Žiarovka

Autor: Jozef Drahovský | 22.9.2009 o 17:28 | (upravené 29.1.2012 o 22:59) Karma článku: 8,23 | Prečítané:  3292x

Žiarovka nie je len elektrospotrebič na svietenie. Slovné spojenie "rozsvietila sa mu v hlave žiarovka", má ďalekosiahlejší význam než samotné svetlo žiarovky.

Čítal som diskusiu k článku Žiarovka sa poberá do násilného dôchodku. Zaujali ma dve odpovede.

Nechcem polemizovať o tom či je lepšia klasická žiarovka, halogénová žiarovka, rôzne žiarivky, výbojky alebo LED svetlá, lebo viem, že to záleží od konkrétneho použitia. Tak isto nechcem polemizovať nad účinnosťou lebo je iné keď zdrojom svetla len svietime alebo ním aj kúrime. Nechcem polemizovať o príjemnosti svetla pre oči človeka a celkový pocit, lebo pre každého a v každej situácii je príjemné niečo iné.

Chcem poukázať na tri aspekty vo dvoch diskusných prispevkoch:

Klamm:
Európska komisia zakázala ortuťové teplomery, lebo sú nebezpečné a presadzuje ortuťou (ortuťovými parami) plnené žiarivky, aby kšeft ostal zachovaný.

Komisia vychádza z toho, že oni predsa lepšie vedia čo ľudia chcú ako tí ľudia sami. A ešte k tomu pomôžu výrobcom žiariviek odstránením konkurencie a možno im to aj nejaké euro asi hodí.

Celé je to podvod, lebo namiesto presviedčania siahajú k násiliu. (ono je ťažko presvedčiť babku aby 40 W žiarovku za 30 centov nahradila 20 - 30 krát drahšou žiarivkou, kde za úroky z ceny tej žiarivky by si každý rok mohla kúpiť novú žiarovku, a kde tie náklady sa vrátia až po priemernej životnosti žiarivky, teda nikdy).

Iste tá náhrada má niekedy zmysel, dokonca veľakrát, ale presadzovať náhradu systémom "nie je zaujímavé čo to stojí, ale či to chceme, alebo nie" je len vizualizáciou porekadla, že "cesta do pekla býva vydláždená dobrými úmyslami". Lebo čo bude nasledovať, čo bude ďalšie...

firex:
... to nechápeš radosť jednej skupinky ľudí keď tá druha skupinka ľudí musí šaškovať ak oni povedia?

Záver:
Mám pocit, že žiarovka v hlavách niektorých ľudí, definitívne zhasla.

Keďže viacerí nerozumejú, tak napíšem, ako podľa mňa skončí direktíva EK, ktorá predpisuje zákaz žiaroviek. Podľa mňa skončí presne tak ako direktíva predpisujúca zakrivenie uhoriek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Takmer ju vyliečil z rakoviny. VšZP aj tak odmieta liek žene preplatiť

Dôchodkyňa a jej deti už za liek zaplatili desaťtisíce eur.


Už ste čítali?