Ako postupovať proti nekorektnému konaniu policajtov pri B6

Autor: Jozef Drahovský | 19.4.2009 o 13:08 | Karma článku: 13,35 | Prečítané:  18052x

Viacero vodičov mi písalo, že policajti im dávajú neoprávnene pokuty a nemôžu sa domôcť spravodlivosti. Preto som pripravil návod, ako v takýchto situáciách postupovať, aby ste si obhájili svoje práva a ochránili sa pred obvinením z útoku na verejného činiteľa, respektíve za urážku verejného činiteľa, keď mu poviete pravdu.

Policajti sú rôzni. Väčšina je normálnych, slušných, ktorí si riadne plnia svoje povinnosti, v potrebnej miere poznajú zákony a vyhlášky a dbajú na ich zmysluplné dodržiavanie. Bohužiaľ čo sa dopravy týka nájdu sa aj takí, ktorí riadne neovládajú zákon o cestnej premávke a vykonávaciu vyhlášku. Horšie je to, že sa nájdu aj takí, ktorí v pokutovaní vodičov vidia možnosť privyrobenia si do vlastného vačku vrecka alebo riešia si svoje psychické komplexy.

Popis problému z emailu čitateľa:
Bol som svedkom situácie, keď policajti zastali na čerpacej stanici PHM, ktorej vjazd bol označený značkou zákaz vjazdu nákladným vozidlám a pokutovali všetky auta s mrežou – N1, ktoré sa na čerpacej stanici nachádzali. Dialo sa to v Liptovskom Mikuláši na čerpacej stanici Shell hneď za prvou svetelnou križovatkou - zjazd z diaľnice ak pokračujeme smerom na Liptovský Ján. Okrem toho sa vodičom vozidiel N1 udeľujú pokuty aj za prejazdy ulicami mesta, ktoré sú označené rovnakou značkou. Naposledy som to zažil zhruba pred mesiacom. Trochu divné, po preštudovaní však mám pocit, že majú pravdu. Aká je Vaša skúsenosť?

Najprv čo hovoria predpisy:
Podľa platnej vyhlášky 9/2009 Z. z. Ministerstva vnútra Slovenskej republiky z 20. decembra 2008, ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov 8/2009 Z. z., vyobrazená dopravná značka má označenie B6 (v starej vyhláške bolo B5) a znamená: Zákaz vjazdu nákladných automobilov.

V texte vyhlášky, ktorý spresňuje a vysvetľuje význam jednotlivých dopravných značiek je napísane toto:

(6) K značke č B 6: Značka Zákaz vjazdu nákladných automobilov (č. B 6) zakazuje okrem vjazdu nákladných automobilov aj vjazd ťahača prívesu, ťahača návesu a špeciálnych automobilov odvodených od nákladného automobilu alebo od autobusu; nezakazuje vjazd obytným automobilom a nákladným automobilom s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg.

Z uvedeného je zrejmé na vozidlo N1-nákladné, ktoré sa líši od vozidla M1-osobné len tým, že má v zadu mrežu, ktorá zvyšuje bezpečnosť posádky pri preprave nákladu, nemá zakázaný vjazd takouto dopravnou značkou. Zákaz sa vstahuje na vozidla od 3 500 kg. Čiže pokutovanie vodičov vozidiel N1 je v tomto prípade neoprávnené.

Ako postupovať:
Ak vám policajt chce dať pokutu, za to že ste s vozidlom N1 podľa neho nerešpektovali značku B6, tak treba slušnou formou s pokutou nesúhlasiť. Ako zdôvodnenie použite citáciu z vyhlášky 9/2009 Z. z., k zakonu 8/2009 Z. z.

Ak to pomôže a policajt uzná svoju chybu, tak je na oboch stranách všetko v poriadku. Policajt sa niečo naučil a vy ste sa naučili obhajovať svoje legitímne práva.

V prípade, že vašu argumentáciu neuzná a bude trvať na svojom výklade, tak naďalej nesúhlaste s pokutou. Policajt je povinný spraviť o tom záznam, ktorý pošle na správne konanie. Požiadajte policajta, že sa chcete do záznamu aj vy písomne vyjadriť. Ak vám to umožni, napríklad na druhu stranu tlačiva, tak napíšte tam citáciu z vyhlášky a zase je na oboch stranách všetko v poriadku. Správny orgán (kde už naozaj sedia odborníci) vám dá za pravdu a policajta zrejme pošlú na doškolenie.

V prípade, že sa policajt bude vyhrážať zadržaným vodičského oprávnenia za zvlášť závažné porušenie dopravných predpisov a nevystavením dočasného oprávnenia viesť motorové vozidlo, alebo sa bude vyhrážať, že vám prehrabe auto a niečo na pokutu nájde, napríklad začne hľadať v lekárničke obväz, dezinfekčný prostriedok, alebo nožničky po dobe exspirácie, tak sú nasledujúce možnosti:

1, ak sa ponáhľate zaplaťte pokutu, ale zapíšte si meno alebo číslo policajta, odložte si bločky, poznamenajte si aj číslo vozidla policajtov a miesto vrátane dopravného značenia si odfotografujte.

2, ak sa neponáhľate, a ste si vedomí, že máte všetko v poriadku, tak nechajte policajta vydovádzať sa. Ja by som vybral kameru alebo aspoň mobilom si jeho konanie natáčal. Nebolo by zlé mať zvukovú nahrávku od začiatku. Najlepšie je od začiatku dať kameru spolujazdcovi  (verejný činiteľ je to povinný strpieť).

3, v prípade, že začnete mať reálne pochybnosti o tom či ide o pravých policajtov (aj také veci sa dejú, že niekto zneužije uniformy a zarába), tak treba si v prvom rade chrániť život a volať na tiesňové číslo 158.

Potom je potrebné takúto skutočnosť oznámiť na MV SR. Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva Vnútra SR, Pribinova 2 , 812 72 Bratislava. Telefón: 02 / 5564 1382, 09610 51310, 09610 51312, fax: 02/ 5564 1705, alebo prostredníctvom webu http://www.minv.sk/?kontrola-a-inspekcia  kde je aj podrobný návod aj webový formulár.

V prípade mestských policajtov kontaktnú adresu neviem odporučiť, lebo mestské polície väčšinou nemajú verejne prezentovaný útvar kontroly, ale MV SR má dosah aj na nich.

Záver:
Ak súhlasíte so zaplatením pokuty tak ste právne uznali svoj priestupok a nedá sa to vziať späť. Sťažnosť nemá vplyv na vrátenie peňazí, ale kontroluje sa oprávnenosť konania policajta aj s trestnoprávnym dopadom.

Ak nesúhlasíte so zaplatením pokuty a policajt na nej trvá, tak musí vec podstúpiť na správne konanie. Na správnom konaní sa rozhodne komu sa dá za pravdu, vrátane možnosti odvolania.

V každom prípade je potrebné mať predpisy veľmi dobre naštudované a nielen preto aby ste sa vyhli neodôvodneným pokutám, ale aj preto aby ste bezpečne jazdili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

Kotlebovci hľadajú odborníkov

Z kandidátky ĽSNS je zrejmé, že je to v prvom rade strana primitívnych bitkárov. Ale čo ak budú potrebovať odborníkov?


Už ste čítali?