Už nebudú Evidenčne Čísla Vozidla s X

Autor: Jozef Drahovský | 15.9.2007 o 11:51 | Karma článku: 10,91 | Prečítané:  6426x

Návrhu zákona o premávke na pozemných komunikáciách počíta zo zrušením prideľovania EČV s písmenom X. Pre nezainteresovaných to X na prvom mieste oprávňovalo na využívanie výnimiek na niektoré ustanovenia zákona.

Existujúci zákon 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách hovorí:

§ 95 Osobitné evidenčné číslo

(1) Vozidlu podliehajúcemu evidencii môže byť pridelené osobitné evidenčné číslo, ak je to nevyhnutne potrebné na plnenie pracovných alebo obdobných úloh patriacich do pôsobnosti jeho držiteľa.

(2) Vodič vozidla opatreného tabuľkou s osobitným evidenčným číslom, ak je to nevyhnutne potrebné na plnenie úloh podľa odseku l, nie je povinný rešpektovať zákaz vjazdu, zákaz zastavenia ani zákaz státia vyplývajúci z dopravných značiek a z ustanovenia § 60 ods. 2 a 3 o vjazde vozidiel do pešej zóny a o státí v obytnej zóne a pešej zóne. Pritom je povinný dbať na potrebnú opatrnosť a nesmie ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.

(3) Vodič vozidla opatreného tabuľkou s osobitným evidenčným číslom je povinný na výzvu policajta hodnoverným spôsobom preukázať dôvody postupu podľa odseku 2.

Návrh MVSR z dôvodovej správy:

Predkladaný návrh obsahuje ustanovenia o dopravných evidenciách. Podľa navrhovaného zákona sa nebude udeľovať osobitné evidenčné číslo X. Výhody plynúce z jeho udelenia budú nahradené povolením výnimky z dopravných značiek upravujúcich zákaz vjazdu a zákaz zastavenia a státia.

Záver:

Principiálne sa nič nemení, zrejme existujúce EČV s X sa rušiť nebudú a stanú sa z nich úplne obyčajné čísla, len to X stratí svoju dôležitosť a takýmto vozidlám pribudne za sklom nové povolenie. Domnievam sa, že dôvodom k tomuto kroku je zbytočná výmena EČV keď vozidlo prestalo plniť osobitné úlohy, pre ktoré bolo oprávnené výnimku využívať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?