Kto má prednosť keď sa ide krížom cez V13?

Autor: Jozef Drahovský | 18.9.2007 o 21:56 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  5497x

Prišla mi zaujímavá otázka, na riešenie konkrétnej situácie. Nakoľko zrejme zaujme viacerých vodičov odpovedám prostredníctvom blogu.

Dobrý deň ...

... rad by som sa na vas obratil s otazkou ohladom nasledujucej situacie, ktora casto vznika ak sa odbocovaci a pripajaci pruh oddelene len vodorovnym dopravnym znacenim ...


Obr. 1. Názorná situácia.

... na prilozenej scheme sa iduce cervene auto nestihlo vcas pripojit do spravneho jazdneho pruhu a pokracuje v jazde cez sikme rovnobezne ciary, za ktorymi moze dojst ku kolizii s modrym autom. podla mojej interpretacie ma modre auto prednost v jazde, pretoze cervene auto prichadza z priestoru mimo cesty, podobne ako keby napriklad schadzalo z chodnika na cestu. je to tak?
Martin

 

Odpoveď nie je až tak jednoduchá ako sa na prvý pohľad zdá.

Domnievam sa, že uvedená trojprúdová cesta je hlavná nakoľko odspodu je značka C1 daj prednosť v jazde. Ďalej vidieť, že červené vozidlo prechádza cez vodorovné dopravné značenie V13 šikmé rovnobežné čiary, o ktorom vyhláška hovorí:

Značka Šikmé rovnobežné čiary (č. V 13) vyznačuje priestor, do ktorého je zakázané vchádzať alebo doň nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie, odbočovanie na miesto ležiace mimo cesty; pritom nesmú byť ohrození ostatní účastníci cestnej premávky.

Z uvedeného je zrejmé, že červené vozidlo porušilo článok 11 vyhlášky 225/2004 Z. z.

Modre vozidlo má značku C1 o ktorej vyhláška hovorí:

Čl. 3 Príkazové značky, (1) K značkám č. C 1 a č. C 2:
Značka Daj prednosť v jazde! (č. C 1) alebo Stoj, daj prednosť v jazde! (č. C 2) označuje vedľajšiu cestu. Tieto značky sa môžu používať aj vnútri väčšej alebo zložitejšej križovatky alebo na mieste, kde treba vodičovi prikázať, zopakovať alebo zdôrazniť povinnosť dať prednosť v jazde. Značka č. C 2 sa používa aj pred železničným priecestím, kde treba vodičovi prikázať zastaviť vozidlo.

V prípade stretu vozidiel je zrejme, že obe vozidlá porušili pravidlá o premávke na pozemných komunikáciách.

Treba si predstaviť situáciu, že bude vozovka zasnežená a vodorovne značenie nebude vidieť.  V tom prípade bude na vine len vodič modrého vozidla, lebo vodič červeného vozidla nemal možnosť vidieť vodorovné dopravne značenie, zvislé nebolo a pokračoval v jazde po hlavnej komunikácii.  Treba si predstaviť čo v prípade, že bude pršať a jeden vodič bude vidieť vodorovné značenie a druhý nie? Preto je tam značka C1 aby sa vždy vedelo kto má dať prednosť.

Ale dá sa to riešiť aj inak. Napríklad ja by som to riešil nasledovným dopravným značením, ktoré definuje takzvanú bezkolíznu križovatku.


Obr. 2. Navrhované dopravné značenie na základe dopravnej značky D50a

Značka vľavo by bola pre vodiča v červenom vozidle a značka vpravo pre vodiča v modrom vozidle. Navyše na zem by som dal vyvýšený obrubník alebo aspoň hrb a zrušil označenie hlavná a vedľajšia cesta. Takéto riešenie zvislou dopravnou značkou som zatiaľ na Slovensku nevidel, ale v zahraničí ho stretávam. Keby v tomto prípade došlo k stretu vozidiel, tak je na vine jednoznačne vodič červeného vozidla a za každého počasia, lebo nerešpektoval zvislé dopravné značenie a pokračoval v jazde mimo jazdný pruh, cez prekážku, ktorá jazdný pruh ukončuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.

Dobré ráno

Dobré ráno: Čo sa vám stane, keď sa kamarátite s Kočnerom

Bývalý generálny prokurátor čelí ešte aj disciplinárnemu konaniu.

Fico si na rehabilitáciu vybral kaštieľ s nejasným pozadím

Bývalý premiér po dlhom čase naznačil, kde v súčasnosti býva.


Už ste čítali?