Návrh zákona o pozemných komunikáciách obmedzuje aj ľudské práva

Autor: Jozef Drahovský | 19.9.2007 o 9:38 | Karma článku: 11,81 | Prečítané:  4942x

Doteraz som písal o jednotlivých ustanovení návrhu zákona o pozemných komunikáciách v dobrom nakoľko komentované časti sa dajú pokladať za prínos k plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Bohužiaľ dnes musím napísať o jednom ustanovení návrhu zákona, ktoré sa mi vonkoncom nepáči, lebo negatívne zasahuje do základných práv a slobôd.

V dôvodovej správe k návrhu zákona sa uvádza:
Novo sa ustanovuje zákaz používania zariadení, ktoré umožňujú odhaliť technické prostriedky na meranie rýchlosti jazdy vozidiel.

V Texte návrhu zákona je uvedené:
§ 4 Povinnosti vodiča  (4)Vodič nesmie
J) používať technické prostriedky a zariadenia, ktorých činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných policajtom pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,

§ 3 Všeobecné povinnosti účastníka cestnej premávky
(3) Vybavenie motorového vozidla a používanie technických prostriedkov a zariadení, ktorých činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných policajtom pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky je zakázané. Tento zákaz platí aj v prípade, ak také technické prostriedky používajú iné oprávnené osoby.

Čo to znamená:
Používanie technických prostriedkov, ktoré umožňujú ovplyvniť funkcie technických prostriedkov používaných políciou je zakázané aj teraz. Ide o rušičky rádiového signálu, ktoré pracujú na frekvenciách radarov. Ďalej ide o nelegálne vysielače umožňujúce prepnutie semaforov pre vozidlo s právom prednosti jazde a podobne.  Ich použitie bez povolenia zakazuje zákon 610/2003 o elektronických komunikáciách.

Nových je niekoľko veci:
Vodič nesmie použiť (ľubovoľné) zariadenie ktorým možno odhaliť (ľubovoľné) technické prostriedky polície. Takýto (ľubovoľný) technický prostriedok nesmie použiť ani iná osoba, teda ani spolujazdec, ani osoba mimo vozidla.

Čo možno považovať za technický prostriedok, ktorý sa nesmie použiť?
Z výkladu je zrejme že sa nesmie použiť žiadne zariadenie, ktorým možno odhaliť technické prostriedky polície. Technické prostriedky polície sú tiež ľubovoľné zariadenia, ale cielene pravdepodobne ide o zariadenia na meranie rýchlosti - radary. Ako radar pracuje a ako sa dá detekovať, sa môžete dozvedieť z predchádzajúceho článku venovaného radarom a antiradarom.

Napríklad sa nebude smeť použiť:

  • Jednoúčelový indikačný prijímač naladený na niektorú z frekvencií radarov (detektor radaru).
  • Rozhlasový prijímač naladený na niektorú z frekvencií radarov. (využitie nešpecializovaného zariadenia)
  • Rozhlasový prijímač rozladený na ktorom počuť rušenia a anomálie. (využitie čiastočne pokazeného rádioprijímača)
  • Širokopásmový scaner rádiových vĺn. (bežné zariadenie rádioamatérov)
  • Ďalekohľad (spolujazdec by mohol v predstihu pozorovať zisťovať či pri ceste nie je radar).
  • GPS alebo iný navigátor s databázou napríklad stacionárnych radarov. (zariadenie, ktoré môže oznamovať blížiace sa zariadenie na meranie rýchlosti a podobne)
  • Iné ľubovoľné pamäťové zariadenie kde sú takéto údaje o radaroch uložené.
  • Rozhlasový prijímač umožňujúci príjem rozhlasovej stanice, ktoré vysiela dopravné správy kde informujú aj o radaroch a iných aktivitách polície.
  • Mobilný telefón, napríklad ktorý dostáva SMS o výskyte radarov, alebo je v ňom zapísaný zoznam stacionárnych radarov ap. Takýto mobil nemusí obsluhovať vodič, môže ho mať spolujazdec, alebo môže mať hlasový výstup, ktorý číta došlé SMS.
  • Iné zariadenie, ktoré pre vodiča či už priamo alebo nepriamo - sprostredkovane odhalí akékoľvek zariadenie polície, ktoré používa polícia pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky.

Čo to znamená po praktickej stránke?
To že po roku 1989 si ľudia vydýchli a prestali byť perzekuovaní za to, že si naladili svoje prijímače na frekvenciu ktorú chceli počúvať, napríklad rádio Slobodná Európa.  Prestali byť perzekuovaní za to, že niečo vedeli. Prestali byť perzekuovaní za to, že informácie ktoré vedeli podstúpili ďalším osobám. Teraz sa to začína nebezpečne obracať naspať. Zase budú ľudia perzekuovaní, za to, že si naladia frekvenciu, ktorú chcú počúvať, zase budú perzekuovaní za to, že niečo vedia a zase budú perzekuovaní za to, že informácie niekomu podstúpia.

Ak polícia chce konať utajene, má na to obrovské možnosti. Existuje meranie rýchlosti aj inými zariadeniami a nielen radarmi ktoré vysielajú elektromagnetické vlnenie. Čo sa týka stacionárnych zariadení pre meranie rýchlosti tak tie môžu byť na každom kroku a informácia o tom že sú všade je rovnako nepoužiteľná ako keby neboli vôbec.

Ak polícia chce, môže dať problematickým vodičom, alebo aj všetkým vodičom do vozidla záznamové zariadenie, pracujúce napríklad na báze GPS s mapou, ktoré bude zaznamenávať všetky porušenia pravidiel cestnej premávky. Nie je problém doplniť ho o odpovedač, ktorý nahlási okoloidúcemu policajnému vozidlu alebo inému zariadeniu polície, zoznam všetkých priestupkov ktorých sa vodič dopustil. Polícia má obrovské možnosti ako môže zabezpečiť výkon dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, bez toho aby obmedzovala ľudské práva.

Záver:
Zakazovať ľudom počúvať rádiové frekvencie, zakazovať ľudom pamätať si, zakazovať ľudom analyzovať informácie, zakazovať ľudom vymieňať si informácie, nie je v súlade s demokratickým zriadením. Preto by sa malo slovo „odhalenie“ z návrhu zákona vypustiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Vzťahový nadštandard Slovenska a Česka čakajú vážne strestesty

Obnovenie virtuality hranice je isteže fajn a krásne.

Advokátov, o ktorých polícia nevedela, mal Kočner viac

Šabík ku kauze motákov vypovedal len nedávno.


Už ste čítali?