Zmeny u chodcov prechádzajúci cez priechod pre chodcov

Autor: Jozef Drahovský | 10.3.2011 o 0:01 | (upravené 10.3.2011 o 8:26) Karma článku: 12,11 | Prečítané:  5212x

Po tlačovej konferencii Ministerstva vnútra prešli médiami rôzne až rozporuplné informácie o tej istej veci. Preto sa snažím niektoré veci uviesť na správnu mieru.

V prednosti chodcov na priechodoch pre chodcov sa nič nemení!   Túto vetu píšem červeným preto aby niektorí chodci na základe nepresných informácií z medií nezačali skákať pod kolesá aut a neboli zbytočne ďalší mŕtvy, tak ako sa to stalo v susednej Českej republike. Tam média oznámili, že chodci majú prednosť na priechode pre chodcov a pozabudli povedať, že aj tak sa musia pozrieť či môžu bezpečne vstúpiť na vozovku a taktiež zabudli povedať, že nemajú prednosť pred vozidlami s majákom a električkami. Vtedy behom niekoľkých dní zahynulo veľa chodcov, lebo chodci si mysleli, že už majú absolútnu prednosť.

Aké zmeny sú pripravené?

1, V médiách sa objavila informácia že chodci na neriadených priechodoch pre chodcov budú musieť dať prednosť električke. Toto nie je zmena, takto to aj bolo. Zmena je len v tom, že už to bude písane aj v paragrafe povinnosti chodcov a nie len v paragrafe práv vodičov. Čiže sa dal zákon do poriadku.

2, Chodec, ktorý stojí na chodníku, prednosť nemal a ani nebudem mať. Záleží na ohľaduplnosti vodičov.

3, Chodec pred vstupom na vozovku je povinný sa presvedčiť či tak môže spraviť vzhľadom na vzdialenosť a rýchlosť prichádzajúcich vozidiel. Toto bolo aj bude naďalej, akurát sa sprehľadňuje text príslušného paragrafu. Čiže ak je prichádzajúce vozidlo tak ďaleko pred priechodom, že vodič môže nie náhle zastaviť, tak chodec môže vstúpiť na priechod pre chodcov. Ak chodec vstúpi na priechod, tesne pred vozidlo, v takej vzdialenosti, že (na predpísanú rýchlosť) nie je možné vozidlo zastaviť, tak sa potresce sám. V tomto bode sa nič nemenilo.

4, Ak chodec už stoji na zebre - priechode pre chodcov, tak vodiči sú povinní mu dať prednosť, teda okrem vodiča električky. Toto platilo a platí naďalej, ale mení sa posudzovanie priestupku z hľadiska vodiča.

Ak doteraz vodič nedal prednosť chodcovi tak mohol dostať pokutu maximálne 60 EUR. Teraz sa tento priestupok preklasifikoval na závažný dopravný priestupok v blokovom konaní hrozí pokuta 300 euro a následne až zákaz vedenia motorového vozidla na 2 roky.

Záver:
Áno, posilňujú sa práva chodcov najmä ich vykonateľnosť. Vodiči si musia uvedomiť, že priechod pre chodcov je to miesto, kde musia byť voči chodcom najopatrnejší a kontrola dodržiavania predpisov bude najprísnejšia. Najmä čo sa týka maximálnej povolenej rýchlosti a dávania prednosti, keď sa chodec nachádza na vozovke.

Na druhej strane aj chodci musia dodržiavať predpisy, najmä to, že pred vstupom na vozovku sa musia presvedčiť, že tak môžu spraviť bez nebezpečia a nesmú vstupovať na vozovku, keď to nie je bezpečné. Chodci si musia uvedomiť, že keď nedajú prednosť napríklad hasičskému autu s majákom, ktoré má niekoľko tonovou nádrž plnú vody, tak prípadný stret s chodcom je jednoznačne v prospech hasičského auta a to nielen po právnej stránke a najmä fyzikálnej stránke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?