Prší a nákupným centrám chýbajú terminály MHD

Autor: Jozef Drahovský | 16.5.2010 o 11:50 | Karma článku: 8,18 | Prečítané:  2832x

Celosvetový trend stavania nákupných centier dorazil až k nám a väčšina ľudí si rýchlo zvykla na všemožné nákupy, posedenie v kaviarňach, pozretie filmu alebo návštevu fitnes pod jednou strechou.

Pokiaľ niekto robí väčší nákup, tak je samozrejmé, že príde autom. Ale keď sa ide za zábavou, relaxom alebo nákupom, ktorý možno ľahko odniesť, tak použitie mestskej hromadnej dopravy - MHD získava na význame.

Keď prší ako dnes, tak veľa potenciálnych zákazníkov si položí otázku. Do ktorého nákupného centra sa dá dostať, tak aby po vystúpení z MHD sa nezmoklo.

Vo Viedni som sa stretol s viacerými nákupnými centrami, kde sa projektant zamyslel aj nad návštevníkmi, ktorý prídu s MHD počas daždivého počasia. Niekde je stanovište autobusov priamo pod strechou nákupného centra, niekde je to riešené krytým prepojeným výstupu z metra alebo je to riešené ako nadchod, pripadne podchod ponad cestu k zástavkám MHD.

Ako je to u nás?
Napríklad v Bratislave viacero veľkých nákupných centier ako Polus, Aupark, Avion, Eurovea, ale bez dáždnika sa po vystúpení s MHD nezaobídete. Pritom keby pri projektovaní nákupného centra sa myslelo aj na zlé počasie, bolo by to riešiteľné za relatívne nízkých nákladov. Navyše v niektorých prípadoch to mohol byť aj prínos pre bezpečnosť cestnej premávky.

Ako príklad som zobral Aupark v Bratislave:


Obr.1. Idea MHD terminálu pre bratislavský Aupark. Stačilo by predĺžiť prechod ponad cestu so schodiskom do existujúcich zástavok a vyrišeila by sa nielen ochrana pred zlým počasím ale aj prebiehanie chodcov cez 6 prúdovú cestu. (Podklad  GoogleMaps 2009)

 

Obr.2. Pohľad na celý Aupark. Zväčšiť mapu

 

Záver:
Nákupné centrá sú už súčasťou nášho života a terminály MHD by mali sa mali stať súčasťou nákupných centier.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Električky pre desaťtisíce ľudí blokuje Kočnerov kontakt

Podnikateľ Božek bráni prístupu k elektrickej stanici pre trať do Karlovej Vsi.


Už ste čítali?