Slovenské zdravotníctvo v priamom prenose - Traumatológia Trnava

Autor: Jozef Drahovský | 17.11.2007 o 9:48 | (upravené 1.1.2011 o 18:56) Karma článku: 12,35 | Prečítané:  5786x

Reálne skúsenosti zo slovenským zdravotníctvom. Tento raz Traumatologicko - ortopedická klinika, Fakultná nemocnica Trnava.

Pavilón Chirurgických disciplín, Fakultná nemocnica Trnava. Fotografia  prevzatá z <a target=Pavilón Chirurgických disciplín, Fakultná nemocnica Trnava. Fotografia prevzatá z 

V predchádzajúcom článku ste sa okrem iného dozvedeli, že počas hospitalizácie v  nemocnici v Piešťanoch, sa mama na mokrej podlahe wc šmykla a spadla. K dvom zlomeným rukám pribudla aj zlomená noha.

Nakoľko v nemocnici v Piešťanoch jej nedokázali pomôcť, odviezli ju do Trnavy. Bohužiaľ o úraze neinformovali rodinných príslušníkov. Dozvedeli sa to náhodou, keď mamu v nemocnici nenašli. Pritom nemocnica mala aj telefónne číslo na mňa a mama mala aj mobil, len sama pre zlomené ruky a čerstvý úraz nedokázala zavolať.

Doteraz som mal nemocnicu v Trnave zafixovanú z medializovaného prípadu z pred niekoľkých rokov, keď pacienta po operácii hlavy (zdá sa mi, že ešte nesvojprávneho) doviezli sanitkou pred dom a tam ho nechali v pyžame napospas osudu, nakoľko primár rozhodol o tom, že hospitalizovaný naďalej nebude (možno, že vyčerpal počet dní platených poisťovňou). Už si nepamätám na ktorom oddelení to bolo a koho za to dovolali, len dúfam že nič takto absurdne ani nič podobne sa viac nestalo a nestane.

V pondelok 12.11.2007 ihneď ako som sa o prevoze na traumatológiu dozvedel, išiel som do Trnavy. Mamu práve pripravovali na operáciu a už sa mi s lekármi nepodarilo rozprávať.

V nasledujúci deň som našiel mamu spokojnú i keď občas ju noha zabolela. Rozprávala zážitky z noci. Najprv sa pokúsili kosti napraviť bez otvorenia nohy. Mladému šikovnému doktorovi (meno doplním neskôr aby som ho neskomolil) sa to nakoniec úspešne podarilo a nohu nebolo potrené rezať.

Po niekoľkých dňoch ju previezli z prvého poschodia traumatológie, kde zvyčajne bývajú stavy krátko pred a po operácii, na tretie poschodie traumatológie, kde pacienti zvyčajne bývajú dlhšie.

Zdravotnú starostlivosť na traumatológii na prvom aj tretom poschodí si mama nadmieru pochvaľuje. Chváli ochotné sestričky aj ochotného ošetrovateľa, navyše  Fakultná nemocnica v Trnave disponuje na všetkých izbách nového pavilónu Chirurgických disciplín zariadením na privolanie pomoci pre ležiacich pacientov. Je to zariadenie podobné telefónu, s jedným tlačidlom a trvale svietiacou leddiódou,  aby bolo viditeľné aj za tmy. Zariadenie majú všetci pacienti pri posteli. Je to jednoduché technické zariadenie, ale nenahraditeľného významu, najmä ak pacient nemôže ani vstať a isť na wc.

Mama si okrem iného chváli rehabilitáciu pravej ruky, ktorú už nemá fixovanú, ale pravdepodobne pre veľký kalus a dlhé obdobie fixácie, ešte nemá dostatočne pohyblivú a silnú. Napríklad mobil udrží v ruke iba okolo jednej minúty, pohár s vodou ešte menej.

Odhadujem, že sa polámané kosti zrastu a vďaka veľmi dobrej starostlivosti, odíde mama z nemocnice po svojich. Z dôvodu príkladnej starostlivosti som názor na nemocnicu v Trnave výrazne zmenil. Preto zvažujem, že Traumatológia v Trnave dostane v rámci mojich možností, finančný dar.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?