Návrhy na novelizáciu zákona 8/2009 a prvý VP

Autor: Jozef Drahovský | 11.2.2011 o 17:22 | (upravené 15.2.2011 o 15:12) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1687x

V týchto dňoch prešli médiami niektoré návrhy na novelizáciu zákona o cestnej premávke. Dostávam veľa otázok ako sú myslené, lebo niektoré vyvolali nie práve kladné reakcie. Napríklad to, že dospelý vodič po získaní vodičského oprávnenia bude musieť jazdiť s dozorom. Pokúsim sa uviesť veci na pravú mieru.

Viem, že novinári dostali text takéhoto návrhu:
§74
(2) Držiteľ prvého vodičského oprávnenia, okrem skupiny A, AM alebo podskupiny A1, sme v lehote jedného roka odo dňa jeho udelenia viesť motorové vozidlo príslušnej skupiny alebo podskupiny len pod dohľadom osoby, ktorá je držiteľom vodičského oprávnenia príslušnej skupiny alebo podskupiny najmenej päť rokov a ktorá v priebehu 12 mesiacov nespáchala viac ako jeden priestupok porušením pravidiel cestnej premávky.
(3) Na osobu sa v čase vykonávania činnosti podľa odseku ľ nevzťahujú povinnosti vodiča motorového vozidla, s výnimkou povinnosti vodiča podľa §č ods.2 písmeno a) až f)

Poukazujú na to, že ide o nezmysel, lebo keď si spraví  vodičský preukaz dospelý človek vo veku 50 rokov, tak už je predpoklad, že nejde o nevybúreného mladíka a dozor rodiča z toho dôvodu nemá význam.

Poukazujú na to, že týmto sa zablokovala aj kategória B1 a T čo sú ľahké motorové vozidla a traktory, kde dozor nie je možný, lebo spravidla ide o jednomiestne vozidla a výsledkom bude to, že síce získajú vodičský preukaz, ale ten bude rok v zásuvke a keď po roku začnú jazdiť, tak si už vôbec nebudú pamätať to, čo sa učili pred rokom a bezpečnostná situácia na cestách sa len zhorší.

Ďalej poukazujú na to, že autoškoly majú produkovať len schopných vodičov a kto sa nenaučí riadne viesť vozidlo, tak nemá dostať vodičské oprávnenie. Takýto vodiči by si mali v autoškole opakovať to čo nevedia, až do doby kým to bezproblémovo zvládnu. V neposlednom rade mi vyčítali, že som niečo hovoril o šoférovaní od 17 rokov a v návrhu to nenašli.

Je pravda, že som navrhoval vedenie vozidla po získaní prvého vodičského oprávnenia na kategóriu B s dozorom po dobu jedného roka, ale ten návrh bol komplexnejší než to čo sa dostalo do materiálov.

V prvom rade môj návrh vychádzal z nemeckých skúseností, kde zistili, že mladý, vekovo mladý človek, akceptuje rady a správne návyky podstatne lepšie ako starší. Navyše mali viacero mladých vodičov, ktorý jazdili bez vodičského oprávnenia v nádeji, že ich nezastaví polícia a mali na svedomí závažné nehody. Preto vymysleli spôsob ako starších vodičov, čo znamená súčasný legislatívny stav nezhoršiť, ale vytvoriť obdobie na  získavanie praxe posunom získanie vodičského oprávnenia do nižších ročníkov.

Napríklad do autoškoly môže ísť žiadateľ na oprávnenie B, ktorý v období skúšok dovŕši 17 rokov. Po skúškach nedostane riadny vodičský preukaz, ale len osvedčenie o oprávnení viesť vozidlo kategórie B  na území Nemecka s napísaným zoznamom vodičov, ktorí musia spĺňať určite garancie. Ak mladý vodič nespôsobí závažné porušenie predpisov, tak vo veku 18 rokov dostané riadny vodičský preukaz. Ak už má vodičský preukaz, napríklad na motorku, tak sa mu len rozšíri oprávnenie na skupinu B. Ak predpisy závažne poruší, tak si zopakuje v autoškole to čo nezvládol. Takýmto spôsobom sa vytvorilo ročné obdobie, keď mladý vodič jazdí pod dozorom v období keď tento dozor bez problémov akceptuje, lebo rozširuje jeho možnosti.

Záver:
Momentálne žiadne znenia zákona nie sú isté, lebo návrhy ešte neprešli ani vnútro-rezortným ani medzi-rezortným pripomienkovacím konaním, ani ich neschválili poslanci NRSR a ani nepodpísal prezident SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?