SaS naučila pracujúcich zaujímať sa o odvody a teraz ...

Autor: Jozef Drahovský | 18.4.2011 o 0:01 | (upravené 29.1.2012 o 22:48) Karma článku: 12,31 | Prečítané:  12544x

Strana Sloboda a Solidarita založila svoju predvolebnú taktiku aj na vysvetľovaní, čo sú odvody, ako sa vypočítavajú, ako sa im uhýba, aké riziko hrozí z demografického vývoja a ako by mali odvody vyzerať podľa nej. Doteraz žiadna z politických strán nepoužila vzdelávanie voličskej základe ako nástroj získavania hlasov. Teraz vznikajú otázniky či išlo o šťastný postup.

To, že reforma v odvodoch je nutná, sa zhodnú všetci. Lenže každý sa na tú istú vec pozerá z iného pohľad. Jedným sa nepáči nezmyselne zložitý spôsob prihlasovania a odhlasovania z poisťovni a ešte nezmyselnejšia administratíva pri výpočte a platbe. Druhým sa nepáči, že niekto platí viac percent  a iný menej. Ďalším sa nepáči, že z takých príjmov sa platia a z takých neplatia odvody. Čo záujmová skupina to iný pohľad.

Teraz keď SaS naučila značnú časť voličskej základne rozmýšľať o odvodoch, tak návrh akejkoľvek zmeny sa stáva terčom kritiky z tej či onej záujmovej skupiny a okrem zjednodušenia administratívy sa veľmi ťažko hľadá akýkoľvek kompromis.

Teraz sa voliči začínajú pýtať nielen koľko majú z akého príjmu platiť, ale najmä to, čo za svoje platby dostanú!

Práve odpoveď na druhú časť otázky začína spôsobovať väčšie problémy než prvá časť, najmä keď ide o príjmy mimo hlavného zamestnania respektíve živnosti. Veľa ľudí prišla na to, že by uvítali možnosť z týchto dodatočných príjmov odvody neplatiť a nemať z nich ani nárok na plnenie. Lenže to sa niektorým nepáči, najmä tým, ktorí majú predstavu takú, že pri neštandardných stavoch (študenti, dôchodcovia, práca popri zamestnaní, úroky na účtoch, dividendy z kupónovej privatizácie) bude povinnosť platiť odvody, ale bez nároku na plnenie.

Ťažko odhadnúť ako sa budú vyvíjať veci okolo odvodov v horizonte niekoľkých rokov. Teraz občania, potenciálni voliči nielen SaS ale aj ostatných strán vedia o odvodoch oveľa viac ako kedykoľvek v minulosti. Zrejme priechodné bude len dovysvetľovať a garantovať plnenia z poistenia a spôsob výpočtu konkrétnych dávok, vo všetkých možných prípadoch, a až na základe rozumného ekonomického nastavenia získavať podporu pre zmeny v platení odvodov.

Záver:
Niektorí ľudia stranu Sloboda a Solidarita preklínajú za to, že ľudí vytrhla zo sladkej nevedomosti, keď sa dalo v odvodoch bez problémov navrhnúť a schváliť čokoľvek a ľudí ani nenapadlo protestovať, druhí sú vďační, že im otvorila oči a vyložila ekonomické karty na stôl. Osobne si myslím, že je lepšie keď sú ľudia vzdelaní, ako keď žijú v sladkej nevedomosti a nekonečnej poslušnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?