Zmanipulované hlasovanie v NRSR chyba alebo zámer?

Autor: Jozef Drahovský | 12.12.2008 o 14:33 | Karma článku: 11,57 | Prečítané:  3212x

V Národnej rade Slovenskej republiky sa deju pri hlasovaní čudné veci. Hlasuje sa o konkrétnom návrhu, ktorý bol verejne publikovaný. Schváli sa, ale keď si pozriete výsledný text zákona, ktorý ide na podpis prezidentovi, zistíte, že je tam niečo iné. Začnete zisťovať ako sa to mohlo stať a nestačíte sa diviť. Tak je to aj teraz pri zákone o cestnej premávke.

Proces schvaľovania zákona o cestnej premávke som pozeral cez internet. Text návrhu zákona som mal preštudovaný do detailov a taktiež spoločnú správu výborov Národnej rady 782a, kde sa Gestorský výbor odporúčal alebo neodporúčal konkrétny pozmeňovací návrh schváliť.

Ten kto pozná mechanizmus hlasovania v NRSR vie, že sa hlasuje samostatne, oddelene od rozpravy a to nasledujúcim spôsobom: Teraz hlasujeme tlač 782 spoločná sprava výborov NR pozmeňovací návrh číslo 1. Gestorský výbor odporúča (ne)schváliť. Pritom spravodajca ukáže palcom hore alebo dole ako vzor pre hlasovanie spriaznených poslancov. Poslanci  hlasujú elektronicky, nakoniec sa povie výsledok, či návrh bol alebo nebol schválený.

Takto sa dialo aj pri zákone o cestnej premávke. Konkrétne hlasovaním číslo 110 sa hlasovalo o: "Vládny návrh zákona o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 782) - druhé čítanie. Hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch zo spoločnej správy výborov - bod 1."

Veľmi som bol zvedavý ako toto hlasovanie dopadne nakoľko išlo o to aby náš zákon bol v súlade s Viedenským dohovorom.

Text návrhu znel:
1. K čl. I  § 2 ods. 2 písm. b)
V  § 2 ods. 2 písm. b) sa slová „nemusel zmeniť“  nahrádzajú slovami „nemusel náhle zmeniť“.
Navrhovanou úpravou sa dáva do súladu predmetné ustanovenie s Dohovorom o cestnej premávke (Viedeň 1968).
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodársku politiku
Gestorský výbor odporúča neschváliť

Potešil som sa, že tento bod prešiel, hoci ho Gestorský výbor odporúčal neschváliť. Následne som o tom informoval aj vo svojom článku na blogu.

O to viac som zostal prekvapený, keď som študoval text zákona, ktorý išiel prezidentovi na podpis. Lebo v ňom to nie je uvedené. Je tam pôvodný text bez schválenej zmeny:

"§ 2 Vymedzenie základných pojmov
2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie
a) autobusom motorové vozidlo na dopravu osôb, ktoré má okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie,
b)  dať prednosť v jazde povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy,"

Keď som sa emailom a telefonicky obrátil na NRSR dozvedel som sa, že verejnosť vrátane novinárov prostredníctvom stránky NRSR dostali k dispozícii inú spoločnú správu 782a, kde bol pod číslom 1 uvedený iný návrh než o akom sa hlasovalo.

Podľa mňa niekto pred a možno, že aj po hlasovaní, zamenil jeden papier za iný a tým zamenil predmet hlasovania. Keďže v NRSR sa nehovorí o čom sa hlasuje, uvádza sa len číslo tlače, autor návrhu a jeho poradové číslo, dá sa takýmto spôsobnom s hlasovaním manipulovať.

Vôbec sa nebudem čudovať ak pán prezident nepodpíše zákon o cestnej premávke ani tento krát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.


Už ste čítali?