Reflexné prvky u chodcov, návrh zmeny

Autor: Jozef Drahovský | 16.2.2011 o 0:01 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  4076x

Stávajú sa smrteľné nehody, keď vodič vozidla zrazí chodca, lebo ho prehliadol. Stáva sa to najmä v obci, v noci, keď sa chodec pohybuje po vozovke v tmavom oblečení a na tmavom pozadí, kedy je prakticky neviditeľný. Prinášam jeden z návrhov ako túto situáciu riešiť.


Obr. 1. Rôzne reflexne prvky pre chodcov v porovnaní s mincou jedno Euro. Hore reflexná páska na suchý zips. V strede reflexný páska aj s vlastným zdrojom a blikajúcimi leddiódami, tiež na suchý zips. Dole je najpoužívanejšia reflexná páska s vnútornou pružinou.

Súčasný stav:
8/2009 Z.z.
Osobitné ustanovenia o chodcoch
§ 52
(3) Chodci smú ísť po krajnici alebo po okraji vozovky najviac dvaja vedľa seba, ak tým najmä za zníženej viditeľnosti alebo za zvýšenej premávky neohrozia alebo neobmedzia cestnú premávku; to neplatí pre osoby, ktoré sa pohybujú po krajnici alebo po okraji vozovky na lyžiach, korčuliach alebo na obdobnom športovom vybavení, ktoré sa môžu pohybovať len v rade za sebou. Za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.


Obr. 2. Príčiny nehôd chodcov počas dňa a noci z hľadiska viditeľnosti chodcov (z 2009)

 

Návrh zmeny: (modrý text za modrý text, ostatné bez zmien)
8/2009 Z.z.
Osobitné ustanovenia o chodcoch
§ 52
(3) Chodci smú ísť po krajnici alebo po okraji vozovky najviac dvaja vedľa seba, ak tým najmä za zníženej viditeľnosti alebo za zvýšenej premávky neohrozia alebo neobmedzia cestnú premávku; to neplatí pre osoby, ktoré sa pohybujú po krajnici alebo po okraji vozovky na lyžiach, korčuliach alebo na obdobnom športovom vybavení, ktoré sa môžu pohybovať len v rade za sebou. Od západu slnka po východ slnka a za zníženej viditeľnosti, musí mať chodec idúci po vozovke alebo okraji vozovky, v obci aj mimo obce, na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev, tak aby  ho videli vodiči prichádzajúci z oboch strán. Táto povinnosť neplatí pri priečnom prechádzaní vozovky na riadených priechodoch pre chodcov ani na osvetlených a neriadených priechodoch pre chodcov.

 

Zdôvodnenie:
Rozšírením povinnosti reflexných prvkov z územia mimo obce aj na obec sa zviditeľnia chodci najmä v obciach, kde nie sú chodníky a k pohybu využívajú vozovku.

Povinnosť byť videný  pre vodičov z oboch strán odstráni nedostatok, keď chodec mal reflexný prvok len na chrbte, najčastejšie na ruksaku. Následkom toho, pri chôdzi po opačnej stane vozovky nebol vidieť pre prichádzajúcich vodičov.

Použitie terminológie od západu slnka do východu, ktorá je obvyklá v letectve dosiahneme jednoduchým spôsobom presné a prirodzené určenie času od kedy do kedy je povinnosť používať reflexne prvky.

Aby neboli týmito povinnosťami zbytočne zaťažení chodci v dobre osvetlených centrách miest, nie je táto povinnosť okrem chodníkov ani na priechodoch pre chodcov. Týmto sa docieli aj to, že chodci bez reflexných prvkov budú musieť prednostne využívať priechody pre chodcov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?