SaS naučila pracujúcich zaujímať sa o odvody a teraz ...

Autor: Jozef Drahovský | 18.4.2011 o 0:01 | (upravené 29.1.2012 o 22:48) Karma článku: 12,31 | Prečítané:  12552x

Strana Sloboda a Solidarita založila svoju predvolebnú taktiku aj na vysvetľovaní, čo sú odvody, ako sa vypočítavajú, ako sa im uhýba, aké riziko hrozí z demografického vývoja a ako by mali odvody vyzerať podľa nej. Doteraz žiadna z politických strán nepoužila vzdelávanie voličskej základe ako nástroj získavania hlasov. Teraz vznikajú otázniky či išlo o šťastný postup.

To, že reforma v odvodoch je nutná, sa zhodnú všetci. Lenže každý sa na tú istú vec pozerá z iného pohľad. Jedným sa nepáči nezmyselne zložitý spôsob prihlasovania a odhlasovania z poisťovni a ešte nezmyselnejšia administratíva pri výpočte a platbe. Druhým sa nepáči, že niekto platí viac percent  a iný menej. Ďalším sa nepáči, že z takých príjmov sa platia a z takých neplatia odvody. Čo záujmová skupina to iný pohľad.

Teraz keď SaS naučila značnú časť voličskej základne rozmýšľať o odvodoch, tak návrh akejkoľvek zmeny sa stáva terčom kritiky z tej či onej záujmovej skupiny a okrem zjednodušenia administratívy sa veľmi ťažko hľadá akýkoľvek kompromis.

Teraz sa voliči začínajú pýtať nielen koľko majú z akého príjmu platiť, ale najmä to, čo za svoje platby dostanú!

Práve odpoveď na druhú časť otázky začína spôsobovať väčšie problémy než prvá časť, najmä keď ide o príjmy mimo hlavného zamestnania respektíve živnosti. Veľa ľudí prišla na to, že by uvítali možnosť z týchto dodatočných príjmov odvody neplatiť a nemať z nich ani nárok na plnenie. Lenže to sa niektorým nepáči, najmä tým, ktorí majú predstavu takú, že pri neštandardných stavoch (študenti, dôchodcovia, práca popri zamestnaní, úroky na účtoch, dividendy z kupónovej privatizácie) bude povinnosť platiť odvody, ale bez nároku na plnenie.

Ťažko odhadnúť ako sa budú vyvíjať veci okolo odvodov v horizonte niekoľkých rokov. Teraz občania, potenciálni voliči nielen SaS ale aj ostatných strán vedia o odvodoch oveľa viac ako kedykoľvek v minulosti. Zrejme priechodné bude len dovysvetľovať a garantovať plnenia z poistenia a spôsob výpočtu konkrétnych dávok, vo všetkých možných prípadoch, a až na základe rozumného ekonomického nastavenia získavať podporu pre zmeny v platení odvodov.

Záver:
Niektorí ľudia stranu Sloboda a Solidarita preklínajú za to, že ľudí vytrhla zo sladkej nevedomosti, keď sa dalo v odvodoch bez problémov navrhnúť a schváliť čokoľvek a ľudí ani nenapadlo protestovať, druhí sú vďační, že im otvorila oči a vyložila ekonomické karty na stôl. Osobne si myslím, že je lepšie keď sú ľudia vzdelaní, ako keď žijú v sladkej nevedomosti a nekonečnej poslušnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?