v úvahu nasledovné:

Nedávno bola v dome nemilá udalosť. Prasklo potrubie v stúpačke  medzi bytmi a vytopilo niekoľko bytov asi do výšky 10 cm. Boli zničené podlahy, nábytok stojaci na zemi, jednoducho všetko plávalo. Čo neplávalo bolo poškodene kvapkajúcou vodou zo stropu.

Výsledná škoda cez 100 000 Sk. Zaujímavé bolo riešenie tejto udalosti. Nikto políciu nevolal. Zavolala sa havarijná služba a poisťovňa v ktorej je dom poistený. To že havarijná služba došla ihneď to sa očakáva, ale to že dobehol aj likvidátor poisťovne s fotoaparátom a protokolmi, bolo prekvapením. Nakoniec vďaka takémuto prístupu sa podarilo všetko vyriešiť.

Zažil som po dopravnú nehodu na parkovisku. Jedno neopatrné a príliš razantne otváranie dverí pri šikmom parkovaní spôsobilo odrazenie spätného zrkadla vedľa parkujúcemu vozidlu. Škodu nespôsobil vodič ale spolujazdec. Nakoniec udalosť riešila polícia ako dopravnú nehodu.

Obrátili sa na man dvaja vodiči, presnejšie syn jedného, s tým aby som im odporučil čo majú robiť. Či by sa cela situácia nedala vrátiť naspäť.  Zrazili sa na križovatke kde jeden predpokladal prednosť sprava a druhy, že je na hlavnej jednosmernej ulici (zmena dopravné značenia). Navyše sa zrazili v protismere toho kto mal prednosť. Škoda nebola veľká, ale

nevedeli sa dohodnúť kto je na vine, tak zavolali políciu. Polícia prišla a zistila porušenie predpisov na oboch stranách a stanovila podiel na nehode 50:50. Jeden nedal prednosť a druhý išiel po opačnej strane vozovky. Problém nastal v tom, že obe vozidla mali zákonne poistenie a len jedno havarijne a to, že obaja zaplatili na pokutách viac než bola škoda.

Štatistika je mocný nástroj a je cítiť, že MVSR chce splniť svoj ciel aj správnym kategorizovaním dopravných nehôd a škodových udalostí.  V niektorých krajinách je bežné, že ak sa stane dopravná nehoda takzvaná   „podlimitná“, tak nie je povinnosť volať políciu, ale vodiči si ju majú vyriešiť sami. Ak si ju nevedia vyriešiť a zavolajú políciu, tá príde vyrieši ju, ale za túto službu si vyinkasuje od toho kto políciu na podlimitnú nehodu zavolal.

Čo sa týka štatistiky, tak by sa kategorizácia mala v rámci celej EU zjednotiť. Je samozrejme, že keď sa u nás, na rozdiel od iných štátov, do dopravnej nehody zarátava aj odtrhnutie zrkadla pri otváraní dverí  na zaparkovanom vozidle, tak v štatistikách celkového počtu dopravných nehôd musíme zaberať popredné umiestnenie.

Dávnejšie som dostal darček od známeho z Nemecka. Najprv som myslel, že ide len o lacný fotoaparát.  Nakoniec išlo o veľmi užitočný balík, niečo ako lekárničku, ale obsahovala jednoduchý analógový mechanický fotoaparát s bleskom,  baterku do blesku, film, protokol k dopravnej nehode, pero, návod ako postupovať pri dopravnej nehode, farebný sprej a voskovú ceruzku na vyznačenie obrysov vozidiel na vozovke a meter. Išlo o balík na riešenie dopravných nehôd priamo vodičmi vozidiel.

Ten návod bol písaný veľmi prakticky s prihliadnutím na to, že ho budú čítať ľudia v strese v zhoršených podmienkach osvetlenia a podobne. Bol napísaný tak, že podľa neho mohol isť človek, aj keby zabudol všetko čo sa doteraz o konaní pri dopravnej nehode naučil.

Záver:

Snaha MVSR dosiahnuť správnu kategorizáciu nehôd a škodových udalostí a tým spresniť štatistiku je zrejmá a nekritizujem ju. Veď políciu nevoláme aj keď nám to zákon nezakazuje, ku každej škode na majetku. Sú oveľa väčšie škody na majetkoch občanov, ktoré sa riešia výlučne s poisťovňou, ak majetok alebo ten kto škodu spôsobil bol poistený. Pritom k takýmto poistných udalostiam vyšlú likvidátora, ale pri dopravných nehodách sa spoliehajú len na obhliadku vozidla a protokol o nehode od polície. I keď musím niektoré poisťovne, najmä v zahraničí, pochváliť za spolufinancovanie asistenčných cestných služieb.

V čom vidím nedostatok je, že vodičov doteraz nikto oficiálne neinformoval ako dopravnú nehodu respektíve škodovú udalosť zdokumentovať, ako spísať protokol, ako celú nehodu vyriešiť bez volania polície a neodporučil  minimálne nepovinné ale odporúčané vybavene na riešenie dopravných nehôd. Pritom viaceré poisťovne dávajú medzinárodný protokol pre prípad dopravnej nehody v zahraničí ako bezplatný materiál pri uzatváraní zákonnej poistky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.


Už ste čítali?