Novela zákona o cestnej premávke a protesty dopravcov

Autor: Jozef Drahovský | 16.5.2011 o 9:46 | Karma článku: 9,34 | Prečítané:  3883x

Cieľom novely je zvýšenie bezpečnosť na cestách a to od výchovy mladých vodičov až po zameranie sa na notorických jazdcov pod vplyvom alkoholu. Súčasne má novela snahu riešiť problém obchádzania elektronického mýta nákladnými vozidlami. Je to jeden z bodov, ktorý navrhlo Ministerstvo dopravy SR, do znenia novely, ktorú pripravilo Ministerstvo vnútra SR.

Posledné dva spomenuté body vyvolávajú nevôľu. Niektorým vadí postih jazdy pod vplyvom alkoholu zásadou 3x a dosť, z toho dôvodu, že si nebudú môcť piť a jazdiť. Na druhej strane, veľa ľudí by si prialo zásadu 1x a dosť. Tento bod napadla najmä prokuratúra, ktorá je proti doživotnému zákazu, ale zrejme sa tu nájde nejaký kompromis.

Druhým komplikovanejším problémom je paušálny zákaz jazdy nákladných vozidiel po cestách II. a III. triedy. Tu už došlo k ústupkom z hľadiska hmotnosti vozidiel, kde pôjde iba o vozidla nad 12 ton. Problém nie je v samotnom zákaze obchádzania mýta ale v spôsobe samotného zákazu inak ako dopravným značením a o spôsobe dokazovania oprávnenia jazdy po cestách II. a III. triedy. Situácia je tak vážna, že môže vyústiť do štrajku dopravcov.

Viac na túto tému, článok v dnešnom SME: Ako by sa dal vyriešiť problém s kamiónmi na lokálnych cestách.

Novela neprináša len tieto dve diskutované veci, ale viacero vylepšení súčasného zákona o cestnej premávke. Viac sa o novele dozviete z relácie Kontakty, ktorú odvysielal Slovenský rozhlas dňa 11.5.2011 a tu je jej zvukový záznam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?