Zákaz nedeľného predaja alebo zákaz nedeľnej práce?

Autor: Jozef Drahovský | 11.10.2012 o 0:01 | (upravené 11.10.2012 o 0:09) Karma článku: 11,57 | Prečítané:  2490x

Médiami prešla informácia, že sa do parlamentu dostane zákaz predaja v nedeľu. Ak neprejde, tak aspoň zákaz predaja počas štátnych sviatkov. Zatiaľ jediné zdôvodnenie ktoré sa ku mne dostalo, je založené na tom, že zamestnanci, ktorí pracujú v nedeľu, nemôžu tráviť s rodinou toľko času, ako keby v nedeľu nepracovali.

V roku 2010 bola novinkou samoobslužná pokladňa, dnes je  už samozrejmosťou. O niekoľko rokov budú samozrejmosťou oveľa domyslenejšie  zariadenia umelou inteligenciou, ktoré pri nákupe aj poradia aj samé donesú zo  skladu čo treba.V roku 2010 bola novinkou samoobslužná pokladňa, dnes je už samozrejmosťou. O niekoľko rokov budú samozrejmosťou oveľa domyslenejšie zariadenia umelou inteligenciou, ktoré pri nákupe aj poradia aj samé donesú zo skladu čo treba.www.myjava.sk

Ako študent som pravidelne pracoval v nedeľu, aby som si privyrobil k štúdiu. Viem, že takých ľudí, ktorý si chcú privyrobiť je veľa. Možno politické strany, ktoré chcú takéto privyrobenie zakázať, majú nachystané nejaké odškodenie za ušlú mzdu a pracovné príležitosti aspoň pre študentov.

Teraz nechcem riešiť zamestnancov, ktorí chcú v nedeľu pracovať, ale niečo úplne iné. Doteraz nie je jasné čo vlastne chcú poslanci NRSR zakázať.

Je obrovský rozdiel v tom, či chcú v nedeľu a počas sviatkov zakázať predávať / nakupovať alebo chcú zakázať nedeľnú prácu v obchodoch, prípadne aj u poskytovateľov niektorých služieb.

Pracujem v oblasti informačných technológií kde pokrok je nielen v tom, že dnes už druhý štát sveta dovolil po uliciach jazdiť autám, ktoré sú riadené robotmi, ale aj v tom, že sa rozvíja oblasť informatiky a elektroniky aj pre obchody a nákupné centrá.

Ak poslanci zakážu v nedeľu predávať / nakupovať, tak zakážu predávať aj robotom.

Ak poslanci zakážu nedeľnú prácu zamestnancov, tak predávať / nakupovať sa bude dať, pokiaľ pôjde o také obchody, kde predaj zabezpečuje informačná technológia. Nech je to bežnými automatmi, kde po objednávke cez objednávací pult alebo internet vám vypadne konkrétny tovar, alebo vám príde naplnený nákupný vozík, prípadne si sami nakúpite do vozíka a zaplatíte v samoobslužnej pokladni. Na humanoidných robotov známych so sci-fi si ešte budeme musieť nejaký rok počkať, ale aj to čo už je na komerčnom trhu dostupné, predstavuje pre obchodníkov zaujímavé možnosti na automatizáciu predaja.

Bežný hypermarket kde sa vyberá z konkrétneho sortimentu, je možné v podmienkach na Slovensku dostupnou technológiou upraviť na fungovanie bez predavačov / pokladníkov už dnes. Prídete do hypermarktu v Bratislavskej Petržalke, Lamači, Zlatých Pieskoch alebo aj viacerých iných miest, naložíte si tovar do vozíka, zaplatíte v samoobslužnej pokladni, ktorá vám hovorí čo máte robiť  aj vám za nákup poďakuje a  odchádzate bez jediného kontaktu s predavačom / pokladníkom.

 

Rozhodujúce je to čo bude zakázané. Možnosti sú nasledovné:

  1. Nič - kto chce bude môcť pracovať aj v nedeľu, kto chce bude môcť nakupovať aj v nedeľu.
  2. Zákaz nedeľnej práce - ľudia prídu o možnosť pracovať v nedeľu a vo sviatok, ale nemusia prísť o možnosť nakupovať v tieto dni.
  3. Zákaz predaja / nakupovania, bez ohľadu na to či predáva človek alebo robot na ľubovoľnom stupni umelej inteligencie a technickej dokonalosti - ľudia prídu o možnosť pracovať a aj o možnosť nakupovať.

 

Záver:
Obávam sa, že dôjde k zákazu číslo 3 a že mediálne prezentované zdôvodnenie typu: „chceme zamestnancom vytvoriť priestor na to, aby mohli viac času tráviť s rodinami,“ je len zásterka skutočného cieľa. Ten zrejme pozná len predkladateľ zákona.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?