Zákon o cestnej premávke prešiel do druhého čítania

Autor: Jozef Drahovský | 22.10.2008 o 22:22 | Karma článku: 4,30 | Prečítané:  2731x

Toľko diskutovaný, schvaľovaný, schválený, vetovaný a neschválený zákon sa znova dostal do NRSR. Dnes ho NRSR posunula do druhého čítania.

Najprv k terminológii. Starý zákon sa volal zákon o premávke na pozemných komunikáciách. Nový zákon sa vola zákon o cestnej premávke. Ak skrátene, tak zákon o premávke a nie cestný zákon ako sa to darí časti novinárov spotvoriť a zameniť s iným zákonom.

Zrejme každého kto sa o problematiku zaujíma napadne otázka v čom je zmena voči predchádzajúcemu schválenému a vetovanému zákonu.

Zmeny sú nasledujúce:

  1. Zo zákona vypadlo vyvlastňovanie pre výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest. Podľa mňa vyvlastňovanie v takomto zákone nemá čo hľadať.
  2. Zo zákona vypadli súkromní skúšobní komisári.
  3. Zo zákona vypadol zákaz počúvania hudby pre chodcov pri prechádzaní cez cestu, ale zostala tam povinnosti pre chodcov, že pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať.
  4. Zmenili sa pokuty, už nie sú v Sk, ale v Euro a išli hore.
  5. Zmenila sa vyhláška ale tu neschvaľuje NRSR. Čo konkrétne sa zmenilo vo vyhláške, to by bolo na dlhé komentovanie. Je tam viacero zmien, ktoré zväčša sú v jednoznačnejšej definícii a v zdokonalení výkladu dopravných značiek vrátane svetelných signálov. Zatiaľ som tam nenašiel žiadnu negatívnu zmenu.

Nechce sa mi rozpisovať čo prinesie nový zákon voči teraz platnému, lebo nie je iste či prejde z druhého čítania do tretieho, aké zmeny tam zamontujú poslanci a či v tretom čítaní bude schválený a či ho prezident podpíše.

Čo sa týka vodičov tak časť naň pozerá s nádejou a časť s obavami, najmä preto, že oficiálne nie je známy nový sadzobník pokút a v zákone definované mantinely pre pokuty sú veľmi široké.

Ak máte chuť prečítať si 25 samostatných materiálov, ktoré obsahuje tlač k danému zákonu, tak si kliknite na stránku NRSR do tlače číslo 782.

Keď bude niečo nové zverejním to tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.


Už ste čítali?