Rekonštrukcia cesty 1/63 Rovinka - Bratislava, august 2011

Autor: Jozef Drahovský | 28.8.2011 o 0:01 | Karma článku: 11,90 | Prečítané:  5809x

Od piatku 26. augusta 2011 sa začala rekonštrukcia cesty 1/63 v úseku Rovinka Bratislava, ale dotkne sa dopravy až po Šamorín. V prvej etape sa vymieňa povrch a rozširuje vozovka od križovatky Svornosti/Mramorová/Lieskovská cesta po Rovinku a v druhej etape od križovatky Svornosti-Mramorová-Lieskovská cesta po križovatku Svornosti-Slovnaftská-Kazanská.

Ešte som nemal možnosť isť po uvedenej trase a už som začal dostavať otázky či sa kompetentný zbláznili. Keď pokutujú vodičov idúcich po obchádzke. Keďže prichádzajúce informácie do seba nezapadali zašiel som sa tam pozrieť osobne.


Obr. 1. Jazda o Slovnaftskej je možná len priamo. Odbočenie vľavo je trvale zakázané. Odbočenie vpravo je zakázané prenosným značením, okrem dopravnej obsluhy.


Obr. 2. Príjazd po Mramorovej ku križovatke Svornosti-Mramorová-Lieskovská cesta, ktorá je stredným bodom rekonštrukcie. Prvé prekvapenie. Bola sobota a pracovalo sa. Vodiči zo Žiliny môžu len ticho závidieť, u nich sa v sobotu na moste nepracuje.


Obr. 3. V križovatke je už povrch vyfrézovaný.


Obr. 4. Smer na Rovinku je tiež vyfrézovaný, i keď okraje vozovky pravdepodobne nie sú ešte v definitívnej podobe.


Obr. 5. Smer do mesta je na tom obdobne, ale tu vidieť aj práce na rozšírení vozovky.

Počas fotografovania sa zodvihol vietor a spravil takmer púštnu búrku. Okrem niekoľkých zblúdilých aut, ktoré boli dovtedy v zablokovaných uliciach, som si nevšimol nesprávne dopravné značenie alebo niečo obdobné. Pri ceste naspäť to už bolo iné. V sumáre to vyzerá tak, že jedna ruka nevie čo robí druhá. V danej lokalite neprebieha len jedna rekonštrukcia ceste ale dve, presnejšie prebieha aj rekonštrukcia paralelnej cesty s ulicou Svornosti. Je to Krajinská ulica, ktorá je v strede neprejazdná a keď prichádzate od Kazanskej a rešpektujete dopravné značenie, tak si nechtiac narobíte problémy.

 


Obr. 6. Krajinská ulica je uzatvorená.


Obr. 7. Dopravné značenie na Kazanskej, informuje o uzávierke a navádza vás na obchádzku.Obr. 8. Trasa obchádzky je zobrazená aj prenosným značením. Lenže ktorej obchádzky?


Obr. 9. Odbočenie vľavo zakázané nie je, ale dostanete sa len na kúsok ulice po obr. 6.


Obr. 10. Podľa informácii o obchádzke Krajinskej ulice máte odbočiť vľavo na ulicu Svornosti, lenže ulica Svornosti sa obchádza presne v protismere. Ak odbočíte napriek zákazu tak vám hrozí pokuta a ani sa ďaleko nedostanete, lebo na ceste sa pracuje.


Obr. 11. Zakreslenie uzatvoreného úseku Krajinskej ulice a smerovanie na ulicu Svornosti - modrá farba.

Problém nastal vďaka tomu, že pri projektovaní dočasného dopravného značenia pre uzavrenie ulice Svornosti za pozabudlo na to, že v danej lokalite je dlhodobo uzatvorená súbežná cesta pre opravu kanalizácie a obchádzka vedie práve po ulici, ktorú idú uzatvoriť. Chaos je tam preto lebo prenosné dopravné značenie jednej obchádzky sa bije s prenosným dopravným značením druhej obchádzky. Obchádzku pre Krajinskú ulicu treba podľa mňa presmerovať na Biskupickú ulicu, tak ako je presmerovaná aj MHD.

Obr. 12. Pohľad s Google Maps na problematickú lokalitu.


Obr. 13. Celkový pohľad na obchádzkovú trasu počas etapy 1.


Obr. 14. Celkový pohľad na obchádzkovú trasu počas etapy 2.

Nákresy obr. 11, 13, 14 pochádzajú z oficiálneho zdroja na www.bratislava.sk.

Záver:
Rekonštrukcia ulice Svornosti je potrebná a jej rozšírenie vítané, lebo sa tým uľahčí všetkým druhom dopravy. Ale aj tu sa prejavilo to, že Bratislava nemá on-line mapu cestnej infraštruktúry a dopravného značenia a neexistuje koordinácia medzi rôznymi správnymi orgánmi spravujúcimi tú istú lokalitu v rozdelení podľa druhu ciest. Ešte si dovolím upozorniť, že celkový výsledok z hľadiska plynulosti dopravy, bude záležať aj na tom, ako sa zmení križovatka Slovnaftská/Svornosti a či sa dva jazdné pruhy podarí potiahnuť od Rovinky až po Popradskú ulicu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?