Jedna z pripomienok k zákonu o cestnej premávke mi vyrazila dych

Autor: Jozef Drahovský | 14.4.2011 o 0:01 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  45920x

Koncom predchádzajúceho mesiaca (31.03.2011) skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu novely zákona o cestnej premávke 8/2009 Z.z. a už sú zverejnené aj jednotlivé pripomienky. Pripomienky sú od obvyklých inštitúcii, ale aj od verejnosti.

Väčšina z pripomienok sa zaoberá vylepšením štylizácie textu z pohľadu jednoznačného právneho výkladu.

Časť pripomienok je technického alebo právneho charakteru ako napríklad z Generálnej prokuratúry: 9. K Čl. I bod 31 (§ 92 ods. 8):
Žiadame poslednú vetu ods. 8 vypustiť. Máme za to, že nemožno doživotné odobratie vodičského oprávnenia za alkohol v priestupkovom konaní zrovnávať so zásadou trikrát a dosť uplatňovanou v Trestnom zákone. Recidívu riadenia motorového vozidla pod vplyvom alkoholu je možné riešiť zákazom činnosti v určitej dĺžke. Okrem toho zastávame názor, že navrhované znenie poslednej vety ods. 8 § 92 je v rozpore s Čl. 35 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky. Táto pripomienka je zásadná.

Niektoré pripomienky sú lobistického charakteru, aby dosiali zmenu postavenia jednej skupiny voči druhej, ako napríklad od verejnosti: §52 odsek 2 o používaní chodníka inými účastníkmi než chodcami: Navrhujem nové znenie ustanovenia § 52 ods. 2 nasledovne: „(2) Iný účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením nie je určené inak. Zvyšok vety - "alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m." navrhujem z uvedeného paragrafu úplne vypustiť.

Takéto pripomienky považujem za legitímne, v ktorých dotknuté inštitúcie alebo osoby obhajujú svoje záujmy a záleží na zákonodarcovi a NRSR čo sa v zákone nakoniec ocitne.

Zarazila ma nasledujúca pripomienka, ktorú podalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky: Zásadne nesúhlasíme s celým predkladaným materiálom. Odôvodnenie: Návrh ide nad rámec programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky.

Záver:
Všetci dotknutí sa snažia svojou prácou, skúsenosťami a nápadmi aby zákon o cestnej premávke bol lepši a tu zrazu niekto dá pripomienku ako zo starých čias minulého režimu, keď každý mohol robiť len to čo mu bolo v 5 ročnom pláne dovolené, a každá vlastná aktivita bola nežiaduca a trestaná.

Ja chválim Ministerstvo vnútra, že z vlastnej iniciatívy koná v záujme bezpečnosti cestnej premávky aj nad rámec programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?