Koniec štyridsiatky spôsobuje neprekonateľné problémy

Autor: Jozef Drahovský | 11.4.2011 o 0:12 | (upravené 29.1.2012 o 22:49) Karma článku: 10,46 | Prečítané:  35892x

V tomto prípade nemám na mysli netrpezlivo očakávaný koniec obmedzenej rýchlosti 40 km/hod, ale koniec odpisovania paušálnych výdavkov vo výške štyridsať percent.

Terajšia vláda sa dohodla na zmenách v odvodoch a daniach. Ja hovorím konečne.

Venovať sa doprave väčšinou na vlastné náklady je síce pekné, ale treba sa aj finančne zabezpečiť. Preto okrem zamestnania, mám iné príjmy. Z tohto dôvodu mám naštudovane aj to, z akých príjmov sa čo platí a ako čo optimalizovať.

Keď mám pravdu napísať nie je to jediný dôvod. Keďže programujem a do toho spadajú aj programy pre časť ekonomickej agendy, tak mi nič iné ani nezostáva ako mať veci naštudované z IT hľadiska.

Poviem len toľko, v predpisoch pre odvody a dane je oveľa väčší chaos a nejednoznačnosť, vrátene nedomyslených veci, ako v predpisoch pre dopravu a tie kritizujem takmer dennodenne.

Najväčší odborník, ktorý mal zákony v odvodoch a daniach do detailu preštudované a perfektne radil ako optimalizovať daňové a odvodové zaťaženie, tak že som bol v ďalekom závese, je teraz ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, z čoho pramení, že sa pozerá sa na veci z druhej strany. Jeho povinnosťou je teraz naplniť sociálnu poisťovňu a spraviť také zmeny aby sociálna poisťovňa sa stala rozumne hospodáriacou.

Na jednej strane jej nesmú unikať príjmy a na druhej strane musí za reálne peniaze poskytovať aj reálne služby. Dnes je stav takých, že je chaos v príjmoch a rovnaký chaos aj v poskytovaných službách. Jedna z vecí, ktorá to dokazuje, je tá, že väčšina ľudí, ktorí splácajú hypotéku, hoci zo zákona si platia nemocenskú si nedovolí ísť na PN a namiesto toho si berie dovolenku a keď sa čo len trošku lepšie cíti, ide do práce a potom sa čudujeme, že tak zle sa vyvíja zdravotný stav obyvateľstva.

Aby som neodbočoval od tej štyridsiatky, tak doterajší postup pri priznávaní príjmov a výdavkov pri živnosti alebo aj iných príjmov je zhruba rovnaký. Každý si eviduje nielen tržby, ale aj výdavky a keď na konci roka sú výdavky menšie než 40% z tržieb, tak si legálne uplatní paušálny výdavok vo výške 40%, ak sú výdavky vyššie, tak si ich uplatní v plnej výške.

Takýto postup optimalizácie výdavkov nie je problematický, oveľa problematickejší je nasledujúci postup.

V základnej firme sa umoria všetky skutočné výdavky a živnostníkom alebo osobám podnikajúcich na základe iných predpisov, sa vyplatí dohodnutá odmena. Samozrejme, že tieto osoby by boli hlboko neznalé, keby si z príjmov neuplatnili paušálny odpočet výdavkov vo výške 40% a až zo zbytku zaplatili odvody a dane.

Práve táto druhá skupina bude podľa mňa najviac kričať, že zrušenie paušálnych výdavkov vo výške 40% je zlé rozhodnutie. A musím uznať, že majú pravdu, pre nich je to zlé rozhodnutie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?