Koniec štyridsiatky spôsobuje neprekonateľné problémy

Autor: Jozef Drahovský | 11.4.2011 o 0:12 | (upravené 29.1.2012 o 22:49) Karma článku: 10,46 | Prečítané:  35897x

V tomto prípade nemám na mysli netrpezlivo očakávaný koniec obmedzenej rýchlosti 40 km/hod, ale koniec odpisovania paušálnych výdavkov vo výške štyridsať percent.

Terajšia vláda sa dohodla na zmenách v odvodoch a daniach. Ja hovorím konečne.

Venovať sa doprave väčšinou na vlastné náklady je síce pekné, ale treba sa aj finančne zabezpečiť. Preto okrem zamestnania, mám iné príjmy. Z tohto dôvodu mám naštudovane aj to, z akých príjmov sa čo platí a ako čo optimalizovať.

Keď mám pravdu napísať nie je to jediný dôvod. Keďže programujem a do toho spadajú aj programy pre časť ekonomickej agendy, tak mi nič iné ani nezostáva ako mať veci naštudované z IT hľadiska.

Poviem len toľko, v predpisoch pre odvody a dane je oveľa väčší chaos a nejednoznačnosť, vrátene nedomyslených veci, ako v predpisoch pre dopravu a tie kritizujem takmer dennodenne.

Najväčší odborník, ktorý mal zákony v odvodoch a daniach do detailu preštudované a perfektne radil ako optimalizovať daňové a odvodové zaťaženie, tak že som bol v ďalekom závese, je teraz ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, z čoho pramení, že sa pozerá sa na veci z druhej strany. Jeho povinnosťou je teraz naplniť sociálnu poisťovňu a spraviť také zmeny aby sociálna poisťovňa sa stala rozumne hospodáriacou.

Na jednej strane jej nesmú unikať príjmy a na druhej strane musí za reálne peniaze poskytovať aj reálne služby. Dnes je stav takých, že je chaos v príjmoch a rovnaký chaos aj v poskytovaných službách. Jedna z vecí, ktorá to dokazuje, je tá, že väčšina ľudí, ktorí splácajú hypotéku, hoci zo zákona si platia nemocenskú si nedovolí ísť na PN a namiesto toho si berie dovolenku a keď sa čo len trošku lepšie cíti, ide do práce a potom sa čudujeme, že tak zle sa vyvíja zdravotný stav obyvateľstva.

Aby som neodbočoval od tej štyridsiatky, tak doterajší postup pri priznávaní príjmov a výdavkov pri živnosti alebo aj iných príjmov je zhruba rovnaký. Každý si eviduje nielen tržby, ale aj výdavky a keď na konci roka sú výdavky menšie než 40% z tržieb, tak si legálne uplatní paušálny výdavok vo výške 40%, ak sú výdavky vyššie, tak si ich uplatní v plnej výške.

Takýto postup optimalizácie výdavkov nie je problematický, oveľa problematickejší je nasledujúci postup.

V základnej firme sa umoria všetky skutočné výdavky a živnostníkom alebo osobám podnikajúcich na základe iných predpisov, sa vyplatí dohodnutá odmena. Samozrejme, že tieto osoby by boli hlboko neznalé, keby si z príjmov neuplatnili paušálny odpočet výdavkov vo výške 40% a až zo zbytku zaplatili odvody a dane.

Práve táto druhá skupina bude podľa mňa najviac kričať, že zrušenie paušálnych výdavkov vo výške 40% je zlé rozhodnutie. A musím uznať, že majú pravdu, pre nich je to zlé rozhodnutie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?