Čo z Mýtneho poriadku zostane v platnosti do budúcna?

Autor: Jozef Drahovský | 25.1.2010 o 16:06 | (upravené 25.1.2010 o 19:52) Karma článku: 11,86 | Prečítané:  2271x

Mýtny poriadok ako základný vykonávací predpis, má jednu trhlinu za druhou. Keď to pôjde takto ďalej, tak z neho nezostane kameň na kameni, presnejšie paragraf na paragrafe.

Prvá trhlina bola v tom, že mýtny poriadok určoval, že spoplatnené sú všetky vozidlá a súpravy nad 3,5 tony, lenže to bolo v rozpore zo základným zákonom o mýte. Nakoniec to dalo MDPT do poriadku svojim usmernením.

Na teraz posledná, ale určite nie druha trhlina je, že mýtny poriadok definuje hmotnosť súpravy ako jeden údaj. Lenže zabudlo sa na:

Zákon:135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon)
§ 6 Všeobecné užívanie
(5) Výška úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy sa určí z celkovej hmotnosti motorového vozidla, ktorou sa rozumie súčet hmotností motorového vozidla a prípojného vozidla. Úhrada sa platí na kalendárny rok, na mesiac, na týždeň alebo na jeden deň bez ohľadu na počet vykonaných jázd.

Ďakujem jednému z čitateľov, ktorý ma upozornil na existenciu uvedeného paragrafu, ktorý som prehliadol.

Keď je vyhláška a zákon v rozpore platí zákon. Čo znamená, že neplatí tvrdenie SkyTollu, ktoré sa opiera o Mýtny poriadok, ktorý hovorí, že pri súprave sa berie v úvahu najväčšia prípustná celková hmotnosť jazdnej súpravy, ale platí cestný zákon, ktorý hovorí, že do úvahy sa berie súčet hmotností motorového vozidla a prípojného vozidla.

Takže z titulu vyššej právnej váhy je článok Na základe čoho SkyToll tvrdí, že ide o max. hmotnosť súpravy? len poukázaním na to, ako je Mýtny poriadok napísaný neporiadne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.


Už ste čítali?