Ako ďalej s novým zákonom o cestnej premávke?

Autor: Jozef Drahovský | 15.7.2008 o 2:02 | Karma článku: 10,93 | Prečítané:  6422x

Pred niekoľkými dnami bol schválený nový zákon o cestnej premávke, ktorého súčasťou bola aj novelizácia viacerých zákonov. Čo sa deje ďalej?

Najprv o terminológii, teda názvoch zákonov. Doterajší zákon, ktorý je z 20.09.1996 sa nazýva: Zákon 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách, nový zákon, ktorý ešte nemá pridelené číslo sa nazýva: Zákon o cestnej premávke. Pozor, nemýliť si ho s cestným zákonom. Ak potrebujete skrátený názov tak: "zákon o premávke".

Samotný zákon schválila NRSR 3.7.2008 a ešte ho musí podpísať Prezident SR. Odhadujem na 80 percent, že ho podpíše a len na 20 percent vráti na opätovné prerokovanie do NRSR. Keď bude podpísaný tak bude z väčšej časti účinný od 01.10.2008

Zákon o cestnej premávke novelizuje aj nasledujúce zákony:

  • Zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon)
  • Zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch
  • Zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon)
  • Zákon č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii
  • Zákon č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch
  • Zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách

To ešte nie je všetko!

K tomuto zákonu je potrebná aj nová vykonávacia vyhláška. Stará vyhláška má označenie: Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 225/2004 Z. z. z 29. marca 2004, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona Národnej rady Slovenskej republiky o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Novú vyhlášku, vrátane nových dopravných značiek vypracovalo taktiež Ministerstvo vnútra a dalo ju piatok 11.7.2008 na verejné pripomienkové konanie, ktoré bude do konca mesiaca t.j. 31.7.2008. Samotný materiál na pripomienkové konanie je zverejnený priamo na stránke MVSR.

Ďalším veľmi významným dokumentom pre vodičov je interný predpis policajného zboru, podľa ktorého majú postupovať policajti pri uplatňovaní priestupkového zákona v doprave. Ide o dokument ľudovo nazývaný sadzobník pokút. Starý ešte dnes platný interný predpis hovorí napríklad o pokutách za prekročenie rýchlosti odstupňované po 10 km/hod a ešte v závislosti od toho či ide o rýchlosť danú všeobecnou úpravou alebo konkrétnou dopravnou značkou. Ďalej pomerne podrobne hovorí aká pokuta je za ktorý druh priestupku v závislosti na závažnosti atd.

Tento interný predpis je veľmi dôležitý najmä z dôvodu, že terajší zákon dáva veľmi široké mantinely trestu za priestupky a nie je žiaden právny nastroj na to aby napríklad priestupok vo forme preukázateľného prekročenia rýchlosti čo len o jeden km/hod nebol trestaný maximálnou pokutou 25 000 Sk ale napríklad len dohovorom.

V ďalších článkoch podrobne prejdem zmeny v jednotlivých zákonoch voči súčasnému stavu za predpokladu, že prezident SR uvedený zákon podpíše.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Minúta po minúte: Sulík svoj plán predloží najskôr pandemickej komisii

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.


Už ste čítali?