Návrh novely zákona 8/2009 Z.z. je už oficiálne zverejnený

Autor: Jozef Drahovský | 15.3.2011 o 0:01 | (upravené 21.3.2011 o 0:04) Karma článku: 9,95 | Prečítané:  4131x

Od piatku, teda prakticky od pondelka, je novela zákona 8/2009 Z.z. o cestnej premávke v medzirezortnom pripomienkovacom konaní. Každý si ju môže stiahnuť a pripomienkovať. Ako jeden z prizvaných, k tvorbe návrhy zákona, by som nemal mať pripomienky, najmä keď väčšina mojich návrhov sa do návrhu novely dostala.

Ale aj tak jednu pripomienku mám. Je to pri zásade tri krát a dosť, ktorú navrhlo Ministerstvo vnútra.

Ciel zásady je zrejmý, ide o zamedzenie jazdy ľudom, ktorí sú nepoučiteľní. Pri prvej jazde pod vplyvom alkoholu sa zadrží vodičsky preukaz na určitú dobu. Pri druhej jazde sa pošle vodič aj na preskúšanie zdravotného stavu, závislosti od alkoholu a na nové skúšky z pravidiel cestnej premávky. Až keď ani toto nepomôže, tak po tretej jazde pod vplyvom alkoholu alebo iných drog dôjde o vodičský preukaz navždy.

Práve v tomto ustanovení je chyba. Nie v zámere ale v počítaní lehôt. Totiž § 29 písmeno b, je limitovaný na päť rokov, to znamená kontrolná lehota pri druhom porušení zákona, ale kontrolná lehota na doživotné zadržanie vodičského oprávnenia § 29 písmeno d, je desať rokov.

Toto môže spôsobiť to, že vodič prvý krát bude mať len zadržaný vodičský preukaz, druhý krát bude jazdiť pod vplyvom alkoholu až po šiestych rokoch, preto nebude konfrontovaný so zdravotným stavom, závislosti na alkohole a skúšky z pravidiel, čiže si neuvedomí vážnosť situácie. Potom už stačí hocaký tretí prešľap s alkoholom v priebehu desať rokov a príde o vodičský preukaz navždy.

Preto pošlem pripomienku aj do medzirezortného konania aby všetky lehoty boli jednotne a to desať rokov, aby uvedený ciel bol dodržaný aj v postupe jednotlivých krokov.

Dôležité odkazy:
Výklad k novele na webe Ministerstva vnútra
Medzirezortné pripomienkovacie konanie

Záver:
I keď táto novela nie je presne taká ako som si ju predstavoval, myslím si, že prináša novinky, ktoré sa priaznivo odzrkadlia v zvýšení bezpečnosti cestnej premávky, navyše je prísľub rozsiahlej novelizácie zákona, kde sa do samostatného zákona oddelia pravidla od administratívnych povinností.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?