Zmos strelil capa, uvidíme na čo zamieri pán prezident

Autor: Jozef Drahovský | 14.7.2011 o 0:01 | (upravené 14.7.2011 o 6:42) Karma článku: 12,28 | Prečítané:  3578x

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) zvažuje, že požiada prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby využil svoje právo a nepodpísal novelu zákona o cestnej premávke, ktorú Národná rada (NR) SR schválila minulý týždeň.

CapCap

ZMOS v tlačovej správe uviedol, že zo Slovenska bude divoká skládka autovrakov. Výkonný podpredseda ZMOSu Milan Muška sa vyjadril:  "Teraz bude postačovať, ak vlastník vozidla navštívi políciu a predloží jej čestné prehlásenie o tom, že jeho vozidlo už fyzicky neexistuje. Následne, bez toho, aby kohokoľvek zaujímalo, kde končí vrak, bude mať jeho majiteľ vyrovnané vzťahy s dopravným inšpektorátom,"

Skutočnosť prečo Národná rada prijala pozmeňovací návrh je úplne iná.

Prv stačilo na vyradenie vozidla doniesť ŠPZ a doklady od vozidla. Každý mohol s vozidlom naložiť podľa seba, mohol ho predať na súčiastky alebo sám na ne rozobrať  a karosériu  odovzdať do zberu za výkupnú cenu železa.

Našli sa aj takí, ktorí ponechali vrak na verejnom priestranstve. Práve z toho dôvodu sa prijal zákon, podľa ktorého je povinnosť pri trvalom odhlásení vozidla z premávky, odovzdať doklad o zošrotovaní, okrem prípadov umiestnenia vozidla mimo cestnú sieť. Tieto prípady sú výnimočné, väčšinou ide o prestavbu vozidla na závodne špeciály alebo umiestnenie vozidiel do múzea, pritom tieto vozidla sa už nesmú objaviť v cestnej sieti. Keď ich treba prepravovať, tak len ako náklad.

Ak vozidlo nie je odhlásené, tak sa musí zaň platiť zákonná poistka a v pravidelných intervaloch dávať vozidlo na technickú a emisnú kontrolu. Ak majiteľ na TK a EK nejde, potom od obvodného úradu dopravy dostane vysokú pokutu na základe kontroly databázy, hoci na vozidle nejazdí. 

Práve pokuty za TK a EK pripomenuli niektorým ľudom, že svoje vozidlá neodhlásili. Lenže teraz sa už vozidla odhlásiť nedajú, lebo od určitého dátumu treba doklad o zošrotovaní. Doklad o zošrotovaní nezískajú lebo nemajú čo zošrotovať a tak nemajú žiadnu legálnu možnosť vozidlo odhlásiť.

Tento stav rieši pozmeňovací návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jaroslava Suju, Milana LaurenčíkaZuzany Aštáryovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

Bod 1 k čl. 1, 66 bod, k čl. 1 v 66 bode v § 143c sa navrhované ustanovenie označuje ako ods. 1 a vkladá sa ods. 2, ktorý znie:

"Orgán Policajného zboru vyradí staré vozidlo z evidencie, ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla najneskôr do 31. decembra 2012 predloží čestné vyhlásenie o tom, že takéto vozidlo už fyzicky neexistuje. V čestnom vyhlásení uvedie spôsob zániku vozidla."

Odôvodnenie: V súčasnosti sa stále vyskytuje veľa prípadov, kedy autá neexistujú a nedajú sa teda vyradiť z evidencie, nakoľko v týchto prípadoch absentuje možnosť získania potvrdenia o prevzatí starého vozidla. Na spracovanie v zmysle § 120 ods. 2 zákona 8/2009 Z. z. navrhujeme, aby sa v prechodných ustanoveniach k úpravám účinným od 1. septembra 2011 zakotvila možnosť doložiť namiesto potvrdenia čestné vyhlásenie. Tak ako to fungovalo v nedávnej minulosti. Týmto návrhom umožníme ľuďom, aby sa vozidlá mohli dať vyradiť z evidencie, čím sa prispeje aj k vyčisteniu evidencie vozidiel.

Z uvedeného je zrejmé, že nie je pravda čo tvrdí ZMOS,  že stačí čestné prehlásenie, že vozidlo neexistuje. Treba v čestnom prehlásené uviesť spôsob zániku vozidla. Takéto vyhlásenie musí byť pravdivé, lebo ak ohlasovateľ vozidla uvedie správny organ do omylu, tak mu hrozí podľa §375 TZ odňatie slobody až na dva roky!  Ak sa vyskytne vrak na verejnom priestranstve, tak sa dá podľa WIN VIN zistiť komu patrí a ak majiteľ dal vyhlásenie, že vozidlo neexistuje, tak má na krku stíhanie za trestný čin.

Záver:
Rozmýšľam či sú predstavitelia ZMOSu takí škodoradostní, že sa potrebujú odbavovať na niekoľkých nešťastných vlastníkoch vozidiel, ako platia zákonnú poistku a pokuty za neabsolvovanie TK a EK, alebo je za tým niečo nie. Dúfam, že pán prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič zákon podpíše.

Autorom ilustračnej kresby je iamagoat.com.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?