Možné zmeny novely zákona o cestnej premávke v NR SR, doplnené

Autor: Jozef Drahovský | 6.6.2011 o 11:25 | (upravené 8.6.2011 o 9:40) Karma článku: 9,15 | Prečítané:  3809x

Ministerstvo vnútra pripravilo tzv. rýchlu novelu zákona 8/2009 Z.z. o cestnej premávke, v ktorej sú riešené najmä akútne problémy s bezpečnosťou cestnej premávky. Teraz je novela v parlamente a je ju možné, tak ako každý návrh zákona, cez poslanecké návrhy modifikovať.

Ministerstvo vnútra pripravilo tzv. rýchlu novelu zákona 8/2009 Z.z. o cestnej premávke, v ktorej sú riešené najmä akútne problémy s bezpečnosťou cestnej premávky. Teraz je novela v parlamente a je ju možné, tak ako každý návrh zákona, cez poslanecké návrhy modifikovať.

Novela - návrh zákona bol doručený do parlamentu 29.4.2011. Je to parlamentná tlač 345. NZ bol prerokovaný na 18. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 418 zo dňa 17. 5. 2011.  NR SR uznesením rozhodla o výboroch Výbor NR SR pre sociálne veci, Výbor NR SR pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu, Ústavnoprávny výbor NR SR, Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť a Výbor NR SR pre zdravotníctvo s lehotou na prerokovanie 27. 6. 2011.
NR SR uznesením rozhodla o gestorskom výbore Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť s lehotou na prerokovanie 27. 6. 2011.

Čo táto novela prináša je všeobecne známe: Tvrdšie postihy za jazdu pod vplyvom alkoholu a omamných látok, zásadu 3 x a dosť, možnosť pre rodičov vychovávať svoje deti aj pri šoférovaní vozidla od 17 rokov, definuje bezpečnú vzdialenosť a niekoľko ďalších zmien.

Novela je podľa mňa dobre prepracovaná a budem rád, keď bude národnou radou schválená a prezidentom podpísaná. Jediné čo by som voči všetkým pozmenovacím návrhom zmenil, je bod 45 a to tak aby vo všetkých prípadoch bola lehota rovnaká.

V § 92 sa za odsek 2 vkladá nový odsek 3, ktorý znie:
„(3) Vodičské oprávnenie sa odoberie aj tomu, kto ako vodič motorového vozidla
a) v priebehu posledných piatich rokov trikrát poruší pravidlá cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda,

b) v priebehu posledných piatich rokov dvakrát poruší pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietne podrobiť vyšetreniu na ich zistenie, alebo

c) v priebehu posledných desiatich rokov trikrát poruší pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietne podrobiť vyšetreniu na ich zistenie.“.

Ide o to, že filozofia postihu za alkohol je nasledovná:

  • 1 x zadržanie vodičského oprávnenia na určitú dobu,
  • 2 x okrem zadržania vodičského oprávnenia aj povinnosť absolvovania psychotestov a vyšetreniu závislosti od alkoholu, pripadne potreby poskytnutie protialkoholického liečenia
  • ak sa jazda pod vplyvom alkoholu vyskytne aj  3 krát, to znamená, že danej osobe niet pomoci a treba sa pred ňou chrániť, preto dôjde k definitívnemu, prípade dlhodobému zadržaniu vodičského oprávnenia.

Tým, že lehota pre písmeno "b" je kratša ako na "c", môže sa stať, že niekto bude ukrátený o odbornú pomoc po druhom prípade jazdy pod vplyvom alkoholu a bude mu vodičské oprávnenia odobraté na trvalo. Stačí ak v priebehu posledných 5 rokov to ide o prvý prípad ale v posledných 10 rokoch ide o 3 prípad.

Záver:
Z tohto dôvodu podstupujem materiál na osvojenie poslancom NR SR tak aby zmenili lehotu v § 92 písmeno v písmene "c" na 5 rokov, respektíve v písmene "b" na 10 rokov.

Pôvodne som chcel požiadať  aj poslanecky návrh zmeny zákona 144/2010 Z.z. z 3 marca 2010,  ktorý novelizuje zákon 8/2009 Z.z. ale z nepochopiteľného dôvodu, v podstatných veciach definujúcich skupiny vodičských oprávnení ho novelizuje až od 19.1.2013, čo vyvoláva u vodičov chaos. Taktiež to vyvoláva chaos v prehľadnosti noviel. Napríklad § 78 sa mení k 19.1.2013 z titulu zákona 144/2010 Z.z. a mení ho aj terajšia novela v skoršom termíne a to z časti protichodne, preto každý vodič bude musieť byť aj právnikom, aby vedel čo kedy bude platiť.

Moja predstava bola urýchliť platnosť bodov, ktoré sú účinne až od 19.1.2013, aby boli účinné jeden deň pred touto novelou. Zmeniť zákon 144/2010 Z.z., Článok X na kde by sa zmenil dátum 19. január 2013 na 1. júl 2013. Lenže pre krátkosť času, pravdepodobne to nie je schodné.

 


Doplnené 8.6.2011 08:00

Viacero ľudí mi písalo, že nechápe o čo mi ide, preto sa to pokúsim napísať ešte raz.

Nad jedno promile v krvi má isť o trestný čin, nad 0,3 promile až do 1 promile, má ísť o závažný priestupok spojený so zadržaním vodičského oprávnenia, pod 0,3 promile, má ísť o menej závažný ale pokutovaný priestupok.

Ide mi o to, ak náhodou bude schválené doživotne alebo dlhodobé zadržanie  vodičského oprávnenia, aby vždy predposledný prehrešok bol riešený psychologickými testami a kontrolou zdravotného stavu a poprípade aj protialkoholickým liečením, aby si takýto vodič uvedomil vážnosť situácie.

Aby sa nestalo, že niekto v rôznych termínoch nafúka tesne nad limit za čo dostane len krátkodobé zadržanie vodičského oprávnenia alebo len pokutu a nebude si vedomý, že ďalšie nafúkanie hoci aj zbytkového alkoholu znamená odobratie vodičského oprávnenia navždy.

Dá sa to riešiť tromi spôsobmi:

  1. rovnaké lehoty na písmeno b) a c)
  2. taxatívnym uvedením, že písmeno c) sa vzťahuje na vodiča len ak bol riešený podľa písmena b)
  3. taxatívnym uvedením, že písmeno c) sa vzťahuje len na trestné činy, čo znamená jazda pod vplyvom alkoholu vyššom ako jedno promile v krvi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?