Prevod medzi bankami je niekedy rýchly a niekedy extréme pomalý

Autor: Jozef Drahovský | 24.6.2011 o 10:38 | Karma článku: 11,54 | Prečítané:  11398x

Prečo sa komerčné banky vyhovárajú na Národnú Banku Slovenska, že im zakazuje vykonať prevod do inej banky na Slovensku  v priebehu jedného dňa? Zavolal som do viacerých bánk a opýtal sa kedy mám poslednú možnosť dať cez ich internetbanking príkaz na úhradu tak, aby prišli peniaze z ich banky do inej banky na Slovensku cez SIPS. Odpovede boli rôzne, niektoré až zarážajúce.

EURO SIPS, časový harmonogramEURO SIPS, časový harmonogramwww.nbs.sk

Väčšina bánk mi odpovedala, posledný termín na pondelkové doručenie peňazí je v priebehu piatku do konca ich pracovnej doby.  Možnosť zadať príkaz v sobotu alebo nedeľu bola rarita ale našiel sa aj prípad nutnosti podať príkaz najneskôr štvrtok.

Len jedna banka mi povedala, že môžem zadať príkaz na prevod aj v daný deň ráno medzi 6 a 7 hodinou, tak aby to stihli do 8 hodiny spracovať a odoslať do EURO SIPS (výmenný systém  medzi bankami na Slovensku prevádzkovaný NBS).   Neveril  som im!

Neveril som im preto, lebo dve iné banky mi povedali, že na Slovenku je prevod behom jedného dňa zakázaný a že to zakazuje priamo NBS tým, že definuje pre medzibankové prevody povinnú lehotu   D+1 čo znamená, že medzibankový prevod sa musí uskutočniť až v nasledujúci pracovný deň po zadaní.

Realita je však také, že solídna banka berie tento termín nie ako najkratší ale ako najdlhší. Tak dopadol aj dnešný test. Dnes o 06:12 som si dal previesť 100 Euro z mBank  do Volksbank a o 09:24 mi prišla SMS z Volksbank, že peniaze už mám na učte a zvýšil sa mi disponibilný zostatok.

Záver:
Nemám účty a internetbanking vo všetkých bankách na Slovenku aby som si to mohol otestovať, preto uvítam informáciu, ktorá ďalšia banka umožňuje vykonať medzibankový prevod v ten istý deň, respektíve aspoň vykoná v pondelok prevod ak bol príkaz k nemu zadaný v nedeľu večer.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

KULTÚRA

Dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala aj s Pepsi.


Už ste čítali?