Opatrne na Prievozskej pri biznis centrách

Autor: Jozef Drahovský | 22.5.2011 o 13:03 | (upravené 25.5.2011 o 10:58) Karma článku: 9,67 | Prečítané:  3314x

Na Prievozskej ulici pri biznis centre Apollo je dočasne obmedzená doprava pre rozkopávku cies z dôvodu opravy kanalizácie. Z Prievozskej je zakázané odbočiť k biznis centrám (na Turčiansku) a od biznis centier ja zakázané odbočiť vľavo. Nedá sa odbočiť ani za cenu porušenia dopravného značenia lebo padnete do jamy. Dopravné značenie na prvý pohľad vyzeralo, že je prehľadne spravené, ale je tam jedno závažné pochybenie, ktoré zajtra  pravdepodobne spôsobí nehodu a tvorbu kolón v smere od Bajkalskej do centra mesta.


Obr. 1. Prejazdnosť jazdných pruhov. Zelená - prejazdne, červená neprejazdné.(Letecký snímok, ktorý slúži ako podklad pre kresbu je publikovaný so súhlasom vlastníka autorských práv © EUROSENSE.).


Obr. 2. Pohľad z pomedzi biznis centier.


Obr. 4. Pokračovať sa dá len vpravo. Vľavo aj protismer je zablokovaný.


Obr. 5. Aj počas nedele sa pracuje. Dopravné značenie z tohto smeru je jednoznačné.


Obr. 6. Prievozská v smere na Bajkalskú je priamo prejazdná v dvoch pruhoch, pričom je blokovaný len BUS pruh. Tu je dopravné značenie tiež v poriadku.


Obr. 7. Prievozská v smere do centra. Najprv pribudla prenosná dopravná značka ukončujúca BUS pruh.


Obr. 8. Pribudla zvisla prenosná značka a pribudlo dočasné vodorovné značenie. Lenže tieto dopravné značky sú v priamom rozpore medzi sebou! Zvislé značenie hovorí, že priamo pokračuje pravý a stredný jazdný pruh a ľavý jazdný pruh končí. Vodorovné dopravné značenie hovorí, že pravý pruh končí a stredný a ľavý ide šikanou o jeden jazdný pruh vpravo.


Obr. 9. Tá istá situácia z iného pohľadu.


Obr. 10. Tie ľavé dve X znamenajú, že jazdný pruh je nepoužiteľný, ale to pravé X znamená, že nejde o BUS pruh.


Obr. 11. Vodorovné značenie je spravené do detailu.


Obr. 12. Návrat do pôvodných jazdných pruhov je za križovatkou. Zvislé dopravné značenie tu nie je, ale vodorovné dopravné značenie je dobre viditeľné a je jednoznačné, že ide o šikanu kde oba jazdné pruhy sa posúvajú o jeden jazdný pruh vľavo.


Obr. 13. Niektorým vodičom, robí dopravné značenie problém. Nebezpečná situácia vzniká keď jedno vozidlo šikanu rešpektuje a druhé nie. Stál som tam asi štvrť hodinu, bola nedeľa, minimálna hustota dopravy a 2x sa vozidlá takmer ťukli.

Video 1. Niektori vodiči si pri svojej rýchlosti nestačili všimnuť zmenu dopravného značenia, respektíve nie je známe, či sa riadia podľa vodorovného alebo zvisleho dopravného značenia. Ak takýto rozdielni vodiči pojdu vedla seba, tak to skončí nehodou a nasledným dopravným kolapsom.


Obr. 14. Návrh ako by malo vyzerať zvislé dopravné značenie na začiatku presmerovania jazdných pruhov. Vľavo súčasnosť, vpravo návrh.


Obr. 15. Návrh ako by malo vyzerať zvislé dopravné značenie na konci presmerovania jazdných pruhov. Toto je kresba do fotografie.

Záver:
Pri návrhu dopravného značenie by sa hodilo aspoň trošku rozmýšľať. Celá akcia je dobre zorganizovaná, pracuje sa počas víkendu.. Sú prejazdné dva jazdné pruhy oboma smermi, čím je zaručená dobrá priepustnosť dopravy. Len to dôležité prenosné zvislé dopravné značenie nezodpovedá skutočnému dopravnému riešeniu.

Doplnené 25.5.2011. Situácia je už vyriešená. Podrobnosti v článku: 3 dobré správy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?