Novela zákona o cestnej premávke a protesty dopravcov

Autor: Jozef Drahovský | 16.5.2011 o 9:46 | Karma článku: 9,34 | Prečítané:  3878x

Cieľom novely je zvýšenie bezpečnosť na cestách a to od výchovy mladých vodičov až po zameranie sa na notorických jazdcov pod vplyvom alkoholu. Súčasne má novela snahu riešiť problém obchádzania elektronického mýta nákladnými vozidlami. Je to jeden z bodov, ktorý navrhlo Ministerstvo dopravy SR, do znenia novely, ktorú pripravilo Ministerstvo vnútra SR.

Posledné dva spomenuté body vyvolávajú nevôľu. Niektorým vadí postih jazdy pod vplyvom alkoholu zásadou 3x a dosť, z toho dôvodu, že si nebudú môcť piť a jazdiť. Na druhej strane, veľa ľudí by si prialo zásadu 1x a dosť. Tento bod napadla najmä prokuratúra, ktorá je proti doživotnému zákazu, ale zrejme sa tu nájde nejaký kompromis.

Druhým komplikovanejším problémom je paušálny zákaz jazdy nákladných vozidiel po cestách II. a III. triedy. Tu už došlo k ústupkom z hľadiska hmotnosti vozidiel, kde pôjde iba o vozidla nad 12 ton. Problém nie je v samotnom zákaze obchádzania mýta ale v spôsobe samotného zákazu inak ako dopravným značením a o spôsobe dokazovania oprávnenia jazdy po cestách II. a III. triedy. Situácia je tak vážna, že môže vyústiť do štrajku dopravcov.

Viac na túto tému, článok v dnešnom SME: Ako by sa dal vyriešiť problém s kamiónmi na lokálnych cestách.

Novela neprináša len tieto dve diskutované veci, ale viacero vylepšení súčasného zákona o cestnej premávke. Viac sa o novele dozviete z relácie Kontakty, ktorú odvysielal Slovenský rozhlas dňa 11.5.2011 a tu je jej zvukový záznam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?