Jedna z pripomienok k zákonu o cestnej premávke mi vyrazila dych

Autor: Jozef Drahovský | 14.4.2011 o 0:01 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  45911x

Koncom predchádzajúceho mesiaca (31.03.2011) skončilo medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu novely zákona o cestnej premávke 8/2009 Z.z. a už sú zverejnené aj jednotlivé pripomienky. Pripomienky sú od obvyklých inštitúcii, ale aj od verejnosti.

Väčšina z pripomienok sa zaoberá vylepšením štylizácie textu z pohľadu jednoznačného právneho výkladu.

Časť pripomienok je technického alebo právneho charakteru ako napríklad z Generálnej prokuratúry: 9. K Čl. I bod 31 (§ 92 ods. 8):
Žiadame poslednú vetu ods. 8 vypustiť. Máme za to, že nemožno doživotné odobratie vodičského oprávnenia za alkohol v priestupkovom konaní zrovnávať so zásadou trikrát a dosť uplatňovanou v Trestnom zákone. Recidívu riadenia motorového vozidla pod vplyvom alkoholu je možné riešiť zákazom činnosti v určitej dĺžke. Okrem toho zastávame názor, že navrhované znenie poslednej vety ods. 8 § 92 je v rozpore s Čl. 35 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky. Táto pripomienka je zásadná.

Niektoré pripomienky sú lobistického charakteru, aby dosiali zmenu postavenia jednej skupiny voči druhej, ako napríklad od verejnosti: §52 odsek 2 o používaní chodníka inými účastníkmi než chodcami: Navrhujem nové znenie ustanovenia § 52 ods. 2 nasledovne: „(2) Iný účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením nie je určené inak. Zvyšok vety - "alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m." navrhujem z uvedeného paragrafu úplne vypustiť.

Takéto pripomienky považujem za legitímne, v ktorých dotknuté inštitúcie alebo osoby obhajujú svoje záujmy a záleží na zákonodarcovi a NRSR čo sa v zákone nakoniec ocitne.

Zarazila ma nasledujúca pripomienka, ktorú podalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky: Zásadne nesúhlasíme s celým predkladaným materiálom. Odôvodnenie: Návrh ide nad rámec programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky.

Záver:
Všetci dotknutí sa snažia svojou prácou, skúsenosťami a nápadmi aby zákon o cestnej premávke bol lepši a tu zrazu niekto dá pripomienku ako zo starých čias minulého režimu, keď každý mohol robiť len to čo mu bolo v 5 ročnom pláne dovolené, a každá vlastná aktivita bola nežiaduca a trestaná.

Ja chválim Ministerstvo vnútra, že z vlastnej iniciatívy koná v záujme bezpečnosti cestnej premávky aj nad rámec programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

KULTÚRA

Dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala aj s Pepsi.


Už ste čítali?