Nevysvetľujte deťom význam dopravných značiek

Autor: Jozef Drahovský | 31.12.2007 o 22:58 | Karma článku: 14,00 | Prečítané:  9229x

Prečo? Lebo sa to môže vypomstiť. .... Viezol som deti do nákupného centra a pri vjazde do garáže ich zaujala dopravná značka s číslom 10 na bielom podklade a červeným okrajom. Nešlo o nič mimoriadne, bola to známa dopravná značka (B27a - najvyššia dovolená rýchlosť). Deti sa začali pýtať čo tá značka znamená.

Povedal som im, že tá značka určuje maximálnu dovolenú rýchlosť. Keď som si vypočul konštatovanie, že musíme isť v garáži rýchlejšie ako je na značke uvedené, pokračoval som vo vysvetľovaní, že maximálne znamená, že môžem ísť najrýchlejšie 10 km/hodinu alebo pomalšie a nie rýchlejšie.

Ďalšia otázka sa dala predpokladať. Bola na tému: čo by tam malo byť, aby autá išli rýchlejšie a zaparkovanie tak dlho netrvalo. Odpovedal som v tom duchu, že by tam musela byť desiatka na modrom podklade" (C12a - najnižšia dovolená rýchlosť).

Na chvíľu nastalo ticho, po ňom som si vypočul už správne konštatovanie. Modra značka znamená, že sa musí ísť rýchlejšie, čiže viac a červená, že sa musí ísť pomalšie, čiže menej než je na značke uvedené. Povedal som, že presne tak a ešte sa môže isť rovnako ako je na hociktorej značke uvedené.

Na celu príhodu by som zabudol, ale deti mi ju pripomenuli, keď som ich večer posielali spať s tým, že televízny film nie je pre nich. Začali oponovať, že spať by sme mali ísť my, lebo ten film nie je pre dospelých ale je určený pre deti. Zdôvodnilo to tým, že v rohu obrazovky je pätnástka v červenom kruhu, čo znamená, že 15 ročný a mladší film pozerať môžu ale starší nie!

Človek v takýchto situáciách zalapá po dychu, ale nie nad vynaliezavosťou detí, ale nad neschopnosťou tých čo pripravovali piktogramy, ktoré označujú vhodnosť a nevhodnosť obsahu pre deti.

Nepochopím prečo sa nepozreli do zahraničia. V prípade televízií sa často používajú s hviezdičkou prípadne aj číslom upravené znaky príslušnej televízie, ktoré pôsobia menej rušivo a svoj účel plnia. V prípade CD, DVD, kníh sa používa textové označenie PAERNTAL ADVISORY... alebo aj čierne číslo so znamienkom plus na štvorcovom podklade, ktoré určuje až pre aký vek je prístupné.

Bohužiaľ u nás vymysleli červeno/zelenú zo zahraničím nekompatibilnú kombináciu, ktorá v čiernobielej verzii je mätúca. Napríklad zelene (-7) znamená, že ide o materiál vhodný na výchovu maloletých do 7 rokov a červene (7) znamená, že je to nevhodne pre vekovú skupinu do 7 rokov.

Tak čo vlastne znamená číslo v červenom kruhu, je to dovolené maximum alebo dovolené minimum?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?