Čo čaká cyklistov v návrhu zákona o premávke

Autor: Jozef Drahovský | 13.1.2008 o 20:08 | Karma článku: 11,20 | Prečítané:  8716x

Cyklistom venovaný paragraf v návrhu zákona o premávke na pozemných komunikáciách sa zdvojnásobil. Pôvodný mal 5 bodov, nový má ich 10. Pribudli povinnosti ale aj práva.

Návrh zákona pamätá aj na takéto športové vybavenie (ods.7) <a target=www.unike.org" />Návrh zákona pamätá aj na takéto športové vybavenie (ods.7) www.unike.org

Červenou farbou označujem významnejšie novinky

§ 55 Osobitné ustanovenia o cyklistoch

(1) Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici vozovky.

(2) Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou. Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík,
psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Pri jazde musí mať cyklista nohy na šliapadlách. Cyklista musí mať za zníženej viditeľnosti oblečený bezpečnostný odev11); to neplatí pri jazde v obci, ak je cesta dostatočne a súvisle osvetlená.

(3) Na jednomiestnom bicykli nie je dovolená jazda viacerým osobám. Ak je bicykel vybavený pomocným sedadlom na prepravu dieťaťa s pevnými opierkami na nohy, smie iná osoba s výnimkou dieťaťa viezť osobu mladšiu ako 10 rokov.    
(znižuje zodpovednej osoby sa vek z 15 na 14 rokov z definície dieťaťa)

(4) Osoba mladšia ako 10 rokov smie na ceste s výnimkou poľných ciest, lesných ciest a obytných zón jazdiť na bicykli len pod dohľadom osoby, ktorá je dostatočne spôsobilá, aby na ňu riadne dozrela a ktorá zodpovedá za dodržiavanie povinností podľa tohto zákona dieťaťom. Takouto zodpovednou a spôsobilou osobou nesmie byť iné dieťa.
(znižuje sa vek zodpovednej osoby z 15 na 14 rokov z definície dieťaťa)

(5)
Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista, idúci rovnakým smerom, predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.

(6) Ak je zriadená cestička pre cyklistov a chodcov, označená príslušnou dopravnou značkou, nesmie cyklista ohroziť chodca. V prípade oddeleného jazdného pruhu pre chodcov a cyklistov, je cyklista povinný použiť len pruh pre cyklistov; to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, pri vchádzaní na cestičku a vychádzaní z nej, pritom nesmie ohroziť chodcov.

(7)
Cestičku pre cyklistov alebo jazdný pruh pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na lyžiach alebo kolieskových korčuliach alebo na obdobnom športovom vybavení, pritom má primerané postavenie cyklistu.

(8) Pred vjazdom na
priechod pre cyklistov sa cyklista musí presvedčiť či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, cyklista môže prechádzať cez vozovku len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonúti ich vodičov k náhlej zmene smeru alebo rýchlosti jazdy. Na priechode pre cyklistov sa jazdí vpravo.

(9) Za bicykel sa smie pripojiť prívesný vozík, ktorý nie je širší ako 800 mm, má vzadu dve červené odrazky netrojuholníkového tvaru umiestnené čo najbližšie k bočným obrysom vozíka a je spojený s bicyklom pevným spájacím zariadením. Ak prívesný vozík alebo jeho náklad zakrýva za zníženej viditeľnosti zadné obrysové červené svetlo bicykla, musí sa prívesný vozík opatriť vľavo vzadu červeným svetlom.

(10) Cyklista je povinný
počas jazdy na bicykli mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou, schválenou ochrannou prilbou. Ak je cyklistom dieťa, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci. (do 14 rokov z definície dieťaťa)
 

Záver:
Povinná prilba pre dospelých mim obce, pre deti vždy, reflexne oblečenie za zhoršenej viditeľnosti a je dovolenie predbiehať pomalé vozidla zprava, pokiaľ nedávajú znamenie o odbočení vpravo. Ak budete čítať pozorne, všimnete si, že z paragrafu vypadla povinnosť mať za zníženej viditeľnosti osvetlenie, okrem prípadu ťahania prívesného vozíka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Gorile počuť šušťanie bankoviek aj stretnutia, ktoré spis nespomína

Nahrávka korešponduje so spisom zverejneným pred ôsmimi rokmi.

Píše Branislav Benčat

Čoho sa Haščák bojí

Kontakt s Pentou môže byť čoraz rizikovejší.


Už ste čítali?