Motorkári a jazda v jazdných pruhoch

Autor: Jozef Drahovský | 26.4.2011 o 3:08 | (upravené 26.4.2011 o 8:46) Karma článku: 11,63 | Prečítané:  6340x

Motorkári sú rovnocenní účastníci cestnej premávky i keď nie všetci sa tak správajú. Niektorí motorkári počas čakania v križovatke ale vás obehnú zľava, iný zprava, len málo ktorých vidíte čakať vo svojom jazdnom pruhu, v takom poradí v akom ku križovatke prišli.

Je pravda, že motorka je jednostopé motorové vozidlo, ktoré má voči dvojstopým vozidlám niektoré výhody.


Obr. 1. Mororkár čakajúci pred križovatkou v rade s ostatnými vozidlami, v tom poradí ako ku križovatke prišli. Fotené z miesta spolujazdca cez spätné zrkadlo.


Obr. 2. Detail pohľadu na vodiča motocykla, ktorý vzorne a v zmysle predpisov čaká v rade pred križovatkou.


Obr. 3. Motorkár, ktorý ignoroval poradie v akom vozidlá prišli ku križovatke a prešiel pomedzi čakajúce vozidlá po súvislej čiare až tesne na hranicu križovatky. Fotené z miesta spolujazdca.


Obr. 4. Detail pohľadu na vodiča motocykla, ktorý svojim motocyklom je jednoznačne za stopčiarov a predné koleso zasahuje až do priechodu pre chodcov.

Vodič motocykla (motorkár) môže využiť ustanovenia zákona 8/2009 Z.z. o obchádzaní a predchádzaní oveľa oveľa efektívnejšie ako vodič dvojstopého vozidla a to preto, že vo veľa prípadoch nemusí vybočiť zo smeru svojej jazdy, čo znamená, že počas celého úkonu zostane vo svojom jazdnom pruhu.

§ 14 Obchádzanie
(1) Vodič, ktorý pri obchádzaní vozidla, ktoré zastavilo alebo stojí, prekážky cestnej premávky alebo chodca vybočuje zo smeru svojej jazdy, nesmie ohroziť ani obmedziť vodiča protiidúceho vozidla; nesmie ohroziť ani vodiča idúceho za ním, ani iného účastníka cestnej premávky. Vodič je pritom povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.

(2) Vodič je povinný pri obchádzaní stojaceho vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb prihliadnuť na možnosť vbehnutia osôb na vozovku a jazdu prispôsobiť tak, aby neboli ohrozené; to platí aj pre vodiča vozidla jazdiaceho v protismere. Osobitnú pozornosť musí vodič venovať, ak ide o autobus označený ako autobus prepravujúci deti.

§ 15 Predchádzanie
(1) Predchádza sa vľavo. Vpravo sa predchádza vozidlo, ktoré mení smer jazdy vľavo a ak už nie je pochybnosť o ďalšom smere jeho jazdy. Pri jazde v pripájacom jazdnom pruhu alebo v odbočovacom jazdnom pruhu sa smie vpravo predchádzať aj vozidlo idúce v priebežnom jazdnom pruhu.

(2) Vodič, ktorý pri predchádzaní vybočuje zo smeru svojej jazdy, je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy, pričom nesmie ohroziť vodičov jazdiacich za ním.

(3) Vodič nesmie pri predchádzaní ohroziť ani obmedziť vodiča vozidla, pred ktoré sa po predídení zaraďuje; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Pri predchádzaní musí zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla.
...

Niektorí vodiči motocyklov ignorujú nielen §14 o obchádzaní, ale aj § 15 o predchádzaní a jazdia najmä v prípade viacerých jazdných pruhoch jedným smerom, ako na slalome, alebo využívajú stredovú čiaru ako ďalší jazdný pruh.

Záver:
Treba si uvedomiť, vodič motocykla môže využiť výhody jednostopého vozidla pri obchádzaní a predchádzaní jedine v prípade, že jazdný pruh je dostatočne široký, že sa do neho bezpečne zmestí aj s druhým vozidlom. Inak sa na neho vzťahujú povinnosti ako na hociktoré iné vozidlo. To znamená, že pred križovatkou alebo iným miestom kde sa čaká, musí sa zaradiť za vozidlom, ktoré prišlo prv.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?