Ako spoznať správnu lekárničku?

Autor: Jozef Drahovský | 6.5.2009 o 10:20 | Karma článku: 11,13 | Prečítané:  7967x

Správnu lekárničku si predstavujem asi takto: Je štíhla, sympatická, usmiata, s hlbokým výstrihom, vie poradiť pri výbere lieku alebo zdravotnej pomôcky a na radosť výrobcov a distribútorov liečiv oznamuje každý mesiac o niekoľko centov vyššiu cenu.

Na túto tému ako spoznať dobru respektíve správnu lekárničku mi prišlo viacero emailov. Samozrejme, že nemali na mysli ako zbaliť pekné dievča sa prepážkou v lekárni ale ako rozoznať či kupovaná lekárnička do auta je v súlade s predpismi, ktoré sa k 1.5.2009 zmenili.

 

Čo robiť, ak doma ste rozbalili lekárničku a zistili, že nie je podľa najnovšieho predpisu, kedy ju môžem reklamovať?

Ak ste lekárničku kúpili najneskôr vo štvrtok 30.4.2009 tak legálne mohlo isť o starú lekárničku bez karty prvej pomoci alebo s neschválenou kartou prvej pomoci.

Ak ste lekárničku kúpili v období od 1.5.2009 do 31.07.2009 tak nesme isť už o starú lekárničku, ale musí isť o lekárničku, z prechodného obdobia alebo novú lekárničku. Lekárnička z prechodného obdobia je vlastne stará lekárnička, ale má kartu prvej pomoci podľa nového predpisu. Nová lekárnička je len podľa nového predpisu.

Od 1.8.2009 sa smú predávať len nové lekárničky.

 

Ktoré predpisy, ktoré hovoria o povinnom obsahu lekárničky?

Stará lekárnička je definovaná vo vyhláške 725/2004 Z. z.

Nová lekárnička je definovaná vo vyhláške  143/2009 Z. z.

Lekárnička z prechodného obdobia má kartu prvej pomoci podľa novej vyhlašky a ostatný obsah a obal podla starej vyhlášky

 

Ako rozoznať lekárničky?

Nová lekárnička má oranžový obal s bielim krížom, stará lekárnička a lekárnička z prechodného obdobia takého označenie mať nemusí.

Nová lekárnička a lekárnička z prechodného obdobia musí mať kartu prvej pomoci v súlade s novým predpisom, stará lekárnička ju mať nemusí.

Nová lekárnička obsahuje 4 moduly, spravidla vrecká, krabičky, priehradky alebo iné obaly a až v nich sú jednotlivé komponenty ako obväzy v súlade s novým predpisom. Stará lekárnička a lekárnička z prechodného obdobia má zoznam komponentov podľa starého predpisu a má ich spravidla spolu v kope bez ďalšieho obalu.

 

Dokedy sa môže používať stará lekárnička a lekárnička s prechodného obdobia?

Môže sa používať, respektíve je platným vybavením vozidla do dátumu exspirácie uvedenom na obale alebo na komponente, ktorý prvý exspiruje.

 

Musia mať aj zahraničné vozidlá na území Slovenska kartu prvej pomoci?

Záleží to od tabuľky s evidenčným číslom vozidla. Pokiaľ ide i vozidlo registrovanie na Slovensku, (môže ho vlastniť aj cudzinec) tak podlieha slovenský predpisom a aj lekárničku musí mať v súlade s nimi.

V prípade, že ide o vozidlo evidované v inom štáte, napríklad v susednej Českej Republike a je na Slovensku na krátkodobej návšteve, kratšej než je povinnosť vozidlo zaregistrovať na Slovenku, tak v zmysle Viedenského a Ženevského dohovoru, sa plne akceptuje vybavenie vozidla podľa predpisov, platných pre danú krajinu, kde je vozidlo registrované. Čiže ak má lekárničku podľa predpisov vo svojej krajine, tak kartu prvej pomoci a ani lekárničku podľa slovenských predpisov nepotrebuje.

 

Záver:
Tak čo už viete ako zbaliť spoznať správnu lekárničku?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Fico má stále čo oslavovať

Tento vtip vznikol v novembri 2014, keď sme oslavovali 25. rokov od revolúcie. Päť rokov prešlo a je ešte platnejší.


Už ste čítali?