Tragická udalosť na Valašskej rely

Autor: Jozef Drahovský | 29.3.2009 o 0:01 | (upravené 25.10.2010 o 18:05) Karma článku: 11,22 | Prečítané:  4454x

Na Valašskej rely sa stala tragédia. Jazdec na pretekárskom špeciále vyletel z trate a jeho automobil usmrtil troch divákov. Automobilový šport patri k rizikovým športom, bohužiaľ nielen pre súťažiacich ale aj divákov. Na internetovej stránke Markízy som zbadal fotografiu, ktorá mi vyrazila dych.

Viem, že každý šport má určité riziko. Ľudia o ňom vedia a vedome ho podstupujú. Bez akceptácie rizika by nebola  F1, ani letecká akrobacia, ba ani obyčajne lyžovanie na zjazdovke, ani bicykel, ani kolieskové korčule. Každý šport má určité riziko aj pre divákov. Napriek tomu diváci chodia na letecké dni, chodia na F1, chodia aj na rely.

Sú známe nástroje ako riziko zmenšiť pre súťažiacich a aj pre divákov. Pamätám si na tragickú nehodu pri automobilových pretekoch na letisku v Trenčíne a aj na následné opatrenia. Napríklad na Letisku v Piešťanoch už boli diváci nekompromisne za viac ako 2 metrovým plotom a pri pretekároch boli len usporiadatelia v špecifickom oblečení nezameniteľnom s divákmi. Aj počas leteckých dní bývajú na ploche vyhradené miesta kam môže pilot nasmerovať lietadlo v prípade poruchy pred tým než sa katapultuje. Nechcem rozoberať nehody na leteckých dňoch ale v princípe je to isté ako pri iných športoch, keď sa stane tragédia už je každý múdry.

Pamätám si keď v 68 prišli tanky a ja som sa uvelebil v zákrute odkiaľ som mal na ne perfektný výhľad a tešil sa z toho ako s pásmi zatáčajú tesne predo mnou. Našťastie to zbadal otec, ktorý ma z uvedeného miesta hnal. Potom mi vysvetlil, že stačí aby tankista o niečo neskôr zareagoval, nezatočí včas, alebo ide rýchlejšie než sa dá v zákrute zatočiť a je zo mňa placka. Takúto inštruktáž som dostaval vždy keď som išiel aj na automobilové preteku Cena Slovenka na piešťanské letisko. Jednoducho nikdy nestáť v zákrute z vonkajšej strany a nikdy nestáť blízko cesty a počas pretekov vonkoncom neprechádzať na druhú stranu cestu.

Preto som zostal zarazený z toho čo som videl na fotografii, ktorú publikovala vo svojom článku Markíza (zdroj internet).

 


Obr.1. Fotografia krátko pred tragédiou s vyznačením miesta vyletenia z trate. Obetou sú dvaja školáci a 38 ročný muž


Obr. 2. Video z TV Nova. Kameramana je vidieť na predchádzajúcom obrázku.

Podľa seba viem, že dieťa nemá dostatok skúsenosti, nepozná odstredivú silu, ale dospelí by im mali poradiť a nie s nimi zostať na nebezpečnom mieste. Odhadujem, že nabudúce počas pretekov budú všetky vonkajšie zákruty označené zákazom zdržiavania sa. (napríklad páska s takýmto textom). Ono nestačí len pre divákov vyhradiť bezpečné miesto, treba mi ešte zakázať zdržiavať sa na najrizikovejších miestach, tj. na vonkajšej strane ostrých zákrut a miestach za ňou, kde podľa fyziky je najväčší predpoklad vyletenia vozidla, keď nezvládne zákrutu.

Okrem iného treba si uvedomiť, že tá istá fyzika platí nielen počas pretekov ale aj v bežnej cestnej premávke. Preto keď chcem zostať stáť na bicykli a odpočinúť si, tak nikdy nie na vonkajšej strane zákruty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?