Je najvyšší čas zastaviť špecifický typ úžery na Slovensku

Autor: Jozef Drahovský | 17.9.2011 o 15:33 | (upravené 29.1.2012 o 22:47) Karma článku: 18,63 | Prečítané:  18190x

Zrejem každý už čítal a mnohí aj zažili, že sa objavil vymáhateľ, ktorý nejakým spôsobom kúpil starú pohľadávku navýšil ju o úroky, rôzne poplatky a po veľa rokoch ju začal vymáhať pod hrozbou exekúcie, alebo priamo exekúciou.

Zažil som to aj ja, hoci som zaplatil pred viacerými rokmi a mal aj výpis z účtu, aj tak druhá strana namietala, že peniaze neprišli a dožadovala sa náhrady viac ako 200 000 % ročne z údajnej dlžnej sumy.

Obdobnú situáciu som zažil u známej, ku ktorej prešiel exekútor spisovať zoznam majetku na exekúciu. Až následne sa dozvedela, že voči zdravotnej poisťovni má dlh s pred 10 rokov okolo 500 Sk, ktorý sa úrokmi a poplatkami vyšplhal cez 30 000 Sk, a nevedia jej ho oznámiť. Zaujímavé na to bolo, že výzvu na zaplatenie posielali na adresu, ktorá platila v dobe vzniknutia dlhu, kde viac rokov nebýva. Ďalej tvrdili, že novú adresu nepoznajú, pritom záhadným spôsobom vedeli exekútorovi dať správnu adresu a aj na preukaze poistenca má poisťovňou vytlačenú správnu adresu. Nakoniec zaplatiť nemusela nič, lebo dlh vznikol tak, že vtedajší zamestnávateľ neodviedol poistne a keďže bývalý zamestnávateľ už neexistuje, skúšali dlh vymáhať od nej.

Teraz médiá poukazujú na ďalší obdobný prípad. Za údajný dlh 103 Eur z roku 1997 chcú 1105,83 eura. Taktiež ide o prvé upozornenie a o zdravotné poistenie a taktiež ide o obdobie, kedy odvody odvádzal nie poistenec, ale niekto iný, v tomto prípade štát!

Samozrejme, že je veľa dlžníkov, ktorí cielene niečo nezaplatili, alebo pri platení uviedli nesprávny variabilný symbol, nesprávne číslo účtu a podobne, ale ani to po morálnej stránke neoprávňuje druhú stranu, aby bola viacero rokov ticho a čakala kým dlh narastie do astronomických rozmerov a až potom oznámila túto skutočnosť dlžníkovu, najčastejšie spolu s návrhom na exekúciu.

Ľudia, ktorí v takých situáciách nemajú patričné právne povedomie alebo schopných právnikov, tak spravidla prídu o svoj majetok. Preto takéto konanie, kedy je veriteľ viacero rokov – (viac ako 3 roky) z hocakého dôvodu pasívny – neoznámi existenciu dlhu a potom požaduje zaplatenie dlžnej sumy s viac ako 100% úrokmi, pokutami a poplatkami za omeškanie, bolo považované za trestný čin.

Aby sa zabránilo úžere založenej na zatajovaní dlhu a enormnému zvyšovaniu dlhu o úroky a poplatky z omeškania  hľadám poslanca, ktorý predloží poslanecký návrh zákona, ktorý pozmení príslušné zákony, aby boli v nasledovnej filozofii:

1, Každý veriteľ je povinný aspoň raz za kalendárny rok  informovať dlžníka o pohľadávke takým spôsobom, aby bolo preukázané, že dlžník informáciu o pohľadávke dostal.

2, Ak adresa dlžníka nie je známa, alebo dlžník nepreberá zásielky, alebo odmieta potvrdiť jej prevzatie,  musí toto oznámenie uverejniť  vo verejnom registri nedoručených úradných zásielok, ktorý k tomuto účelu zriadi ministerstvo spravodlivosti a bude prístupný tak ako ostatné registre – prostredníctvom webu.

3, Veriteľ môže uplatňovať úroky z omeškania, poplatky z omeškania, pokuty z omeškania a podobne, len od doby kedy dlh zistil a požiadal dlžníka o splatenie dlhu. Nie je možné, žiadať zaplatenie príslušenstva dlhu so spätnou platnosťou.

4, A k veriteľ o dlhu vedel a neupozornil dlžníka dva kalendárne roky po sebe, tak nárok na zaplatenie dlžnej čiastky a príslušenstva prvým dnom tretieho roka zaniká. Týmto sa nemení doba premlčania známeho dlhu podľa iných zákonov.

5, Všetky peňažné inštitúcie a ostatné inštitúcie, ktoré doručujú peniaze, sú povinné uchovávať údaje o finančný transakciách a vybavovať reklamácie a potvrdenia doručenia, minimálne po dobu, ktorá je o rok dlhšia ako najdlhšie obdobie premlčania. Ak takáto inštitúcia zanikne bez právneho nástupcu, túto povinnosť má NBS. (upozorňujem, že v súčasnosti napríklad zdravotná a sociálna poisťovňa nemajú zadefinovanie obdobie na premlčateľnosť)

6, Navrhujem aby uvedené ustanovenie začalao platiť 1.1.2012 s tým, že až od toho dátumu začína prvý krát platiť dvojročne obdobie na zánik pohľadávky. Ak by sa termín nestihol tak ustanovenie by ohlo začať platiť 1.1.2013 s tým, že k tomuto dátumu sa uznáva len jednoročné obdobie na zánik pohľadávky.

Záver:
Týmto spôsobom by mohla narásť dôvera občanov v štát, že sa im nestane to, že niekto teraz prepočíta historické údaje v archívoch a vytiahne dlh, ktorý napríklad vznikol nesprávnym zaokrúhlením v halierových položkách niekedy pre 50 rokmi, čo teraz a príslušenstvom dlhu môže ísť aj o viac, ako všetok majetok občana.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Výbuch na koncerte v Manchestri neprežilo 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

KULTÚRA

Dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala aj s Pepsi.


Už ste čítali?