Pri zimnom štadióne je dopravná značka, ktorá neexistuje

Autor: Jozef Drahovský | 19.4.2011 o 0:47 | Karma článku: 11,60 | Prečítané:  10595x

Všimol som si, že v Bratislave, pri zimnom štadióne,  pred koncom ulice Jégého, je umiestnená dopravná značka, ktorá vo vyhláške 9/2009 Z.z. zatiaľ neexistuje. Domnievam sa, že na základe Viedenského dohovoru je pre väčšinu vodičov zrejmá, ale ...


Obr. 1. Pohľad na Zimný štadión s konca ulice Jégého, tesne pred obratiskom trolejbusov.


Obr. 2. Značka daj prednosť v jazde s dodatkovou tabuľkou pre koho platí? alebo komu sa má dať prednosť?

Ak si myslite, že ide o značku daj prednosť v jazde, s dodatkovou tabuľkou druh vozidla, tak nemáte pravdu, lebo by to znamenalo, nie komu treba dať prednosť ale kto má dať prednosť! (I keď šikovní právnici viedia aj toto zužitkovať.)


Obr. 3. Značka E10 Druh vozidla, ktorá obmedzuje platnosť

Vyhláška 9/2009 Z.z.
(13) K dodatkovej tabuľke č. E 10: Dodatková tabuľka Druh vozidla (č. E 10) obmedzuje platnosť značky, pod ktorou je umiestnená, na vyznačený druh vozidla; tento druh vozidla sa vyznačuje významovými symbolmi zo zákazových značiek.

Ako je potom definovaná známa značka prikazujúca ostatným vozidlám dať prednosť električke?

 


Obr. 4. Značka daj prednosť v jazde a značka daj prednosť v jazde električke.

 

Vyhláška 9/2009 Z.z.:
(1) K značke č. P 1:
Značka Daj prednosť v jazde! (č. P 1) ukladá vodičovi povinnosť dať prednosť v jazde; označuje vedľajšiu cestu pred križovatkou s hlavnou cestou. Značka sa používa najmä v kombinácii s príslušnou dodatkovou tabuľkou s tvarom križovatky Tvar križovatky č. P 13 až P 15.
(3) K značke č. P 3:
Značka Daj prednosť v jazde električke! (č. P 3) sa používa na mieste, kde v sporných alebo iných prípadoch treba prikázať vodičovi dať prednosť v jazde električke, alebo na zdôraznenie inak určenej povinnosti dať prednosť v jazde električke. Značka č. P 3 sa umiestňuje pred miestom priblíženia električkovej koľaje k okraju vozovky napríklad na znemožnenie jazdy vozidiel pozdĺž električky a pred miestom, kde električka križuje smer jazdy ostatných vozidiel.

Z uvedeného je zrejme, že značka P3 nie je značka P1 s dodatkovou tabuľku E10, ale taxatívne definovaná špeciálna jednoúčelová značka, ktorá hovorí, že je potrebné dať prednosť električke. Lenže, žiadna iná značka typu P3 okrem prednosti električke neexistuje.

V zahraničí sú bežne aj symboly cyklistov, alebo iných vozítok, ktorým sú vodiči povinní dať prednosť. Ako z toho von? Dá sa to vyriešiť pomerne jednoducho a to úpravou textu k značke P3, ktorú treba premenovať na "Daj prednosť v jazdy vyobrazenému vozidlu" a text výkladu upraviť nasledovne:

(3) K značke č. P 3:
Značka Daj prednosť v jazde električke
vyobrazenému vozidlu! (č. P 3) sa používa na mieste, kde v sporných alebo iných prípadoch treba prikázať vodičovi dať prednosť v jazde električke vyobrazenému vozidlu, alebo na zdôraznenie inak určenej povinnosti dať prednosť v jazde električke vyobrazenému vozidlu. Značka č. P 3 sa umiestňuje pred miestom priblíženia k miestu križovaniu trasy vyobrazeného vozidla. električkovej koľaje k okraju vozovky napríklad na znemožnenie jazdy vozidiel pozdĺž električky a pred miestom, kde električka križuje smer jazdy ostatných vozidiel.

Záver:
Novela vyhlášky 9/2009 Z.z. sa pripravuje a bolo by dobré, keby vyriešila aj takéto záležitosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?