Prezident nepodpísal novelu zákona o cestnej premávke!

Autor: Jozef Drahovský | 27.7.2011 o 12:45 | (upravené 27.7.2011 o 12:57) Karma článku: 13,81 | Prečítané:  4459x

Je to zlá sprava pre bezpečnosť cestnej premávky. Výchova 17 ročných žiadateľova o vodičské oprávnenie sa odsúva. Tresty za alkohol a drogy za volantom sa nezvyšujú. Chyby v zákone, vrátane tých, ktoré sú v rozpore s Viedenským dohovorom zostávajú v platnosti. Prezident dal prednosť niečomu úplne inému ako je bezpečnosti cestnej premávky.

www.prezident.skwww.prezident.sk

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič podľa nepodpísal a vrátil Národnej rade Slovenskej republiky zákon z 8. júla 2011, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.

V zdôvodnení uvádza:


I.
Podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vraciam Národnej rade Slovenskej republiky zákon z 8. júla 2011, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len “schválený zákon”).

Navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky pri opätovnom prerokovaní zákon schválila so zmenami, ktoré sú uvedené v časti III.

II.
Podľa čl. I šesťdesiateho piateho bodu § 143c ods. 2 schváleného zákona na základe prechodného ustanovenia orgán Policajného zboru vyradí staré vozidlo z evidencie, ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla najneskôr do 31. decembra 2012 predloží čestné vyhlásenie o tom, že takéto vozidlo už fyzicky neexistuje; v čestnom vyhlásení uvedie spôsob zániku vozidla.
Od 1. januára 2005 je to už tretí prípad, keď všeobecne záväzný právny predpis upravujúci cestnú premávku rieši problematiku vyradenia vozidla z evidencie prostredníctvom osobitného opatrenia. Od 1. januára 2005 boli vozidlá vyradené z evidencie, ak držiteľ motorového vozidla do 31. decembra 2004 nepožiadal o vydanie osvedčenia o evidencii vozidla a tabuľky s evidenčným číslom.
Podľa § 143 ods. 6 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov rovnako orgán Policajného zboru vyradil staré vozidlo z evidencie, ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla najneskôr do 31. októbra 2009 predložil čestné vyhlásenie o tom, že takéto vozidlo už fyzicky neexistuje.
S opätovným vyraďovaním starých vozidiel z evidencie na základe čestného vyhlásenia nemôžem súhlasiť. Rovnako, ako v prípade § 143 ods. 6 zákona č. 8/2009 Z. z. ide o plošné riešenie a neustanovujú sa prípadné dôvody na tento postup. Okrem toho forma čestného vyhlásenia utvára aj riziko, že v skutočnosti sa vozidlá takto vyradené z evidencie budú aj naďalej používať bez príslušných technických kontrol, prípadne sa demontujú na neautorizovaných šrotoviskách (zberných miestach). Je tu tiež riziko uprednostnenia iných hľadísk pred ekologickým riešením autorizovaného spracovania starých vozidiel. Rovnaký názor vyjadrujú aj zástupcovia obcí a miest a odborníci, ktorí sa venujú tejto problematike, vrátane podnikateľských subjektov.

III.
V nadväznosti na dôvody uvedené v časti II navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky pri opätovnom prerokovaní schválila zákon s týmito zmenami:
1. V čl. I v šesťdesiatom piatom bode v § 143c sa vypúšťa odsek 2. Súčasne sa zrušuje označenie odseku 1.
2. V čl. I šesťdesiatom piatom bode v nadpise § 143c sa slová „1. septembra 2011“ nahrádzajú slovami „1. novembra 2011“ .
3. V čl. I šesťdesiatom piatom bode v § 143c (doterajšom odseku 1) sa slová „1. septembrom 2011“ nahrádzajú slovami „ 1. novembrom 2011“ a slová „1. septembri 2011“ sa nahrádzajú slovami „1. novembri 2011“.
4. V čl. II ôsmom bode v nadpise § 438d sa slová „1. septembra 2011“ nahrádzajú slovami „1. novembra 2011“.
5. V čl. II ôsmom bode v § 438d sa slová „1. septembrom 2011“ nahrádzajú slovami „1. novembrom 2011“ a slová „1. septembri 2011“ sa nahrádzajú slovami „1. novembri 2011“.
6. V čl. VIII sa slová „1. septembra 2011“ nahrádzajú slovami „ 1. novembra 2011“.
 

Záver:
Novela zákona o cestnej premávke bola navrhnutá s cieľom zvýšenia bezpečnosti v čo najskoršom termíne. Uvedený návrh sa do nej dostal ako doplňujúci  poslanecký návrh na základe prosieb občanov, ktorí z dôvodu nedomyslenosti terajšieho zákona, nemohli vyradiť svoje auto z evidencie vozidiel a na neexistujúce vozidlo museli platiť zákonnú poistku a pokuty za neabsolvovanie TK a EK.

Pán prezident si osvojil návrh ZMOSu a ani si nedal námahu dočítať celý text návrhu, že nejde len o čestne vyhlásenie, že vozidlo neexistuje, ale nutnou podmienku je uvedenie spôsobu ako k zániku vodidla došlo, čo umožňuje správnemu orgánu pri podozrení z priestupku alebo trestného činu konať. Viac tu.

Rozmýšľam o čo pánovi prezidentovi ide, či o to aby sa ďalej nezvyšovala bezpečnosť na cestách, alebo niekoľko nešťastníkov bolo naďalej pokutovaných za neexistujúce vozidlá, alebo o niečo iné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?