Je najvyšší čas zastaviť špecifický typ úžery na Slovensku

Autor: Jozef Drahovský | 17.9.2011 o 15:33 | (upravené 29.1.2012 o 22:47) Karma článku: 18,63 | Prečítané:  18208x

Zrejem každý už čítal a mnohí aj zažili, že sa objavil vymáhateľ, ktorý nejakým spôsobom kúpil starú pohľadávku navýšil ju o úroky, rôzne poplatky a po veľa rokoch ju začal vymáhať pod hrozbou exekúcie, alebo priamo exekúciou.

Zažil som to aj ja, hoci som zaplatil pred viacerými rokmi a mal aj výpis z účtu, aj tak druhá strana namietala, že peniaze neprišli a dožadovala sa náhrady viac ako 200 000 % ročne z údajnej dlžnej sumy.

Obdobnú situáciu som zažil u známej, ku ktorej prešiel exekútor spisovať zoznam majetku na exekúciu. Až následne sa dozvedela, že voči zdravotnej poisťovni má dlh s pred 10 rokov okolo 500 Sk, ktorý sa úrokmi a poplatkami vyšplhal cez 30 000 Sk, a nevedia jej ho oznámiť. Zaujímavé na to bolo, že výzvu na zaplatenie posielali na adresu, ktorá platila v dobe vzniknutia dlhu, kde viac rokov nebýva. Ďalej tvrdili, že novú adresu nepoznajú, pritom záhadným spôsobom vedeli exekútorovi dať správnu adresu a aj na preukaze poistenca má poisťovňou vytlačenú správnu adresu. Nakoniec zaplatiť nemusela nič, lebo dlh vznikol tak, že vtedajší zamestnávateľ neodviedol poistne a keďže bývalý zamestnávateľ už neexistuje, skúšali dlh vymáhať od nej.

Teraz médiá poukazujú na ďalší obdobný prípad. Za údajný dlh 103 Eur z roku 1997 chcú 1105,83 eura. Taktiež ide o prvé upozornenie a o zdravotné poistenie a taktiež ide o obdobie, kedy odvody odvádzal nie poistenec, ale niekto iný, v tomto prípade štát!

Samozrejme, že je veľa dlžníkov, ktorí cielene niečo nezaplatili, alebo pri platení uviedli nesprávny variabilný symbol, nesprávne číslo účtu a podobne, ale ani to po morálnej stránke neoprávňuje druhú stranu, aby bola viacero rokov ticho a čakala kým dlh narastie do astronomických rozmerov a až potom oznámila túto skutočnosť dlžníkovu, najčastejšie spolu s návrhom na exekúciu.

Ľudia, ktorí v takých situáciách nemajú patričné právne povedomie alebo schopných právnikov, tak spravidla prídu o svoj majetok. Preto takéto konanie, kedy je veriteľ viacero rokov – (viac ako 3 roky) z hocakého dôvodu pasívny – neoznámi existenciu dlhu a potom požaduje zaplatenie dlžnej sumy s viac ako 100% úrokmi, pokutami a poplatkami za omeškanie, bolo považované za trestný čin.

Aby sa zabránilo úžere založenej na zatajovaní dlhu a enormnému zvyšovaniu dlhu o úroky a poplatky z omeškania  hľadám poslanca, ktorý predloží poslanecký návrh zákona, ktorý pozmení príslušné zákony, aby boli v nasledovnej filozofii:

1, Každý veriteľ je povinný aspoň raz za kalendárny rok  informovať dlžníka o pohľadávke takým spôsobom, aby bolo preukázané, že dlžník informáciu o pohľadávke dostal.

2, Ak adresa dlžníka nie je známa, alebo dlžník nepreberá zásielky, alebo odmieta potvrdiť jej prevzatie,  musí toto oznámenie uverejniť  vo verejnom registri nedoručených úradných zásielok, ktorý k tomuto účelu zriadi ministerstvo spravodlivosti a bude prístupný tak ako ostatné registre – prostredníctvom webu.

3, Veriteľ môže uplatňovať úroky z omeškania, poplatky z omeškania, pokuty z omeškania a podobne, len od doby kedy dlh zistil a požiadal dlžníka o splatenie dlhu. Nie je možné, žiadať zaplatenie príslušenstva dlhu so spätnou platnosťou.

4, A k veriteľ o dlhu vedel a neupozornil dlžníka dva kalendárne roky po sebe, tak nárok na zaplatenie dlžnej čiastky a príslušenstva prvým dnom tretieho roka zaniká. Týmto sa nemení doba premlčania známeho dlhu podľa iných zákonov.

5, Všetky peňažné inštitúcie a ostatné inštitúcie, ktoré doručujú peniaze, sú povinné uchovávať údaje o finančný transakciách a vybavovať reklamácie a potvrdenia doručenia, minimálne po dobu, ktorá je o rok dlhšia ako najdlhšie obdobie premlčania. Ak takáto inštitúcia zanikne bez právneho nástupcu, túto povinnosť má NBS. (upozorňujem, že v súčasnosti napríklad zdravotná a sociálna poisťovňa nemajú zadefinovanie obdobie na premlčateľnosť)

6, Navrhujem aby uvedené ustanovenie začalao platiť 1.1.2012 s tým, že až od toho dátumu začína prvý krát platiť dvojročne obdobie na zánik pohľadávky. Ak by sa termín nestihol tak ustanovenie by ohlo začať platiť 1.1.2013 s tým, že k tomuto dátumu sa uznáva len jednoročné obdobie na zánik pohľadávky.

Záver:
Týmto spôsobom by mohla narásť dôvera občanov v štát, že sa im nestane to, že niekto teraz prepočíta historické údaje v archívoch a vytiahne dlh, ktorý napríklad vznikol nesprávnym zaokrúhlením v halierových položkách niekedy pre 50 rokmi, čo teraz a príslušenstvom dlhu môže ísť aj o viac, ako všetok majetok občana.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?