Chorvátske dopravne špeciality

Autor: Jozef Drahovský | 18.7.2010 o 15:55 | (upravené 18.7.2010 o 21:43) Karma článku: 13,25 | Prečítané:  7320x

Tento rok som pri prekročení chorvátskych hraníc dostal informačný materiál písaný vo viacerých jazykoch. Niektoré jeho časti prinášam. Sú v ňom zachytané zmeny, ktoré pramenia z prístupových rokovaní k EU aj ich národné špeciality, plus dopĺňam niečo navyše.


Obr. 1. Titulná strana hovorí o rýchlostiach. Donedávna bola na cestách maximálna rýchlosť 80 km/hod ale tomu je už minulosť. Rýchlostné limity majú ako u nás, s tým, že diaľnicu v obci nemajú, respektíve maximálnu povolenú rýchlosť riešia lokálnym dopravným značením.

Obr. 2. Alkohol sa berie prísne. Bol čas že 0,00 promile v krvi, ale následne to zvoľnili. Pozor, dovolených je menej ako 0,50 promile v krvi. Prepočet promile v krvi na dych nemajú zverejnený ale odhadujem, že akceptujú konštantu 2100.Čiže 0,50 promile v krvi = 0,2380 mg/L v dychu.
Obr. 3. Svietiť odporúčajú trvale, vpredu aj vzadu. Sú akceptované svietidlá pre denné svietenie, ale pozor, ak máte svetla pre denné svietenie s ktorými nesvietia zadné svetla a pôjdete tak cez tunel, môžete si narobiť zbytočné problémy.
Obr.4. Hoci výška pokutu za odhodené zapálené cigarety tu nie je uvedená, z médií viem, že niektorí vodiči za tento priestupok skončili za mrežami. Chorváti sú najmä po veľkých požiaroch, ktoré sa rozšírili od ciest na tento priestupok veľmi citliví a v minulosti medializovaná pokuta bola po prepočítaní na Slovenské koruny cez 250 000 Sk.

 

Veľmi dôležité pravidlo, ktoré tu nie je uvedené, ale doplatilo naň viacero vodičov zo Slovenska, je to, že nemôžete odrazu predbiehať kolónu aj keď v protismere nič nejde. Za kolónu považujú najmenej 3 vozidlá. Neplatí to pri súbežnej jazde pri viacerých jazdných pruhoch jedným smerom.


Obr. 5. Chorvátska diaľničná sieť. Takmer všade sú dva jazdné pruhy a odstavný. Na exponovaných miestach sú 3 a viac pruhov, pričom v prípade jazdy do kopca je v ľavých pruhoch definovaná minimálna rýchlosť 80-100 km/h.

Záver:
Chorváti sa snažia aby sa dovolenkári u nich cítili dobre a cestovali bez nehôd. Preto budujú diaľnice tak aby boli rýchle, priepustné a bezpečné. K informovaniu cudzincom prispieva aj tento materiál, ktorý rozdávajú najmä na hraničných priechodoch. Okrem toho robia vec, ktorá sa u nás trestá vysokými pokutami. Tou je vysielanie normálnych a dopravných správ ich štátneho radia HR2 v jazykoch turistov, ktorí ich najčastejšie navštevujú. Spravidla sú správy po chorvátsky, potom anglicky a potom striedajú ďalšie jazyky vrátane češtiny a slovenčiny. U nás by za rozhlasové vysielanie, hoci aj len dopravných správ v inom než statnom jazyku, bola udelená nezmyselná pokuta a odobraná licencia. Máme sa čo učiť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.


Už ste čítali?