Polícia začala merať na diaľnici D1 dodržiavanie odstupov.

Autor: Jozef Drahovský | 18.12.2010 o 12:02 | (upravené 18.12.2010 o 14:01) Karma článku: 11,68 | Prečítané:  18992x

Po dlhšej príprave začala polícia od decembra 2010, merať dodržiavanie rozstupov na diaľnici D1. Zatiaľ nejde o kontrolu takzvaného bezpečného odstupu, lebo ten v súčasnom zákone nemáme jednoznačne zadefinovaný, ale ide o kontrolu nedodržania dopravnej značky B19 - Zákaz jazdy motorových vozidiel vo vzdialenosti kratšej, ako je vyznačené. Táto dopravná značka je na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Trnavou osadená po každom vstupe, vrátane výjazdu z odpočívadiel. Pre všetkých uvádzam, že práve nedodržanie vzdialenosti od predchádzajúceho vozidla je hlavnou príčinou nehôd na tomto úseku.

Na uvedenom úseku sú umiestnené dopravné značky B19 s údajom 70 metrov a jednoznačne zakazujú jazdu vo vzdialenosti kratšej ako 70 metrov. Ak neviete odhadnúť vzdialenosť 70 metrov, tak si môžete pomôcť smerovými stĺpikmi Z 7b, ktoré sú osadené vpravo pozdĺž diaľnice v 50 metrovom rozstupe (okrem odbočiek a iných prekážok, kde sú navyše). Čiže treba jazdiť od vozidla pred vami vo vzdialenosti aspoň 1 a pol rozstupu stĺpikov.


Obr. 1. Zvyčajne jazdím s odstupom aspoň dvoch stĺpikov čo je 100 metrov. Na splnenie podmienok značky B 19, stačí odstup 1,5 rozstupov stĺpikov, zdá sa vám to veľa?

Ak niekoho predbiehate, tak a zaradzujete naspať, nie tesne pred predbiehané vozidlo, ale až 70 metrov pred ním, pripadne majte rýchlosť podstatne vyššiu ako vozidlo ktoré ste predbehli, tak aby sa vzdialenosť 70 metrov vytvorila. Ak sa niekto zaradí pred vás a nevzďaľuje sa, musíte plynulo pribrzdiť a znova si vytvoriť odstup 70 metrov.

Podľa vyjadrenia polície, merajú rýchlosť oboch vozidiel a pokutujú len keď je zhodná, čo znamená ustálenú jazdu. Nepokutujú keď je rozdielna, čiže vozidlo práve predbehlo, zaraduje sa alebo sa rozbieha na predbiehanie.


Obr. 2. Aký odstup majú podľa vás nákladne vozidlá na obrázku?

Nedodržiavať odstup a spoliehať sa na to, že vy začnete brzdiť hneď ako začne brzdiť vozidlo pred vami je riskantné. Na jednej strane, nie ste po celu dobu jazdy v takom strehu a musíte pripočítať reakčné časy, na druhej strane môže vozidlo pred vami bez brzdenia naraziť do prekážky a potom sa všetci čudujú ako je možne, že nikto ani v desiatom vozidle v poradní, nedokázal ubrzdiť.

Podrobnosti aj s videom o prvom meraní si môžete prečítať v článku: Vodiči, pozor na pokuty: Týmto prístrojom merajú rozostupy na D1!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: Prepad kotlebovcov pokračuje, Za ľudí poskočili nad čiaru

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.

Komentár Zuzany Kepplovej

Očkovacia stratégia je dielo skazy

Strhla sa klasická východoeurópska lobovačka.


Už ste čítali?